Jak je to s pálením zahradního odpadu dle zákona

Jakmile převezme vládu v přírodě podzim, nastává období nejen sklizně, ale i úklidu na zahradách. A s úklidem je neodmyslitelně spojen i odpad. Možná jste zastánci recyklace, a tak vzniklý zahradní odpad kompostujete, drtíte a jinak ekologicky likvidujete. To je dobře, a proto jen pro připomenutí je tu dnešní článek týkající se likvidace odpadů v souladu se zákony.

Jak je to s pálením zahradního odpadu dle zákona
Jak je to s pálením zahradního odpadu dle zákona (Zdroj: shutterstock.com)

Některé nezodpovědné osoby i v dnešní době přes všechny zákazy a platná nařízení stále likvidují odpad neekologicky, spalují hromady listí a všeho, co v zahradách nemají kam uklidit a ohrožují nejen sebe a zvířectvo, které žije často skryto našim pohledům, ale přesto v každé zahradě. Z jejich počínání se rozhodně neradují ani sousedi, které zamořuje kouř, a to jsme ještě nezmínili krajinu, kterou tím ohrožují, nebo nezvladatelné rozšíření ohně, ke kterému musí být přivoláni požárníci.

Pálení má svá pravidla

Zákon o ochraně ovzduší a další platné normy stanovily, že je povinností nás všech omezovat znečišťování ovzduší a rovněž mu předcházet. Dále podle zákona o odpadech je pálení odpadů zakázáno. Ovšem zákonem není zakázáno pálení listí, klestí a suché trávy na jedné hromadě, pokud je tato na nehořlavém podkladu, například na hlíně nebo železném plátu a je ohraničena tak, aby se oheň nemohl šířit do okolí. Při takové likvidaci opadu musí být vždy přítomna osoba starší 18 let, která dohlíží na hoření a musí zde setrvat po celou dobu. Zákon v tomto případě předpokládá pálení suchého odpadu, čímž rozhodně není právě shrabané listí ze zahrady, které je vlhké a při hoření by doutnalo.

Zákony dávají určité pravomoci obcím

Povinnost hlásit datum a místo plánovaného pálení není stanovena pro řadové občany, ovšem fyzické podnikající osoby a právnické osoby tuto povinnost mají. Oheň se nesmí zakládat pod stromy, na strništích nebo v místech se vzrostlým porostem. Zakázáno je pálení volné trávy, místo ohniště musí být vždy ohraničeno, například cihlami, oheň nesmí být prováděn za nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je například silný vítr nebo inverze. Na pomoc při rozdělávání ohně nelze brát žádné hořlavé látky, oheň se nesmí rozdělávat v blízkosti lesa, a to až do vzdálenosti 50 metrů od něj. Je také nutno dodržet bezpečnou vzdálenost ohniště od zástavby anebo od místa, kde by mohly být jiné hořlavé látky, u ohně je třeba mít prostředky k jeho uhašení, například lopatu s pískem anebo kbelík s vodou. Obce mají takovou pravomoc, že mohou vyhlásit například takzvané „palné dny“, kdy je povolena likvidace odpadů pálením anebo jej zcela zakázat. Je tedy nutné se vždy v tomto směru informovat na příslušném obecním nebo městském úřadu.

Spalování hořlavých látek na volném prostranství

I spalování v lesích, stejně jako na volném prostranství musí být vždy dostatečně předem nahlášeno na operační středisko místně příslušného hasičského sboru kraje. Na tomtéž místě je nutné nahlásit jméno osoby za tuto činnost zodpovědné, kontakt na ni, dále místo a čas pálení a přijatá protipožární opatření.

Volné vypalování porostů je striktně zakázáno, k tomu se samozřejmě řadí zákaz vypalování strnišť, křovin a suché trávy. Porušení tohoto zákona je pod pokutou až 25 tisíc Kč pro fyzickou osobu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Návod na bezpečnou hranici na pálení čarodějnic

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak postavit hranici na pálení čarodějnic?

Pálení zahradního odpadu

Zdeněk Sekanina si povídá s odborníky, co můžeme pálit na zahradě a za jakých podmínek.

Rady pro výrobu pálenek z ovoce

Rady pro výrobu pálenek z ovoce.

Jak vzniká pálenka

Pan Karel Poch provádí diváky výrobou pálenky. Popisuje, jaké ovoce je vhodné ke kvašení a jak probíhá destilační proces.

Kurkumový med aneb lék na pálení žáhy!

Velikonoční období je plné dietních chyb, jedním z následků může být pálení žáhy. V dnešním videu se podíváme, jak se s touto nepříjemností popasovat.

Renovace konferenčního stolku metodou Shou Sugi Ban

Jak renovovat konferenční stolek metodou Shou Sugi Ban

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.