Připravte zahradní techniku na zimu

Nejen o automobilech, ale o všech strojích obecně platí, že pokud chceme, aby nám dlouho a dobře sloužily, musíme se o ně správně starat. O zahradní technice to platí obzvlášť. Mnohdy není čas během sezony řešit několikadenní opravu sekačky či pořízení nové. Abychom těmto problémům předcházeli, je potřeba techniku na zimu správně zazimovat. U některých strojů postačí pouze zběžná kontrola a máme hotovo, ale existují i takové, kde je nezbytné věnovat zazimování mnohem důkladnější péči.

Připravte zahradní techniku na zimu
Připravte zahradní techniku na zimu (Zdroj: Pixabay)

Správné zhodnocení situace vám ušetří čas i peníze

Než začnete se zazimováním a kontrolou zahradní techniky, buďte k sobě upřímní a zvažte, zda není případná práce nad vaše možnosti. Můžete se také podívat po okolí, zda místní firmy nenabízejí možnost posezonního servisu za dobrou cenu. Své možnosti nepřeceňujte hlavně u palivových motorových strojů, které jsou mnohdy velmi sofistikované.

Jednoduchá údržba elektrických strojů

Technika s elektrickým motorem je vždy jednodušší na údržbu než stroje s palivovými motory. Většinou postačí tyto stroje řádně umýt a očistit, dále utáhnout povolené šrouby a zkontrolovat, zda vše sedí na svém místě. Na čistění používejte jen k tomu určené přípravky a po omytí nechte techniku dobře oschnout. U elektrických strojů jako například motorových pil vylijte mazací olej z nádržky. Mnoho olejů během delší odstávky mění své vlastnosti a tak je lepší začít další sezonu s novým.

U benzinového motoru počítejte s náročnější údržbou

Stejně jako v případě elektrického nářadí i zde je nutné stroj řádně očistit a umýt a také zkontrolovat všechny spoje, zda nejsou povolené či jinak poškozené. Dále i zde překontrolujte lícování jednotlivých materiálů a stroj poctivě prohlédněte. Navíc je nutné vyčistit či vyměnit veškeré vzduchové filtry, pokud si nejste i po vyčistění filtru jisti jeho průchodností, vyměňte jej za nový.

Ještě než se pustíte do vylévání provozních kapalin, motor nastartujte a zkontrolujte jeho běh i otáčky. V případě, že je vše v pořádku, vypusťte jak motorový, tak mazací olej. Pohonné hmoty není nutné nezbytně na zimu vypustit, můžete do nich přidat aditivum proti zamrznutí.

U pohonných směsí je jejich vypuštění vhodnější právě díky přimíchanému oleji, který může mít za následek změnu důležitých vlastností.

Brousit nebo vyměnit?

U strojů, které mají nože či řetězy, dbejte na správné nabroušení či případné zakoupení nového kusu. I zde nepřeceňujte své schopnosti, pokud si nejste broušením jisti, ponechte broušení na odborníkovi. Ten vám nejen vše správně nabrousí a vyváží, ale také vám může dát mnohé doporučení na lepší zacházení, aby nedocházelo k rychlému tupení.

Zda je nutná výměna nebo se vyplatí součástku nechat naostřit, se můžete dočíst také v manuálu k danému stroji či přímo řetězu nebo noži. V žádném případě broušení nikdy nepodceňujte, špatně vyvážený či nabroušení nůž může vést až ke zničení motoru sekačky.

Rady na závěr

V neposlední řadě nezapomeňte zkontrolovat bezpečností prvky stroje. Vyzkoušejte pevnost a neporušenost lanek, ovládacích madel a různých řemenů. Nebojte se podívat do manuálu, kde jsou veškeré postupy údržby popsány.

Ke každému stroji, byť se může zdát jeho ovládání stejné, jako měl předešlý model, přistupujte operativně. Výrobci neustále něco zlepšují a tak je možné, že daná údržba již není zapotřebí nebo je vhodné ji provést rozdílným způsobem.

U větší techniky, jako jsou například zahradní traktůrky nebo malotraktory, je vhodné minimálně po prvním roce používání nechat kontrolu v rukou odborného servisu, který by měl vědět, co je zapotřebí doladit a překontrolovat. Myslete také na to, že mnohá vaše technika je v záruční době, a tak jakýkoliv neodborný zásah vede k porušení podmínek a tím i k zániku záruky.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 03.11.2022, Autor: | autor: Jan Vrbata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!