Plánujeme užitkovou zahradu

Praktičnost a smysluplnost jsou dvě hesla, kterými bychom se měli řídit při plánování užitkové zahrady. Rozhodně ovšem neplatí, že by měla být zeleninová nebo ovocná zahrada skryta před zraky. Naopak ji zakomponujte do vaší zahrady tak, aby vytvořila zajímavý prvek se samozásobitelskou funkcí.

Plánujeme užitkovou zahradu
Plánujeme užitkovou zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Dříve se mezi zahrádkáři tradovalo, že je třeba užitkovou zahradu od té okrasné bezpečně oddělit, přeci jenom by mohla vzhledově uškodit květinovým záhonům a přísně tvarovaným živým plotům.

Užitková zahrada ovšem může mít stejně promyšlený koncept jako zahrada okrasná, stačí jen pečlivé plánování. Vyvýšené záhony, krásné ovocné stromy a různě barevné odrůdy zeleniny mají své kouzlo a věděli to již renezanční zahradníci, kteří zakládali formální zahrady, v nichž krása užitkových plodin zastínila vzhled okrasných květin.

vyv-en-z-hony-ohrani-en-ezivem.jpg

Zdroj: archiv redakce

Heslo číslo 1: praktičnost

Není nic horšího, než když je užitková zahrada neprakticky založená. Vše by mělo být dobře dostupné. Z užitkové zahrady je vždy velké množství organického odpadu, proto si předem rozmyslete, jak ho zpracujete. Pokud plánujete kompostování, měli byste si vytvořit nebo koupit dostatečně velký kompostér.

Pro větší zahrady se hodí především kompostéry z dřevěných latí, které se dají snadno rozebrat a kompost přeházet. Maloobjemové varianty plastových kompostérů se hodí spíše na menší zahrady, kde není organické hmoty tolik. Kompostér dejte na to místo, které bude z užitkové zahrady dobře přístupné. Propojení zahradní cestičkou by mělo umožňovat i pohyb zahradního kolečka, které bude hmotu i výsledný kompost převážet.

Užitková zahrada by měla být praktická po všech stránkách, proto je vhodné ji rozdělit do jednotlivých rastrů.

Pravidelné uspořádání jí nebylo přisouzeno jen tak bezdůvodně. Formálně pojaté záhony totiž umožňují pěstování většího množství plodin i na malém prostoru. Cestičky mezi nimi by měly umožňovat pohodlný pohyb a údržbu záhonů.

Bolí vás při péči o záhony záda? Pak výsadby zvedněte nad terén. Každý centimetr oceníte. Nejlépe se samozřejmě udržují záhony ve výšce minimálně 80 centimetrů, ale postačí i vyvýšení o 20 až 30 centimetrů. Vyvýšené záhony mohou mít různou podobu. Nejčastěji budujeme typ s dřevěným lemem ze smrkového řeziva. Pokud chcete, aby tento typ záhonů vydržel déle, pak použijte dřevo dubové nebo modřínové. Dřevěný lem zabrání mimo jiné rozlévání zálivkové vody do cestiček, takže bude zálivka mnohem více efektivní.

Stejně tak se snažte efektivně umístit i zdroj vody. Co nejvíce využívejte vodu dešťovou, kterou chytejte do podzemní jímky.

Heslo číslo 2: smysluplnost

Dělejte věci na zahradě smysluplně, což by mělo platit i při návrhu užitkové zahrady. Pokud se k návrhu užitkové zahrady teprve chystáte, načrtněte si ji nejdříve na papír v měřítku. Víte, kolik zeleniny sníte v čerstvém stavu a máte představu, kolik jí chcete uskladnit třeba v mražené nebo zavařené podobě?

Abyste si mohli dopřát zdravou sklizeň, nemusíte si na pozemku zakládat zeleninové plantáže, na kterých necháte ruce. Někteří zahradníci propagují pěstování na jediném metru čtverečním, který zajistí plodiny pro menší rodinu. To je ovšem relativní, protože každá rodina má poněkud odlišné potřeby na množství zeleniny.

Pokud vyžadujete větší sklizeň, pak budete muset založit záhony o větší ploše, ovšem i malý prostor umožní díky smysluplnému střídání plodin částečné samozásobitelství. Zatímco na jaře vysejete ředkvičky a jarní salát, v létě tyto plodiny vystřídáte rajčaty, paprikami nebo okurkami. Po sklizni brambor či mrkve stihnete ještě vypěstovat keříčkové nebo popínavé fazole nebo třeba špenát.

u-itkov-zahrada-m-e-b-t-zalo-ena-i-na-n-kolika-metrech-tvere-n-ch-m-sto-et-nap-klad-i-ovocn-pal-ry.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 09.04.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!