I podzimní zahrada může být plná jarních barev

Pokud máte pocit, že s přicházejícím podzimem vám zahradu zbarví akorát tak padající listí, mýlíte se. Stačí vědět, které květiny se otevírají světu v chladnějším počasí a máte vyhráno. Podzimní zahrada může hýřit skutečně všemi barvami, nejen těmi v typických říjnových odstínech!

I podzimní zahrada může být plná jarních barev
I podzimní zahrada může být plná jarních barev (Zdroj: shutterstock.com)

Musíte bohužel počítat s tím, že pokud chcete na zahradě barevné květy teď, musíte je zasadit s dostatečným předstihem. Na jaře proto buďte prozíraví a vzpomeňte si, že podzim vůbec není daleko. V tomto období si naopak vyberte, kam které květiny umístit, aby například zbytečně nesplynuly s barevným listím.

Podzimní zahrada se známými i neznámými květy

I když možná název hvězdnice novobelgická (aster novi-belgii) slyšíte poprvé, tuhle drobnou kytičku jste už jistě někde viděli. Vypadá podobně jako chryzantéma a vykvétá právě koncem léta a začátkem podzimu. Mnohdy vydrží až do prvních jinovatek. V ostatních ročních dobách oceníte husté tmavozelené listy, takže se nebojte vysadit ji do blízkosti rostlin kvetoucích v létě, kde s nimi bude příjemně kontrastovat. Společně s listnatými stromy pak díky odstínům růžové, fialové, modré nebo bílé, rozzáří typicky podzimní teplé barvy.

Podzimní zahrada s typickou chryzantémou

Právě zmíněná chryzantéma je přitom také typicky podzimní víceletkou původně z Číny a Japonska, kterou má spousta lidí spojenou s listopadovými dušičkami. Její žluté, bílé, oranžové nebo fialkové květy přitom nemusíte obdivovat jen na hrobech. Zkuste si na ni zvyknout i na vaší zahradě a uvidíte, že to půjde lehce. Nezapomeňte oranžové květy vysadit dál od opadavých stromů, ať vám na podzim s chryzantémou zbytečně nesplynou v jedno oranžové zákoutí.

​Ořechoplodec nebo chelone

Hrozny modrých květů se s prvními podzimními teplotami obsype asi metr vysoký nepravidelný a silně voňavý keř ořechoplodec (caryopteris). Je nenáročný, snáší sucho i půdu chudou na živiny, rozmnožuje se samovolně pomocí semen a díky nezvyklé barvě svých květů je poměrně oblíbený.

Nebojte se vysadit keřů víc a vytvořit z nich malý a zároveň milý plůtek podél cesty. Mějte na paměti, že rostlinka může namrzat a po zimě mnohdy vypadá dost bídně. Umí ale výborně regenerovat, proto ji přehnaně rychle nelikvidujte.

Nepříliš známou rostlinou kvetoucí v pozdním létě je i chelone, česky nazývaná želonice a anglicky potom želví hlava. Pochází ze Severní Ameriky a kvete bílými, růžovými nebo červenými květy, které připomínají malé balónky. Má ráda slunce a je celkem nenáročná na pěstování, proto je s podivem, že si ještě nenašla cestu do českých zahrádek.

Osadníci podzimní zahrady ale tímto výčtem zdaleka nekončí! Stačí zapátrat v květinářstvích a u pěstitelů a na jaře se pořádně vyzbrojit.

Martina Tlachová

Publikováno: 01.05.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, jaké rostliny kvetou na podzim a v zimě? Ukážeme vám rostliny, které vám svými květy udělají radost právě v tomto chladném období.

Povídání o chryzantémách

Povídání o chryzantémách

Pěstování chryzantémy

Pan Hanzelka představuje různé druhy chryzantém, doplňuje rady k pěstování.

Jak pěstovat chryzantémy

Reportáž o pěstování chryzantémy, jaké je její další využití, jaké barvy a druhy chryzantém existují, jak o ně pečujeme.

Odrůdy chryzantém a jejich pěstování

Chryzantémy jsou krásné a mají mnoho odrůd. Poradíme, jak tyto rostliny pěstovat, kam je ideálně umístit a jak je hnojit.

Dušičková vazba

Výroba podzimní dušičkové vazby k uctění památky zesnulých s Kateřinou Věntusovou

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?