Šikovný pomocník na úklid listí

Máme tu podzim a s ním nám na zahradě přibylo i mnoho spadaného listí. Na záhonech listí můžete nechat, dobře poslouží jako ochrana rostlin proti mrazům. Z trávníků a ze zpevněných povrchů listí raději odstraňte. Uklidit listí na zahradě vám pomůže zahradní fukar či zahradní vysavač. Tyto pomocníky dobře využijete nejen na velkých zahradách, ale dobře poslouží i na vyfoukání listí z malých pro hrábě špatně dostupných ploch.

Šikovný pomocník na úklid listí
Šikovný pomocník na úklid listí (Zdroj: archiv redakce)

Co všechno zahradní fukary zvládnou?

Není to dlouho, co jste mohli v obchodech narazit na stroje pouze s jednou funkcí jako je například foukání nebo vysávání. Dnes se setkáte spíše s multifunkčním strojem, který je mnohem lepší právě kvůli svému širokému spektru prací se kterými vám dovede pomoct.

Kromě běžných funkcí jako je vysávání či foukání můžete zakoupit produkt s mulčovací nebo drtící funkcí. Tyto funkce jsou užitečné, pokud chcete listí kompostovat nebo vlastníte větší zahradu, nemusíte tak neustále odvážet listí do kompostéru, protože ho zpracujete přímo na místě.

Myslete také na malé pomocníky na zahradě

Pokud máte strach z použití funkce drcení či mulčování kvůli drobným živočichům, zakupte model s injektorem. Injektor zabrání drobným živočichům, aby se dostali do drtícího ústrojí. Automaticky je „pošle“ do sběrného vaku mimo drtící nože.

Možnosti pohonu:

Fukary či zahradní vysavače se dle pohonu dělí na typ:
•    s elektrickým motorem
+ cena
+ hmotnost
– výkon
– nutný přívodní elektrický kabel

•    s benzínovým motorem
+ výkon
+ nepotřebuje přívodní elektrický kabel
– cena
– údržba a hmotnost

Na malých zahrádkách nebo v zástavbě používejte stroj raději na elektrický pohon. Nejenže nepotřebujete vysoký výkon, ale i hlučnost nebude tak vysoká oproti benzínovým strojům. Pro použití na větších zahradách zakupte spíše vysavače s benzínovým pohonem. Jsou výkonnější a kromě úklidu spadaného listí zvládnou vyfoukat i spadaný prachový sníh z dlažby.

Šikovný pomocník na úklid listí
Šikovný pomocník na úklid listí
Šikovný pomocník na úklid listí
Šikovný pomocník na úklid listí
Šikovný pomocník na úklid listí
Šikovný pomocník na úklid listí

Čeho si všímat při koupi…

Při výběru síly a výkonu je lepší mít možnost si zapůjčit stroj od souseda či známého. Těžko si lze totiž představit, co se pod parametrem průtok vzduchu 700 m3 za hodinu skrývá za výkon. Opravdu silný stroj se skrývá například za průtokem vzduchu kolem 850 m3 za hodinu a jeho rychlostí kolem 270 km/hodinu. Fukar s těmito vlastnostmi si velmi dobře poradí s odfouknutím mechu v trávníku nebo větších větviček.

Všímejte si také objemu sběrného vaku. Ne vždy platí čím větší vak, tím lepší. Velký objem sběrného pytle znamená i velkou hmotnost plného pytle, který v případě mulčování může způsobit i bolesti zad po práci.

Zeptejte se také na možnosti regulace průtoku vzduchu. U elektromotorů je nastavení krokové nebo plynulé. U benzínových motorů regulujete výkon ubráním nebo přidáním plynu. Ne vždy budete potřebovat takovou sílu. Například při foukání listí na hromadu, kdy plný výkon je spíše kontraproduktivní.

Zjistěte si i případné vychytávky, které výrobce u stroje nabízí, může se jednat třeba o kolečka, delší hubici či systém uchycení trubice. Zhodnocení přínosu těchto vychytávek již záleží pouze na vašich přednostech a potřebě.

Volte vhodné materiály provedení

Při koupi si důkladně prohlédněte celý stroj. Všechny materiály musí dobře lícovat k sobě. V případě mulčovacího či drtícího ústrojí dbejte na železné provedení nožů. Nemusíte mít pak obavy o nože v případě nasátí kamínků nebo jiných tvrdých předmětů.

Buďte ohleduplní

Je třeba si uvědomit, že fukary patří do skupiny poměrně hlučné techniky. Používejte je proto ohleduplně vůči sousedům. Pokud vám bude stačit malý výkon, můžete sáhnout po akumulátorovém provedení. Hlavní předností tohoto řešení je právě malá hlučnost. U výkonných fukarů je však vysoká hlučnost samozřejmost, která nejde jinak než ohleduplností vyřešit.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 30.01.2019, Autor: 14.11.2017 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.