Dobré rady do zahrady od našich předků

Naši předkové nepoužívali na svých zahradách žádné chemické prostředky, neměli skvělé mechanické pomocníky, jaké máme dnes my, a přesto jejich zahrady jen vzkvétaly a v mnohém směru bychom jim i dnes jejich pěstitelské úspěchy mohli závidět. Čím to?

Dobré rady do zahrady od našich předků
Dobré rady do zahrady od našich předků (Zdroj: shutterstock.com)

Lidé se totiž už odedávna snažili využívat takové pěstitelské metody, které vycházely z postupů blízkých přírodě a přirozeně tedy využívaly materiály, které zase na zahradě vznikaly, například kompost. Zahrady obecně vyžadují především trpělivost, uvědomění si přírodních souvislostí a hlavně zápal a nadšení pro věc. Na všem, o co pečujeme s láskou, se naše snaha vždy projeví.

Začněme například u žížal. Ty patří k nejvydatnějším a nejusilovnějším zahradním pomocníkům zlepšujícím půdní podmínky na každé zahradě.  A pokud bychom jich na naši zahradu chtěli přilákat ještě více, naše babičky by nám jistě doporučily přilákat je na kávovou sedlinu. Na jejich přilákání se však dříve běžně používala i krevní nebo rohová moučka, ale třeba i kozlíkové kapky.

Až se na vaší zahradě zase zjara začnou objevovat kopřivy, nezavrhněte je hned a popřemýšlejte, jak je co nejlépe v zahradě využít. Kopřivy jsou totiž pro vaši zahradu dobrými sousedy. Zvláště se nám tato sousedská spolupráce vyplatí v případě, že chceme pěstovat na zahradě bylinky. Společenství kopřiv jim totiž zaručí, že budou mít vyšší obsah silic, a to je vlastně to, proč bylinky pěstujeme. Při takovém společném pěstování ale musíme udržet růst kopřiv na uzdě, a tak je potřeba jejich podzemní oddenky z času načas odstraňovat.

Většině zahrádkářů už se určitě přihodilo, že na své zahradě našli mraveniště. S tím můžeme udělat krátký proces hned několika způsoby a všechny budou v souladu s přírodou, přesně tak, jak nás to učili naši předkové. První varianta, kterou můžeme na mravence v zahradě uplatnit je, že nabereme celé mraveniště na lopatu a rozprášíme ho po zahradě. Ptáci sezobou kukly mravenců a ještě si na nich pochutnají a kolonie mravenců, která je rozrušená, už se jen velmi těžko obnoví.

Víte, že na hraboše zabírá černý bez? Naše babičky říkávaly, že ti, kteří se už příliš dlouho na svých zahradách potýkají s hraboši a vyzkoušeli kde co, aby je ze své zahrady vypudili, by měli vysadit černý bez. Pach černého bezu hraboše odpuzuje. Nejúčinnější je nalít hrabošům do děr jíchu připravenou z listí černého bezu. Toto opatření pak ještě zopakovat, pokud se hraboš nevzdává.

Není zahrádkáře, který by nikdy nesváděl na své zahradě boj s plži. Dobrá rada, kterou by nám prarodiče jistě doporučili, je pěstovat na zahradě reveň (rebarboru) a její listy pak náležitě využít. Velké reveňové listy fungují velmi spolehlivě jako shromaždiště plžů. A právě toho lze velmi dobře využít, a to tak, že tyto listy po zahradě rozmístíme, během dne se pod nimi budou shromažďovat plži, které pak pohodlně sesbíráme.

 

A na závěr vzpomeňme jednu dobrou radu našich předků, která je univerzálního charakteru. Víte, jak velmi snadno získáte univerzální prostředek k hubení hmyzích zahradních škůdců všech vývojových stádií, a to od vajíček až po dospělce? V minulém století se k tomuto účelu velmi zdárně využíval bramborový odvar. Odvar z vařených brambor necháme zchladdnout a rostliny pak touto vodou pokropíme.

Rady našich předků, které nám v zahradách pomohou, jsou, jak vidíte, velmi snadno realizovatelné a není tedy nejmenší důvod, proč bychom je na svých zahradách nemohli používat i nyní.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Boj proti hrabošům,hryzcům a ptákům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Boj proti hrabošům,hryzcům a ptákům

RADY DO ZAHRADY

Hnojení jehličnanů, ochrana před škůdci, jak je správně vysázet a kombinovat.

Na hraboše bez chemie

Hraboši a myši nejčastěji ohrožují naše zahrady. Pan Štefan vám ukáže dvě vychytávky na jejich chycení bez použití chemikálií.

Vyvýšené záhony

Kutil Jiří Sokol popovídá o výhodách vyvýšených záhonů

Budování japonské zahrady

Víte, jaké náležitosti by měla splňovat typická japonská zahrada?

Bílá zahrada

Vytváření bílé zahrady - vysazování primárně bíle kvetoucích rostlin a keřů

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.