Jak je to s pálením zahradního odpadu dle zákona

Jakmile převezme vládu v přírodě podzim, nastává období nejen sklizně, ale i úklidu na zahradách. A s úklidem je neodmyslitelně spojen i odpad. Možná jste zastánci recyklace, a tak vzniklý zahradní odpad kompostujete, drtíte a jinak ekologicky likvidujete. To je dobře, a proto jen pro připomenutí je tu dnešní článek týkající se likvidace odpadů v souladu se zákony.

Jak je to s pálením zahradního odpadu dle zákona
Jak je to s pálením zahradního odpadu dle zákona (Zdroj: shutterstock.com)

Některé nezodpovědné osoby i v dnešní době přes všechny zákazy a platná nařízení stále likvidují odpad neekologicky, spalují hromady listí a všeho, co v zahradách nemají kam uklidit a ohrožují nejen sebe a zvířectvo, které žije často skryto našim pohledům, ale přesto v každé zahradě. Z jejich počínání se rozhodně neradují ani sousedi, které zamořuje kouř, a to jsme ještě nezmínili krajinu, kterou tím ohrožují, nebo nezvladatelné rozšíření ohně, ke kterému musí být přivoláni požárníci.

Pálení má svá pravidla

Zákon o ochraně ovzduší a další platné normy stanovily, že je povinností nás všech omezovat znečišťování ovzduší a rovněž mu předcházet. Dále podle zákona o odpadech je pálení odpadů zakázáno. Ovšem zákonem není zakázáno pálení listí, klestí a suché trávy na jedné hromadě, pokud je tato na nehořlavém podkladu, například na hlíně nebo železném plátu a je ohraničena tak, aby se oheň nemohl šířit do okolí. Při takové likvidaci opadu musí být vždy přítomna osoba starší 18 let, která dohlíží na hoření a musí zde setrvat po celou dobu. Zákon v tomto případě předpokládá pálení suchého odpadu, čímž rozhodně není právě shrabané listí ze zahrady, které je vlhké a při hoření by doutnalo.

Zákony dávají určité pravomoci obcím

Povinnost hlásit datum a místo plánovaného pálení není stanovena pro řadové občany, ovšem fyzické podnikající osoby a právnické osoby tuto povinnost mají. Oheň se nesmí zakládat pod stromy, na strništích nebo v místech se vzrostlým porostem. Zakázáno je pálení volné trávy, místo ohniště musí být vždy ohraničeno, například cihlami, oheň nesmí být prováděn za nepříznivých povětrnostních podmínek, jako je například silný vítr nebo inverze. Na pomoc při rozdělávání ohně nelze brát žádné hořlavé látky, oheň se nesmí rozdělávat v blízkosti lesa, a to až do vzdálenosti 50 metrů od něj. Je také nutno dodržet bezpečnou vzdálenost ohniště od zástavby anebo od místa, kde by mohly být jiné hořlavé látky, u ohně je třeba mít prostředky k jeho uhašení, například lopatu s pískem anebo kbelík s vodou. Obce mají takovou pravomoc, že mohou vyhlásit například takzvané „palné dny“, kdy je povolena likvidace odpadů pálením anebo jej zcela zakázat. Je tedy nutné se vždy v tomto směru informovat na příslušném obecním nebo městském úřadu.

Spalování hořlavých látek na volném prostranství

I spalování v lesích, stejně jako na volném prostranství musí být vždy dostatečně předem nahlášeno na operační středisko místně příslušného hasičského sboru kraje. Na tomtéž místě je nutné nahlásit jméno osoby za tuto činnost zodpovědné, kontakt na ni, dále místo a čas pálení a přijatá protipožární opatření.

Volné vypalování porostů je striktně zakázáno, k tomu se samozřejmě řadí zákaz vypalování strnišť, křovin a suché trávy. Porušení tohoto zákona je pod pokutou až 25 tisíc Kč pro fyzickou osobu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22.04.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!