Chelsea Garden a květinové výstavy – cestujte za krásou

V Anglii se vše kolem zahrad a zahradnictví a také pěstování těší dlouhodobě všeobecné velké oblibě. Zahradničení zde má svou dlouholetou oblibu a nejrůznější zahradní výstavy a zahrady samotné mají vždy velkou návštěvnost.

Chelsea Garden a květinové výstavy – cestujte za krásou
Chelsea Garden a květinové výstavy – cestujte za krásou (Zdroj: shutterstock.com)

Rok co rok je možné tuto skutečnost spatřit na vlastní oči, a to například na výstavě Chelsea Flower Show, která se pravidelně koná pod záštitou The Royal Horticultural Society. Obvyklá situace je, že vstupenky na tuto výstavu jsou vyprodané již několik týdnů před začátkem výstavy.

V podobě soutěžních zahrad se tu představují nejrůznější firmy, prezentují se nové trendy v zahradnictví a také v zahradním designu, vystavují se zde nově vyšlechtěné kultivary rostlin, ale i ty již dávno osvědčené.

Podle návrhu designérů se soutěžní zahrady začínají budovat již tři týdny před začátkem výstavy. Za finanční účasti nejrůznějších sponzorů vznikne takto velké množství ukázkových zahrad, které jsou ještě v prvních dnech před vstupem veřejnosti na výstavu zhodnoceny, a závěrem je vyhlášena nejúspěšnější expozice. Po předání medailí těm nejúspěšnějším vystavovatelům se otevřou brány zahrad i široké veřejnosti.

Jistě, že je těžké rozhodnout, která z těch nádherných expozic má získat prvenství a ne vždy se musí názor odborníků shodovat s názorem veřejnosti, ale pro návštěvníky není až tak důležité rozhodnutí poroty, jako to, že mají možnost zhlédnout všechny tyto s velkou pečlivostí připravené zahrady, které přinášejí mnohým pěstitelům tolik inspirace, nápadů a samozřejmě i radosti z toho, jako krásu zde mohou na každém kroku spatřit.

Porota hodnotí jak mistrné prostorové rozvržení zahrad, tak barevnou harmonii v kombinaci rostlin a rovněž co nejzdařilejší výběr rostlin. V neposlední řadě zde svou roli sehrává i hra kontrastů a také to, zda je zahrada rozvržena nejen plošně, ale i do výšky. Zahrady jsou zde nazvrženy tak, aby jimi návštěvníci mohli procházet a zkoumat jednotlivé využité prvky výsadby, aby se mohli z blízka kochat nádherou vysazených květů a zahradních kompozic.

Výstavy v londýnské Chelsea čtvrti se pořádají již od roku 1913, takže v letošním roce se zde konala již stá jubilejní výstava. Vstupenky do zahrad je možné si objednat i po telefonu nebo online. Zahrady jsou otevřeny pro veřejnost od 8 do 20 hodin a dostanete se k nim metrem i městským autobusem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava na výstavu psů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výstava psů není jen o cenách, ale také o tom, aby se setkali psi stejné rasy.

Výstava orchidejí v botanické zahradě

Reportáž o orchidejích a jejich druzích na výstavě v Botanické zahradě v Brně.

Velikonoční výstava na základní škole

Velikonoční výstava na základní škole Mohylova v Praze motivuje děti k tvořivé činnosti

Výstava hub

Výstava hub

Bylinková zahrada na zámku Kačina

O bylinkové zahradě na zámku Kačina a o jejím chodu a udržování se v reportáži podělila Hana Krchová

Co je to handling

Co je to handling

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?