Plánujeme užitkovou zahradu

Praktičnost a smysluplnost jsou dvě hesla, kterými bychom se měli řídit při plánování užitkové zahrady. Rozhodně ovšem neplatí, že by měla být zeleninová nebo ovocná zahrada skryta před zraky. Naopak ji zakomponujte do vaší zahrady tak, aby vytvořila zajímavý prvek se samozásobitelskou funkcí.

Plánujeme užitkovou zahradu
Plánujeme užitkovou zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Dříve se mezi zahrádkáři tradovalo, že je třeba užitkovou zahradu od té okrasné bezpečně oddělit, přeci jenom by mohla vzhledově uškodit květinovým záhonům a přísně tvarovaným živým plotům.

Užitková zahrada ovšem může mít stejně promyšlený koncept jako zahrada okrasná, stačí jen pečlivé plánování. Vyvýšené záhony, krásné ovocné stromy a různě barevné odrůdy zeleniny mají své kouzlo a věděli to již renezanční zahradníci, kteří zakládali formální zahrady, v nichž krása užitkových plodin zastínila vzhled okrasných květin.

vyv-en-z-hony-ohrani-en-ezivem.jpg

Zdroj: archiv redakce

Heslo číslo 1: praktičnost

Není nic horšího, než když je užitková zahrada neprakticky založená. Vše by mělo být dobře dostupné. Z užitkové zahrady je vždy velké množství organického odpadu, proto si předem rozmyslete, jak ho zpracujete. Pokud plánujete kompostování, měli byste si vytvořit nebo koupit dostatečně velký kompostér.

Pro větší zahrady se hodí především kompostéry z dřevěných latí, které se dají snadno rozebrat a kompost přeházet. Maloobjemové varianty plastových kompostérů se hodí spíše na menší zahrady, kde není organické hmoty tolik. Kompostér dejte na to místo, které bude z užitkové zahrady dobře přístupné. Propojení zahradní cestičkou by mělo umožňovat i pohyb zahradního kolečka, které bude hmotu i výsledný kompost převážet.

Užitková zahrada by měla být praktická po všech stránkách, proto je vhodné ji rozdělit do jednotlivých rastrů.

Pravidelné uspořádání jí nebylo přisouzeno jen tak bezdůvodně. Formálně pojaté záhony totiž umožňují pěstování většího množství plodin i na malém prostoru. Cestičky mezi nimi by měly umožňovat pohodlný pohyb a údržbu záhonů.

Bolí vás při péči o záhony záda? Pak výsadby zvedněte nad terén. Každý centimetr oceníte. Nejlépe se samozřejmě udržují záhony ve výšce minimálně 80 centimetrů, ale postačí i vyvýšení o 20 až 30 centimetrů. Vyvýšené záhony mohou mít různou podobu. Nejčastěji budujeme typ s dřevěným lemem ze smrkového řeziva. Pokud chcete, aby tento typ záhonů vydržel déle, pak použijte dřevo dubové nebo modřínové. Dřevěný lem zabrání mimo jiné rozlévání zálivkové vody do cestiček, takže bude zálivka mnohem více efektivní.

Stejně tak se snažte efektivně umístit i zdroj vody. Co nejvíce využívejte vodu dešťovou, kterou chytejte do podzemní jímky.

Heslo číslo 2: smysluplnost

Dělejte věci na zahradě smysluplně, což by mělo platit i při návrhu užitkové zahrady. Pokud se k návrhu užitkové zahrady teprve chystáte, načrtněte si ji nejdříve na papír v měřítku. Víte, kolik zeleniny sníte v čerstvém stavu a máte představu, kolik jí chcete uskladnit třeba v mražené nebo zavařené podobě?

Abyste si mohli dopřát zdravou sklizeň, nemusíte si na pozemku zakládat zeleninové plantáže, na kterých necháte ruce. Někteří zahradníci propagují pěstování na jediném metru čtverečním, který zajistí plodiny pro menší rodinu. To je ovšem relativní, protože každá rodina má poněkud odlišné potřeby na množství zeleniny.

Pokud vyžadujete větší sklizeň, pak budete muset založit záhony o větší ploše, ovšem i malý prostor umožní díky smysluplnému střídání plodin částečné samozásobitelství. Zatímco na jaře vysejete ředkvičky a jarní salát, v létě tyto plodiny vystřídáte rajčaty, paprikami nebo okurkami. Po sklizni brambor či mrkve stihnete ještě vypěstovat keříčkové nebo popínavé fazole nebo třeba špenát.

u-itkov-zahrada-m-e-b-t-zalo-ena-i-na-n-kolika-metrech-tvere-n-ch-m-sto-et-nap-klad-i-ovocn-pal-ry.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 09.04.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy zamulčování záhonů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Existuje několik způsobů, jak zamulčovat záhony a ochránit je tak před nechtěným plevelem.

Jarní sázení rostlin

Příprava substrátu na jarní sázení rostlin.

Jak si užít wellness na zahradě, i v zimě?

Jak si užít wellness i na zahradě? Mít nebo nemít saunu či vířivku?

Dalibor Janda a jeho zahrada

Reportáž s Daliborem Jandou a povídání o jeho zahradě, kamenných prvcích v a sochách v ní umístěných

Sbírka kamenů

Sbírka kamenů zdobící zahradu pana Miloslava Holého

Návštěva klášterní zahrady v Praze-Břevnově

Pozvánka na víkend otevřených zahrad na návštěvu klášterní zahrady Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově a nejstaršího mužského kláštera.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.