Krásné i chutné muchovníky

Možná se vám také stalo, že jste na své zahradě každý rok na jaře obdivovali bíle kvetoucí keře nebo stromy, které pak v létě vytvořily tmavě fialové plody podobné borůvce, které pak v rychlosti sklidili ptáci.

Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky (Zdroj: archiv redakce)

Na podzim se tyto zajímavé dřeviny zbarvily do zlatých nebo sytě rudých tónů a vy jste až po čase zjistili, že jste si na pozemek vysadili krásný muchovník. Ten je totiž často prodáván jako okrasná dřevina, ale jen někteří zahrádkáři ví o tom, že tyto dřeviny rok co rok plodí jedlé a neskutečně zdravé plody, které se konzumují začerstva nebo se tepelně upravují.

Zajímavý přistěhovalec

V České republice není žádný muchovník původní, naprostá většina nám známých muchovníků pochází z oblasti severní Ameriky. Pouze muchovník oválný (Amelanchier ovalis) přirozeně roste na Slovensku.  Jedná se o vyšší keře nebo stromy, některé keřovitě rostoucí formy se na kmínek dokonce roubují.

Na muchovníku asi nejvíce obdivujeme jejich smetanově bílé květy, které rozkvétají na jaře nejčastěji v období od března, dubna až do května. Květy nerostou jednotlivě, ale tvoří bohatá hroznovitá květenství, která bývají vzpřímená nebo převisající.

V létě se z nich pak vyvinou temně fialové kulovité plody, které chuťově připomínají borůvky. Na muchovníku obdivujeme také zajímavé listy, které se na podzim zahalují do teplých odstínů červené, oranžové nebo zlaté barvy.

Kam se hodí

Muchovníky se uplatní prakticky v každé zahradě. Své místo najdou co by roubované na kmínku v městských alejích i jako zajímavá solitéra v záhonech i trávníku. Keřovité formy jsou vhodné na tvorbu keřových skupinek se zajímavými květy, ale stejně jako jejich stromovitě rostoucí kolegové se uplatní i jako atraktivní solitéra, která na sebe během roku strhává pozornost. Dobře se kombinují s dalšími kvetoucími druhy dřevin nebo s pestrými trvalkami. Často se používají v celoročně atraktivních zahradách, ve kterých se uplatňují pro své brzké kvetení a podzimní zbarvení.

Pokud máte rádi rostliny, které jsou krásné ale zároveň i užitečné, je pro vás muchovník tou pravou rostlinou. Díky tomu, že je muchovník považován za druh netradičního nebo méně známého ovoce, rozhodně by neměl chybět ani v přírodních či permakulturních zahradách, kde ho rádi vysazujeme například do jedlého lesa. Stejně tak jím nepohrdnete ani v ovocné či užitkové zahradě. Málokdo ví, že perfektně snáší pravidelný řez a tvarování. Díky tomu se z něho dají vypěstovat zajímavé živé ploty.

Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky

Péče

Většina severoamerických druhů vyžaduje poměrně kvalitní a svěží půdu, ale snese i mírné sucho. Muchovníky nijak výrazně neohrožují choroby ani škůdci, navíc nevyžadují žádnou specifickou péči. Ačkoliv dobře snáší pravidelný řez, keřovité formy ho prakticky vůbec nevyžadují. V jarním období se pouze z vnitřní struktury odstraňují odumřelé nebo poškozené větve či výhony, které nadměrně zahušťují vnitřní strukturu dřeviny.

Pokud pěstujete muchovník hlavně kvůli jeho zdravým plodům, které obsahují velké množství vitamínů a minerálů, počítejte s tím, že na sklizeň nebudete rozhodně sami. Sladké plody totiž zbožňují i ptáci, kteří se na plody slétají hned při dozrávání prvních bobulek. Pokud z plodů chcete také něco mít, přehoďte přes dřevinu speciální jemnou síť, kterou seženete ve specializovaných obchodech.

Zdravé plody pro každého

Fialové malvičky dozrávají od června až do srpna v závislosti na daném druhu a stanovištních podmínkách. Pro lepší dozrávání plodů se doporučuje výsadba na světlé a slunné místo. Plody jsou skvělým antioxidantem, protože obsahují velké množství vitamínu C, dále pak B12 a celou řadu minerálů, které se podílejí na zvýšení obranyschopnosti organismu.

Muchovník můžete konzumovat v čerstvém stavu nebo si z něj vyrobit zdravé sirupy, džemy, marmelády nebo hlavně na podzim a v zimě oblíbený pečený čaj. Dobře se kombinuje s rybízem, angreštem, borůvkami nebo malinami.

Běžně prodávané druhy mucovníků:
Amelanchier arborea – muchovník stromovitý
Amelanchier florida – muchovník květnatý
Amelanchier laevis – muchovník hladký
Amelanchier lamarckii – muchovník Lamarckův
Amelanchier ovalis – muchovník vejčitý
Amelanchier spicata – muchovník klasnatý

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Borůvka alaska

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková představuje odrůdu borůvky, která je známá pod názvem borůvka alaska. Provádí výsadbu a vysvětluje, jak ji pěstovat.

Jaké ovocné keře pěstovat na zahradě

Ovocné keře jako borůvka, rybíz, angrešt nebo ostružiníky jsou u nás běžné. Existuje ale ještě spousta dalších, které se dají pěstovat i v našich podmínkách.

Jak pěstovat tomel

Martin vám prozradí, co za rostlinu je tomel, jak roste a plodí. Jejich pěstování je snadné, ale rozmnožování už je složitější. Plody jsou velmi chutné a zdravé.

Pěstování dužnoplodé růže

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Cyclanthera

Znáte cyclantheru? V naší reportáži se dozvíte jak ji pěstovat i využít.

Podzimní plody

Podzimní plody krásně zdobí všelijaké stromy i přes zimu. Mají barvu od sytě červené až po žlutou a ptáčkové je přes zimu využívají jako potravu.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.