Papoušci na záhonu – zkuste jiné tulipány!

Papoušci jsou v plném květu a zahrada jen září. Začátek května zkrátka patří tulipánům, oblíbeným cibulovinám, které vyrostou snad na jakémkoliv místě. Nabídka odrůd je obrovská, každý rok přibývají další. Co zkusit pro změnu papouškovité nebo zelenokvěté?

Papoušci na záhonu – zkuste jiné tulipány!
Papoušci na záhonu – zkuste jiné tulipány! (Zdroj: shutterstock.com)

Máte na záhonech jen červenou a žlutou klasiku? Okoukněte už nyní, jaké nejrůznější tulipány můžete mít příští rok, poznamenejte si jména odrůd a na podzim je nezapomeňte nakoupit a vysadit. Tulipány mají sice tendenci zplaňovat, vracet se k původním tvarům a barvám květů, cibule ale nejsou nijak nákladné a určitě stojí za to si zkrášlit jaro něčím zvláštním. Dnes předvádíme druhy, které vykvétají později a zdobí zahradu do konce května.

Papouškovité tulipány patří k nejefektnějším. Jejich okvětní plátky jsou na krajích roztřepené a nestačí jim jedna barva, bývají žíhané, pruhované, žilkované ve velmi sytých barvách – bílé, žluté, oranžové, červené, fialové a hnědočervené. Patří k vyšším odrůdám, velké dekorativní květy nese stonek 40 – 60 cm vysoký, takže se výborně hodí také k řezu do jarních kytic. Něžný GREEN WAWE má vnějšek květů slézově růžový se zelenými žebry a melírováním, báze je bílá. V základu meruňkově žlutý APRICOT PARROT má zelené žilkování a purpurový střed a plátky květů zvlněné s krajkovým lemem. Takové nese i karmínová odrůda ROCOCO s zelenou a temně rudou kresbou. Čistě bílá s malinovým středem okvětních plátků je ESTELLA RIJNVELD, jasně žlutý s nádechem bílé a růžové a plamínky rudých středů plátků zase TEXAS FLAME. Papouškovité tulipány nejsou plnokvěté, ale zvlnění a krajka dodávají květům na objemu. Jsou nádhernou dekorací jak vysazené ve skupinách jednotlivých barev, tak v pestrobarevné směsi.

Viridiflora neboli zelenokvěté tulipány mají jednoduché, hluboce miskovité až vejcovité květy 8-10 cm široké. Základní barva není zelená, jak by se podle názvu mohlo zdát. Na jemných tónech bílé až světlounce žluté, růžové, nebo naopak sytě červené až temně fialové nesou jen výrazné zelené proužky nebo žilkování. Zelenokvěté odrůdy mají nejrůznější vzrůst, nízké se hodí jako ozdoba skalky, naopak až 50 cm vysoké vyniknou na otevřeném záhonu. Ušlechtilý tvar květů nepotřebuje skupinovou výsadbu, nádherné budou i vysázené ve větších rozstupech na pozadí zelených keřů nebo travin. ARTIST je lososově růžový, CHINA TOWN narůžovělý, oba mají zašpičatělé okvětní lístky efektně prohnuté a jejich zelený střed ještě umocňuje dojem štíhlého kalichu. Široké naducané skleničky zase připomínají  SPRING GREEN a GROENLAND, vyšší odrůdy vhodné i řezu.

TIP
Tulipány s efektními květy nekombinujte ve váze s jinými druhy ani rostlinami, dejte jim vyniknout. Ideální je proto také jednoduchá skleněná váza, dokonale čistá, v níž se duhově láme světlo. Stonky tulipánů zbavte vždy listů a seřízněte je šikmo, každý den jim vyměňujte vodu. Řezejte ještě uzavřená poupata, ve váze rozkvetou během několika dnů.

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 11.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat gerbery

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Gerbery jsou krásné velmi používané rostliny. Prodávají se i v květináčích, ale jejich pěstování je složitější. Proto vám prozradíme vše potřebné, co k jejich domácímu pěstování potřebujete vědět.

Méně známé jarní cibuloviny

Méně známé jarní cibuloviny

Co s odkvetlou květinou na jaře

Zahradník Pavel Rubeš poradí, jak si poradíme s odkvetlou květinou v jarním období.

Odkvetlé cibuloviny

Každá cibulovina jinak odkvétá. Dozvíte se, nejen, jak rostliny naaranžovat a vysadit, ale také, že při odkvetení stačí odstřihnout pouze suchý květ a rostlinu se zdravými květy ponechat.

Jaké květiny sázet na podzim

Poradna Ludmily Duškové, jaké květiny sázet na podzim (např. řebčík, brambořík apod.). Ukážeme, jak je sázet, na jaké stanoviště a jaké hnojení použít.

Péče o cibuloviny po odkvětu

Dnes nás Pavel Chlouba poučí o cibulovinách, jak je sázet, stříhat i zazimovat.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.