Připravte zahradní techniku na zimu

Nejen o automobilech, ale o všech strojích obecně platí, že pokud chceme, aby nám dlouho a dobře sloužily, musíme se o ně správně starat. O zahradní technice to platí obzvlášť. Mnohdy není čas během sezony řešit několikadenní opravu sekačky či pořízení nové. Abychom těmto problémům předcházeli, je potřeba techniku na zimu správně zazimovat. U některých strojů postačí pouze zběžná kontrola a máme hotovo, ale existují i takové, kde je nezbytné věnovat zazimování mnohem důkladnější péči.

Připravte zahradní techniku na zimu
Připravte zahradní techniku na zimu (Zdroj: Pixabay)

Správné zhodnocení situace vám ušetří čas i peníze

Než začnete se zazimováním a kontrolou zahradní techniky, buďte k sobě upřímní a zvažte, zda není případná práce nad vaše možnosti. Můžete se také podívat po okolí, zda místní firmy nenabízejí možnost posezonního servisu za dobrou cenu. Své možnosti nepřeceňujte hlavně u palivových motorových strojů, které jsou mnohdy velmi sofistikované.

Jednoduchá údržba elektrických strojů

Technika s elektrickým motorem je vždy jednodušší na údržbu než stroje s palivovými motory. Většinou postačí tyto stroje řádně umýt a očistit, dále utáhnout povolené šrouby a zkontrolovat, zda vše sedí na svém místě. Na čistění používejte jen k tomu určené přípravky a po omytí nechte techniku dobře oschnout. U elektrických strojů jako například motorových pil vylijte mazací olej z nádržky. Mnoho olejů během delší odstávky mění své vlastnosti a tak je lepší začít další sezonu s novým.

U benzinového motoru počítejte s náročnější údržbou

Stejně jako v případě elektrického nářadí i zde je nutné stroj řádně očistit a umýt a také zkontrolovat všechny spoje, zda nejsou povolené či jinak poškozené. Dále i zde překontrolujte lícování jednotlivých materiálů a stroj poctivě prohlédněte. Navíc je nutné vyčistit či vyměnit veškeré vzduchové filtry, pokud si nejste i po vyčistění filtru jisti jeho průchodností, vyměňte jej za nový.

Ještě než se pustíte do vylévání provozních kapalin, motor nastartujte a zkontrolujte jeho běh i otáčky. V případě, že je vše v pořádku, vypusťte jak motorový, tak mazací olej. Pohonné hmoty není nutné nezbytně na zimu vypustit, můžete do nich přidat aditivum proti zamrznutí.

U pohonných směsí je jejich vypuštění vhodnější právě díky přimíchanému oleji, který může mít za následek změnu důležitých vlastností.

Brousit nebo vyměnit?

U strojů, které mají nože či řetězy, dbejte na správné nabroušení či případné zakoupení nového kusu. I zde nepřeceňujte své schopnosti, pokud si nejste broušením jisti, ponechte broušení na odborníkovi. Ten vám nejen vše správně nabrousí a vyváží, ale také vám může dát mnohé doporučení na lepší zacházení, aby nedocházelo k rychlému tupení.

Zda je nutná výměna nebo se vyplatí součástku nechat naostřit, se můžete dočíst také v manuálu k danému stroji či přímo řetězu nebo noži. V žádném případě broušení nikdy nepodceňujte, špatně vyvážený či nabroušení nůž může vést až ke zničení motoru sekačky.

Rady na závěr

V neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat bezpečností prvky stroje. Vyzkoušejte pevnost a neporušenost lanek, ovládacích madel a různých řemenů. Nebojte se podívat do manuálu, kde jsou veškeré postupy údržby popsány.

Ke každému stroji, byť se může zdát jeho ovládání stejné, jako měl předešlý model, přistupujte operativně. Výrobci neustále něco zlepšují a tak je možné, že daná údržba již není zapotřebí nebo je vhodné ji provést rozdílným způsobem.

U větší techniky, jako jsou například zahradní traktůrky nebo malotraktory, je vhodné minimálně po prvním roce používání nechat kontrolu v rukou odborného servisu, který by měl vědět, co je zapotřebí doladit a překontrolovat. Myslete také na to, že mnohá vaše technika je v záruční době, a tak jakýkoliv neodborný zásah vede k porušení podmínek a tím i k zániku záruky.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 03.11.2022, Autor: | autor: Jan Vrbata

Mohlo by vás dále zajímat

Kultivátor upravený na půdní jamkovač

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Úprava kultivátoru na půdní jamkovač, který se použije při práci v lese při sadbě.

Zrytí pozemku

Na začátku sezóny je potřeba připravit záhony. Důležité je rytí, které je ovšem dost namáhavé, zvláště u větších políček.

Domácí hoblovačka a protahovačka

Ukázka domácí hoblovačky a protahovačky pana Antonína Pokorného

Domácí dřevoobráběcí stroj

Sestavení domácího dřevoobráběcího stroje, který dokáže nahradit pět truhlářských strojů

Péče o trávník na jaře

Péče o trávník na jaře

Jak v nadcházející sezóně správně udržovat sekačku

Víte, jak správně udržovat sekačku v jarní sezoně?

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.