Víte, kdy opadá listí z dubu?

Kdy jindy připomenout vznešené duby než právě na konci podzimu, kdy jsou nádherně zbarvené. Pamatujete, jak v pohádce chytrák napálil samotného čerta? Listí na dubu totiž vydrží po celou zimu a poslední suché barevné listy opadají, teprve když už raší nové svěže zelené.

Víte, kdy opadá listí z dubu?
Víte, kdy opadá listí z dubu? (Zdroj: Lucie Peukertová)

Množství jehličnanů v českých zahradách bývá často předimenzované, vysazujeme je i tam, kde vlastně nemají své přirozené místo, totiž v nížinách a teplých oblastech. Zvyk se ujal hlavně proto, že jehličnany zdobí zelení zahradu celoročně. Přitom i některé u nás přirozené druhy listnatých stromů splňují tento efekt, protože si podrží většinu listů přes zimu, navíc se během roku přebarvují od jarní svěže zelené přes sytou zeleň letní až po žlutou, červenou a hnědou podzimní a zimní barvu. Bukovité – tedy buky a duby – patří právě mezi tyto dekorativní listnáče a neměli bychom je zavrhovat jen proto, že jsou „obyčejné“ a rostou všude kolem. Naopak, propojí naši zahradu s přirozenou krajinou a umožní nám tak cítit se uprostřed ní s naší zahradou skutečně jako doma.

Duby mytologické a historické

Těžko u nás najdeme jinou část živé přírody, která by v sobě skrývala tak hlubokou paměť. Duby se dožívají až neuvěřitelných 2000 let, i u nás je několik památných dubů, jejichž stáří se odhaduje okolo tisíce let. Dub dokáže přežít i úder blesku a poznamenaný ohněm roste dál, není tedy divu, že ve všech mytologiích je spojen s nejvyššími hromovládnými božstvy. Řekové zasvětili tento strom Diovi, Římané Jupiteorvi, Germáni bohu války a bouře Donarovi. Slovanská a později i křesťanská mytologie převzala na našem území starou keltskou tradici. Duby byly pro druidy posvátné stromy, kouzelné hole z dubového dřeva mělo univerzální moc. Dubové větvičky svázané červenou nití nebo pentlí ochraňovaly příbytek před zlou mocí. Nikdo se neodvážil ulomit větev nebo otrhat žaludy, aniž by stromu za to nepřinesl nějaký dar, ať už dárek zahrabaný ke kořenům, nebo alespoň duchovní poděkování pronesené s rukama položenýma na kmen stromu. V keltském kalendáři je dubu zasvěcen jediný den – 21. březen, tedy jarní slunovrat. Dítě narozené pod tímto mocným znamením je nadáno mimořádnou silou osobnosti, ctižádostí, ženoucí ho neustále kupředu, zvídavostí, ale také tvrdohlavostí, netrpělivostí a bezmeznou svobodymilovností. U nás jsou často památné staré duby spojovány s osobností Jana Žižky – samozřejmě, byl to velký válečník, takže zřejmě ve stínu dubu rád nabíral nové síly. Nejstarší památné duby ovšem často pamatují doby hluboko před Žižkou. Pravděpodobně nejstarší žijící dub roste v Náměšti nad Oslavou, Oldřichův dub najdeme v Peruci, Svatováclavský dub ve Stochově u Kladna, právě u nich je stáří udáváno mezi 900-1100 lety. Památkově chráněných dubů je ovšem mnohem více, většina z nich má i tak úctyhodné stáří okolo 400 let.

Stromy pro zahrady

U nás nejrozšířenější druhy jsou dub letní (Quercus robur) a dub zimní (Quercus petraea), neboli křemelák a drnák. Patří k typickým evropským stromům od subtropického až po horní hranici mírného pásma, rostou poměrně pomalu, přesto ve třiceti letech budou mít korunu rozloženou do několikametrové šíře a výšku okolo deseti metrů. Pro zahradní pěstování se lépe hodí šlechtěné odrůdy, které se dobře udržují řezem jak do výšky tak do šířky. Prořezávané duby si navíc podrží rozvětvení už nízko nad zemí, takže jejich ozdobné olistění bude o to efektnější i u solitérní výsadby. Z dubů se dá vypěstovat i živý plot, který vám po celou zimu bude příjemně šustit ve větru suchými listy. V nabídce školek najdete také kultivary s větvemi kroucenými nebo převislými, s korunou štíhlou, jehlanovitou, kulatou i široce rozložitou, které vypadají krásně uprostřed trávníku. Kromě toho ovšem existují i jiné druhy dubů. Pro menší zahrady se výborně hodí keřovitý dub bahenní (Quercus palustris), zejména zakrslý kultivar „Green Dwarf“, vyrůstající maximálně do dvou metrů. Jeho listí se na konci léta začne zabarvovat do oranžové a karmínově červené, zimní pestrost tohoto keře je skutečně nádherná. Koho zajímají nápadně krásné listy, zvolí dub maďarský (Quercus frainetto), jehož až 20 cm dlouhé hluboce vykrajované listy se na léto vybarvují do tmavé zeleni se světlým žilkováním. Listy bez vykrajování, silné a lesklé, má zajímavý druh dub cesmínovitý (Quercus ilex).

TIP

Hustý dubový plot

Štíhlý keřovitý tvar můžete dát dubu Turnerovu (Quercus x turneri ´Pseudoturneri´), kříženci mezi dubem letním a dubem cesmínovitým. Když mu budete omezovat vzrůst řezem vrchních větví, bude rozvětvený už od země a můžete z něj vysadit hustý živý plot. Proč právě z této odrůdy? Její výhoda je v poloopadavosti – listí vyměňuje postupně a v zimě tak plot tvoří neprůhlednou stálezelenou stěnu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Dub zimní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Procházka s Václavem Větvičkou podzimní zahradou a představení krásného stromu dubu zimního

Dřevěný lovecký zámeček s oborou

Prohlídka obory u zámku Hluboká nad Vltavou.

Znáte naše druhy lesů a jednotlivých stromů

V naší krásné krajině máme lesy listnaté, jehličnaté, i smíšené. Ve všech rostou rozmanité druhy stromů, jasan, dub, buk, či modřín.

Sbírka betlémů

Navštivte sbírku betlémů

Poradna Václava Větvičky

V následující reportáži si zodpovíme dotazy diváků. Naším hostem je pan Václav Větvička.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.