Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady

Květy nejrůznějších barev podobné motýlům usazeným na dlouhých stoncích, panašované srdcovité listy, postupné vykvétání od listopadu do března – to vše dělá z bramboříku perského jednu z nejoblíbenějších hrnkových květin. Jiné odrůdy ale mohou zdobit také zahrady, některé velmi brzy z jara, jiné naopak v pozdním létě až do mrazů.

Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady
Brambořík, okrasa zimních oken i letní zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Uchovat brambořík perský (Cyclamen persicum) tak, aby nám kvetl doma celou zimu a příští rok znovu, není úplně jednoduché. Křehká krása si žádá dobré podmínky i pravidelnou péči. Pokud máte možnost umístit bramboříkkvětináči na východní nebo severní okno do místnosti, kde teplota nepřevyšuje 18 °C, máte vyhráno. Tam se mu bude dobře dařit, poupátka budou postupně rašit a rozkvétat až do konce března. Stačí ho pravidelně zalévat do misky (na listy a hlízu to nemá rád), udržovat zeminu vlhkou, ale ne mokrou. Jednou za dva týdny mu můžete přidat trochu hnojiva na květ. Jestli si z této květiny ovšem chcete udělat ozdobu svátečního stolu v obývacím pokoji nebo jídelně, smiřte se s tím, že vám vydrží jen asi dva týdny, pak prostě zajde.

Jak zařídit, aby brambořík kvetl i příští rok

Doma ho ponechte až do konce mrazivých dnů. Do té doby si zpravidla podrží listy, pak začnou i ty postupně uvadat. V květnu je ideální přenést květináč ven, umístit ho na stinné místo a zálivku snížit na minimum. Listy zavadnou a opadají, koncem léta se ale začnou objevovat nové. To je čas, kdy hlíza potřebuje čerstvou výživu. Přesaďte ji tedy do směsi listovky, humusu, rašeliny a písku (3:1:1:1). Květináč nemusí být velký, rostlina má raději přesně vymezený prostor, vrchní část hlízy ponechte na zeminou. Po zhruba dvou týdnech začněte s pravidelnou zálivkou a koncem října, před prvními mrazy, květinu přeneste opět domů, na její místo na chladném okně. Má ráda také vlhčí vzduch, můžete tedy květináč postavit do stále vlhkého keramzitu. Zalévejte, přihnojujte a těšte se na první poupátka. Okenní parapet v ložnici, ozdobený řadou za několik let nastřádaných bramboříků různých barev, je v zimě osvěžující dekorací.

Bramboříky na zahradě

Možná jste si ani nevšimli, že bramboříky patří k rostlinám, které se u nás volně vyskytují zejména v listnatých porostech teplejších oblastí. Nejde ale o brambořík perský, ale o brambořík evropský (Cyclamen europaeum). Je to rostlina chráněná, z přírody si tedy její hlízy do zahrady nenoste, ostatně není problém je koupit v zahradnictvích. Hlízy se vysazují v srpnu, ale můžete si i vypěstovat bramboříky ze semínek, druhý rok již pokvetou. Brambořík evropský kvete v srpnu a v září, původní barva je purpurově růžová s tmavším středem květů. Existuje ale i řada vyšlechtěných kultivarů s jinou barvou květů. Specifikem tohoto druhu je intenzivní jemně nasládlá vůně, známá i z květinových parfémů. Další druhy vhodné pro naše zahrady u nás sice nejsou domácí, odolávají ale mrazům a dobré listovce smíchané s rašelinou se samovolně rozrůstají do krásně kvetoucího podrostu zejména listnatých stromů. Jarní brambořík Cyclamen coum nasazuje krásné ledvinovité listy už na podzim, zdobí jimi zahradu v zimě a ještě před sněženkami koncem února vykvétá lososově růžovými květy s tmavším středem. Letní druh Cyclamen cilicium kvete světle růžovými až fialovými květy v černu a červenci. Brambořík neapolský neboli břečťanolistý (Cyclamen neapolitnum vs. hederifolium) pochází ze Středomoří, na rozdíl od výše zmíněných druhů, kterým svědčí polostín až stín, má rád mírně osluněná místa, kde vykvétá v září a vydrží kvést až do mrazů bílými nebo bledě růžovými květy, které předcházejí rašení listů. Po odkvětu je rostlina po celou zimu zdobena srdcovitými listy s tmavým okrajem a stříbřitě ojíněným středem. Jak vidíte, bramboříky nás krásou svých motýlích květů mohou těšit po celý rok.

TIP

Mísa pestrých květů

Bramboříky nepotřebují příliš hluboký květináč, hlíza je uložena na povrchu zeminy a kořeny neprorůstají do hloubky. Krásnou adventní dekoraci tedy můžete vysadit do širší květináčové mísy, kde zkombinujete bílé, růžové, rudé i nafialovělé bramboříky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 09.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat brambořík

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování bramboříku, jak o něj správně pečovat, v jaké teplotě se mu nejvíc daří, jak často ho zalévat, jak ho vyživovat.

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

Žloutnutí bramboříků

Žloutnutí bramboříků

Vánoční květiny

Vánoční květiny

Azalky a Bramboříky

Jak vybírat a pečovat o azalky a bramboříky.

Pěstování podzimních bramboříků

Pěstování podzimních bramboříků

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.