Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu

Jen málokterý zahrádkář se vydrží kochat zahradními květinami se založenýma rukama. Pokud si květinami rádi zkrášlujete i svůj domov, co se zaměřit na pěstování trvalek určených k řezu? Možná vás překvapí, kolik druhů je k tomuto účelu doslova předurčeno. Do pestré kytice skvěle zakomponujete moderní kultivary i klasické venkovské trvalky, které krášlily záhony již mnoha generacím před námi.

Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu
Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu (Zdroj: Lucie Peukertová)

Také se během roku rádi těšíte z květin i u vás doma? Pak si protentokrát zkuste naplánovat vlastní záhon s trvalkami, které potěší oko a navíc si jimi můžete udělat radost i v interiéru domu.

K tomuto účelu se skvěle hodí různé skupiny vytrvalých rostlin. Kromě trvalek venkovských jistě oceníte i druhy planě rostoucí, voňavé bylinky, na které se při tvorbě kytic často ještě zapomíná, ale určitě si udělejte radost také některými lesními druhy.

K řezu se všeobecně hodí hlavně rostliny s dlouhým a pevným stonkem, ale je zajímavé, že se stejně nejvíc těšíme na první jarní květy, které dosahují včetně stonku délky jen několika málo centimetrů. Tyto druhy se v plánovaném záhonu mohou také objevit, jen jim dopřejte světlý okraj, kde jim nebudou konkurovat vzrůstnější kolegyně.

Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu
Plánujeme trvalkový záhon s rostlinami k řezu (Zdroj: Lucie Peukertová)

Trvalky ve znamení venkova

Květiny z venkovské zahrady v nás probouzí příjemnou nostalgii. Patří mezi ně odolné rostliny, které vydrží v řezané podobě i poměrně dlouhou dobu. Když se řekne venkovská zahrada, určitě si s ní spojíte pivoňky lékařské (Paeonia officinalis), třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida), plamenku latnatou (Phlox paniculata), záplevák podzimní (Helenium autumnale) nebo řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina).

K řezu se naopak moc nehodí denivky (Hemerocallis), jejichž květy vydrží pouze jediný den. Z drobných květů nelze opomenout ty nejvoňavější ze všech, v první řadě tedy konvalinky vonné (Convallaria majalis) a violky vonné (Viola odorata). Drobné pugéty z těchto voňavých krásek si ovšem nedávejte na noční stolek v ložnici, z intenzivní až vtíravé vůně by vás mohla bolet hlava.

Trvalky přírodního charakteru

Do této kategorie spadají rostliny, které se často vyskytují ve volné přírodě. Některé z nich jsou pro zahradnické účely prošlechtěné, takže jsou k dispozici v kultivarech s plnými květy nebo třeba panašovanými listy.

Divokou přírodní kytici si můžete vytvořit třeba z kosatců žlutých (Iris pseudacorus), jarmanky větší (Astrantia major), třemdavy bílé (Dictamnus albus), blatouchu bahenního (Caltha palustris), sasanky hajní (Anemone nemorosa), sasanky lesní (Anemone sylvestris) nebo třeba kopretiny bílé (Leucanthemum vulgare) a zvonku broskvolistého (Campanula persicifolia).

Trvalky z prérijního záhonu

V současné době jsou zvláště oblíbené záhony prérijního charakteru, které si poradí i s dlouhodobým suchem. V takovéto výsadbě nesmí chybět ani okrasné trávy, které se do květinového aranžmá hodí pro odlehčení struktury.

Z kvetoucích trvalek je možné doporučit například léčivou třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), zavinutku podvojnou (Monarda didyma), mavuň červenou (Centranthus ruber) nebo silně vonnou šantu hroznovitou (Nepeta racemosa).

Ovoňte si kytici bylinkami

Není nic krásnějšího, než když kytice plná pestrých květů krásně ovoní náš domov. I v profesionální floristice někteří mistři oboru rádi do kytic doplňují také bylinky, které jindy rádi používáme na dochucení pokrmů i do léčivých čajů. K tomuto účelu se perfektně hodí hlavně rostliny s pevnými stonky.

Rozhodně se nemusíme upínat pouze na kvetoucí rostliny, olistěné větvičky totiž nahradí zeleň a navíc stejně krásně voní. Do kytic tak k ostatním květům přidejte třeba větvičky šalvěje lékařské (Salvia officinalis), yzopu lékařského (Hyssopus officinalis) nebo třeba tymián obecný (Thymus vulgaris). Pevné květy vytváří levandule lékařská (Lavandula angustifolia), šalvěj lékařská (Salvia officinalis), zavinutka podvojná (Monarda didyma) nebo dobromysl obecná (Origanum vulgare), ale použít lze klidně i rozkvetlou mátu (Mentha).

Publikováno: 09.02.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Jedlé kytice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se vážou jedlé kytice?

Trendy ve svatebních kyticích

Jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích? Vládne především korálová barva s jemným podtónem zlaté.

Tuzemské luční květiny

Luční květiny jsou pro mnoho žen mnohem krásnější dárek, než drahé dovážené květiny z obchodu. Paní Růžena Bubeníčková nám zodpoví několik otázek na toto téma.

Luční traviny pro originální vazby a dekorace

Pokud i vy milujete podzimní přírodu a zejména lesní prostředí, přineste si jej domu a vytvořte si tématickou dekoraci.

Rostliny s citronovou silicí

Reportáž o rostlinách s citronovou silicí, ukázka a popis jednotlivých rostlin.

Jak uvázat vánočně laděnou kytici

Vánočně laděné květiny a jak je vázat poradí floristka Diana Shatatová

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.