Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 3. díl – repelenty

Při posezení venku mají samozřejmě odpuzovače i lapače omezenou působnost a žádné sítě vám nepomohou, pokud tedy zrovna nechcete sedět schovaní pod moskytiérou. Zde vstupují do hry repelenty. Víte ale, co ve skutečnosti repelenty obsahují?

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 3. díl – repelenty
Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 3. díl – repelenty (Zdroj: shutterstock.com)

Průmyslově vyráběné repelenty

Účinnou látkou v těchto odpuzovačích je diethyltoluamid (DEET), který se v některých vyskytuje až ve 100% koncentraci. Tato látka byla vyvinutá armádou USA jako účinná ochrana vojáků při bojích v džungli ve Vietnamu a jihovýchodní Asii. Stejná látka se ale dlouho používala také jako zemědělský pesticid.

Stoprocentní látka poskytuje ochranu po dobu až 12 hodin, zatímco směsi o nižší koncentraci (20–34 %) chrání 3 až 6 hodin. Použití repelentů přímo na tělo není vhodné, protože dráždí pokožku a může způsobovat i křeče a další vážnější zdravotní problémy. Americká akademie pediatrů doporučuje u dětí od 2 do 12 let používat přípravky s maximální koncentrací látky DEET do 10 % a aplikací maximálně 3x denně, u dětí od 6 měsíců do 2 let se pak doporučuje aplikace maximálně 1x denně a u dětí do 6 měsíců použití repelentů není vůbec doporučováno.

Domácí repelenty

Pokud jste v pokušení vyrobit si repelent vlastní založený na přírodních silicích, můžete to zkusit, ale musíte si dát pozor. Výhodou je samozřejmě přírodní složení, nevýhod ale může být více. Výroba domácích repelentů vyžaduje určitou praxi a experimentování, jinak vyrobíte něco, co nemá vůbec žádný účinek nebo funguje jen velmi krátce, špiní, mastí, barví nebo způsobuje podráždění pokožky. Obvykle také tyto repelenty fungují jen na určité druhy hmyzu a rozhodně neochrání proti klíšťatům.

Jestli si i přesto chcete domácí repelent vyrobit, zkuste třeba hřebíčkový. Do 1 dcl čistého lihu zakoupeného v lékárně vložte asi 20g celého nebo čerstvě rozdrceného hřebíčku a nechte louhovat dva až tři týdny. Hnědočervenou tekutinu sceďte a přefiltrujte. Aplikovat ji můžete pomocí běžného rozprašovače od parfému přímo na pokožku (pozor na podráždění, raději si předem vyzkoušejte v malém množství, a pozor na potřísnění oděvu). Před použitím se doporučuje protřepat a aplikaci je vhodné opakovat zhruba po dvou hodinách.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 29.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy repelentů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Druhy repelentů

Přípravky na ochranu proti hmyzu doma

Doma nepoužíváme repelent, ale různé jiné spreje. Tyto spreje jsou bezpečné i pro spaní.

Jak proti škůdcům na pokojových rostlinách

Proti škůdcům na pokojových rostlinách lze i v zimním období bojovat přírodní cestou. Vyrobte si vlastní roztok.

Ochrana kmenu stromů proti okusu

Pánské vlasy v punčoše, chvojí, plastový kryt, netkaná textilie či sprej, to vše může posloužit jako ochrana stromů proti okusu

Domácí repelent

Jak si vyrobit domácí repelent.

Parfémy z hřebíčku

Výrobu domácího parfému i repelentu nejen z hřebíčku nám představí Michala Švihelová

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?