Jak použít na zahradě dešťovou vodu?

Dešťová voda je naprosto skvělý způsob závlahy bez použití jakýchkoliv chemikálií. Naopak obsahuje řadu usazenin a minerálů, které rostliny na vaší zahradě velmi ocení, a navíc vás nebude stát ani korunu. Jak ji využít?

Jak použít na zahradě dešťovou vodu?
Jak použít na zahradě dešťovou vodu? (Zdroj: shutterstock.com)

Při použití srážkové vody jednak ušetříte tolik potřebnou vodu a zároveň i nějakou tu korunu. Bylo by téměř bláznovství právě teď dešťovou vodu nevyužít.

Bude dešťová voda zahradě prospívat?

Z řad zemědělců a zahrádkářů se často ozývá, že za nízkou úrodu může nedostatek deště. Z jakého důvodu tomu tak je? Dešťová voda není obohacena o žádné chemikálie, které by mohly mít nežádoucí efekt na rostliny a také je oproti pitné vodě okysličenější. Rostliny jsou senzitivní na chlór, který obsahuje pitná voda. To je také argument proto, proč je srážková voda pro rostliny lepší variantou.

Nemusíte se obávat ani kontaktu vody se střechou. Pokud je střecha z betonové nebo pálené krytiny, nepřináší voda z ní pro zahradní rostliny žádné riziko, stejně tak tomu je i u střech plechových, nicméně je nutné pravidelně je podrobit kontrole. Jediné, kdy bychom nedoporučili používat srážkovou vodu, je v případě asfaltových nebo eternitových střech.

Jak použít na zahradě dešťovou vodu?
Jak použít na zahradě dešťovou vodu? (Zdroj: shutterstock.com)

Proč ji používat?

Sběrem dešťové vody můžete přispět k ochraně životního prostředí, mít ekologičtější zahradu a vytvořit funkčnější odvodňovací systém. „Dešťová voda využívaná k zalévání rostlin poskytuje dusík ve formě dusičnanů, které rostliny využívají pro svůj růst a vývoj. pH dešťové vody se pohybuje v rozmezí 6,2 – 6,8 a pomáhá tak uvolňovat živiny z půdy. Je skvělým bezplatným zdrojem s množstvím výhod, ale záleží na tom, jak se shromažďuje a skladuje,“ vysvětluje odborník na zahradu David Benda.

Jaké jsou výhody užití srážkové vody?

  • Snižujete odtok vody z pozemku. Menší odtok může zredukovat kontaminaci povrchových vod hnojivy, pesticidy, sedimenty či kovy.
  • Není to vůbec náročné a přispíváte tím jak sobě, tak celé obci či městu.
  • Menší odtok vody z pozemku snižuje objem průtoku vody v potocích a řekách, čímž se sníží riziko eroze půdy, především podél břehů.
Jak použít na zahradě dešťovou vodu?
Jak použít na zahradě dešťovou vodu? (Zdroj: shutterstock.com)

Jakým způsobem ji shromažďovat?

Na výběr máte dva způsoby – nádrž podzemní nebo nadzemní. Nejčastěji lze vidět na zahrádkách sběr pomocí sudů, kde by správně mělo být i víko, aby se voda neznečistila. „Výhodou sudů je jednoduchá instalace a manipulace. Sud stačí umístit pod okap, případně k němu připojit sběrač dešťové vody. Jejich kapacita je ale omezená, takže pokud žijete v mimořádně suchých a teplých regionech, jejich objem nepokryje celou zahrádkářskou sezonu. V případě, že uvažujete nad vhodným sběrným systémem na dešťovou vodu, poraďte se s odborníky, kteří vám pomohou vybrat tu správnou nádrž,“ radí specialista.

Oproti sudům jsou podzemní nádrže schopny zadržet větší množství vody, dají se tak využít u větších zahrad nebo v domácnostech pro splachování nebo praní. „Podzemní nádrž je připojená na samostatný rozvod vody v domě. Její instalace si vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě. Tyto nádrže ale umožňují využívat vodu také v domě, nebo je lze napojit na systémy automatického zavlažování,“ vysvětluje David Benda.

Čtěte také:

Jak dlouho vodu skladovat?

Voda zůstane čistá zhruba po dobu 7 dní. Dá se udržet čistá delší dobu za předpokladu, že se do ní nedostane hmyz a světlo. Pokud bude voda znečišťována vzduchem, světlem, hmyzem… tak kvalita půjde velmi rychle dolů. Voda pak dokonce může představovat pro vaši zahradu riziko, jakmile ztratí kvalitu, popřípadě se v ní objeví řasy. „Na sběr vody si ideálně obstarejte takové sudy, na které můžete přímo napojit zahradní hadici ve spodní boční části. Usnadní to zalévání a na sudu nebude nutné pokaždé otevírat poklop. Díky tomu bude možné skladovat nasbíranou vodu déle,“ dodává odborník David Benda.

Nejvhodnější je zalévat dešťovou vodou okrasné rostliny, stromy a trávníky. Samozřejmě se dá použít i na ovoce a zeleninu, bezpečnější však bude zalévat půdu, nikoliv samotnou rostlinu. Při zalévání rostliny by mohlo dojít k chemické nebo patogenní kontaminaci. Pokud zaléváte jedlé rostliny dešťovou vodou, tak před použitím pořádně ovoce a zeleninu umyjte, tím snížíte rizika možných škodlivých látek.

A jak řešíte na zahradě zalévání vy? Využíváte dešťovou vodu nebo máte nějaký jiný tip? Podělte se o něj s námi v komentářích.

text: Petra Martišková ve spolupráci s odborníky na zahradu Hornbach, foto-zdroj: shutterstock.com

Publikováno: 19.07.2022, Autor: | autor: Redakce ve spolupráci s Hornbach

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se postarat o dešťovou vodu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o tom, jak se divák Receptáře postaral o dešťovou vodu.

Přetvoření sudu do barového stolku

Ze starého plechového sudu se dá vyrobit spousta zajímavých kousků, tak proč nemít třeba barový stolek?

Jak opláštit sud na vodu

Návod na dekorativní opláštění sudu na vodu

Voda v zahradě, nátěr stromů

Péče o vodní systémy na zahradě a bílení stromů na zimu.

Hospodaření s dešťovou vodou

Víte, jak využít dešťovou vodu?

Vyrobte si stylový sud ze starého plotu

Jednoduchý způsob, jak si vyrobit stylový sud ze starého plotu

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.