Co všechno zahradní fukary zvládnou?
Není to dlouho, co jste mohli v obchodech narazit na stroje pouze s jednou funkcí jako je například foukání nebo vysávání. Dnes se setkáte spíše s multifunkčním strojem, který je mnohem lepší právě kvůli svému širokému spektru prací se kterými vám dovede pomoct.
Kromě běžných funkcí jako je vysávání či foukání můžete zakoupit produkt s mulčovací nebo drtící funkcí. Tyto funkce jsou užitečné, pokud chcete listí kompostovat nebo vlastníte větší zahradu, nemusíte tak neustále odvážet listí do kompostéru, protože ho zpracujete přímo na místě.
Myslete také na malé pomocníky na zahradě
Pokud máte strach z použití funkce drcení či mulčování kvůli drobným živočichům, zakupte model s injektorem. Injektor zabrání drobným živočichům, aby se dostali do drtícího ústrojí. Automaticky je „pošle“ do sběrného vaku mimo drtící nože.
Možnosti pohonu:
Fukary či zahradní vysavače se dle pohonu dělí na typ:
• s elektrickým motorem
+ cena
+ hmotnost
– výkon
– nutný přívodní elektrický kabel
• s benzínovým motorem
+ výkon
+ nepotřebuje přívodní elektrický kabel
– cena
– údržba a hmotnost
Na malých zahrádkách nebo v zástavbě používejte stroj raději na elektrický pohon. Nejenže nepotřebujete vysoký výkon, ale i hlučnost nebude tak vysoká oproti benzínovým strojům. Pro použití na větších zahradách zakupte spíše vysavače s benzínovým pohonem. Jsou výkonnější a kromě úklidu spadaného listí zvládnou vyfoukat i spadaný prachový sníh z dlažby.



Čeho si všímat při koupi…
Při výběru síly a výkonu je lepší mít možnost si zapůjčit stroj od souseda či známého. Těžko si lze totiž představit, co se pod parametrem průtok vzduchu 700 m3 za hodinu skrývá za výkon. Opravdu silný stroj se skrývá například za průtokem vzduchu kolem 850 m3 za hodinu a jeho rychlostí kolem 270 km/hodinu. Fukar s těmito vlastnostmi si velmi dobře poradí s odfouknutím mechu v trávníku nebo větších větviček.
Všímejte si také objemu sběrného vaku. Ne vždy platí čím větší vak, tím lepší. Velký objem sběrného pytle znamená i velkou hmotnost plného pytle, který v případě mulčování může způsobit i bolesti zad po práci.
Zeptejte se také na možnosti regulace průtoku vzduchu. U elektromotorů je nastavení krokové nebo plynulé. U benzínových motorů regulujete výkon ubráním nebo přidáním plynu. Ne vždy budete potřebovat takovou sílu. Například při foukání listí na hromadu, kdy plný výkon je spíše kontraproduktivní.
Zjistěte si i případné vychytávky, které výrobce u stroje nabízí, může se jednat třeba o kolečka, delší hubici či systém uchycení trubice. Zhodnocení přínosu těchto vychytávek již záleží pouze na vašich přednostech a potřebě.
Volte vhodné materiály provedení
Při koupi si důkladně prohlédněte celý stroj. Všechny materiály musí dobře lícovat k sobě. V případě mulčovacího či drtícího ústrojí dbejte na železné provedení nožů. Nemusíte mít pak obavy o nože v případě nasátí kamínků nebo jiných tvrdých předmětů.
Buďte ohleduplní
Je třeba si uvědomit, že fukary patří do skupiny poměrně hlučné techniky. Používejte je proto ohleduplně vůči sousedům. Pokud vám bude stačit malý výkon, můžete sáhnout po akumulátorovém provedení. Hlavní předností tohoto řešení je právě malá hlučnost. U výkonných fukarů je však vysoká hlučnost samozřejmost, která nejde jinak než ohleduplností vyřešit.
Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com