Dřevěný lovecký zámeček s oborou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V Hluboké nad Vltavou ve staré zámecké oboře se nachází dřevěný lovecký zámeček. Původně stál na Boubíně a postavil ho Adolf Schwarzenberg. Po roce 1930, kdy Boubín přešel díky pozemkové reformě na stát, ho přemístil do Hluboké nad Vltavou. V kamenné podezdívce jsou vytesány nadmořské výšky. Jedna z Boubína a druhá z Hluboké. Stará obora zde existuje od roku 1771. Hospodaření v oboře je velmi specifické. Je potřeba vytvořit prostředí pro zvěř, proto je v oboře vysazeno hodně dubů a buků, které jsou plodonosné. V oboře se nachází i různé uschlé a zlámané stromy. Ty slouží jako příbytek mnoha druhům hmyzu, broukům, veverkám, kunám a ptákům. Při procházce kolem 200 let starých stromů si člověk připadá jako v chrámu.

Publikováno: 22.12.2005, Autor: Receptář prima nápadů 2005 (49)

Mohlo by vás dále zajímat

ZOO Hluboká

Pozvánka do Zoologické zahrady v Hluboké.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecký štukatér

„ZACHRAŇUJI UPADAJÍCÍ ŠTUKATÉRSKÉ ŘEMESLO A ROZVÍJÍM HO MEZI MLADÉ LIDI.“ Spojení uměleckého jména a umělecké dráhy výborně vystihuje Olivera Brauna, a přestože se slavným sochařem stejného příjmení nemá společné rodinné kořeny.

23. díl: Tomáš Jech - Kytarář TV verze

Budoucnost oboru kytarář je myslím na dobré cestě. Když jsem já sám studoval v Hradci Králové, byli jsme ve třídě tři. Teď je v ročníku asi celkem deset studentů a je vidět, že je studium zajímá a baví.

25. díl: Stanislav Klokočník - výrobce kajaků

Budoucnost oboru vidím velmi dobře. I když stavění mořských kajaků v zemi, která nemá ani moře, může znít bláznivě. Práce s kompozitem je ale práce budoucnosti. Používá se totiž v letectví, automobilovém průmyslu nebo třeba ve výrobě luků.

Dotazy diváků

Listárna Receptáře proma nápadů

Botanik Václav Větvička

Povídání s Václavem Větvičkou je pravidelnou rubrikou v našem pořadu.