Krásné i chutné muchovníky

Možná se vám také stalo, že jste na své zahradě každý rok na jaře obdivovali bíle kvetoucí keře nebo stromy, které pak v létě vytvořily tmavě fialové plody podobné borůvce, které pak v rychlosti sklidili ptáci.

Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky (Zdroj: archiv redakce)

Na podzim se tyto zajímavé dřeviny zbarvily do zlatých nebo sytě rudých tónů a vy jste až po čase zjistili, že jste si na pozemek vysadili krásný muchovník. Ten je totiž často prodáván jako okrasná dřevina, ale jen někteří zahrádkáři ví o tom, že tyto dřeviny rok co rok plodí jedlé a neskutečně zdravé plody, které se konzumují začerstva nebo se tepelně upravují.

Zajímavý přistěhovalec

V České republice není žádný muchovník původní, naprostá většina nám známých muchovníků pochází z oblasti severní Ameriky. Pouze muchovník oválný (Amelanchier ovalis) přirozeně roste na Slovensku.  Jedná se o vyšší keře nebo stromy, některé keřovitě rostoucí formy se na kmínek dokonce roubují.

Na muchovníku asi nejvíce obdivujeme jejich smetanově bílé květy, které rozkvétají na jaře nejčastěji v období od března, dubna až do května. Květy nerostou jednotlivě, ale tvoří bohatá hroznovitá květenství, která bývají vzpřímená nebo převisající.

V létě se z nich pak vyvinou temně fialové kulovité plody, které chuťově připomínají borůvky. Na muchovníku obdivujeme také zajímavé listy, které se na podzim zahalují do teplých odstínů červené, oranžové nebo zlaté barvy.

Kam se hodí

Muchovníky se uplatní prakticky v každé zahradě. Své místo najdou co by roubované na kmínku v městských alejích i jako zajímavá solitéra v záhonech i trávníku. Keřovité formy jsou vhodné na tvorbu keřových skupinek se zajímavými květy, ale stejně jako jejich stromovitě rostoucí kolegové se uplatní i jako atraktivní solitéra, která na sebe během roku strhává pozornost. Dobře se kombinují s dalšími kvetoucími druhy dřevin nebo s pestrými trvalkami. Často se používají v celoročně atraktivních zahradách, ve kterých se uplatňují pro své brzké kvetení a podzimní zbarvení.

Pokud máte rádi rostliny, které jsou krásné ale zároveň i užitečné, je pro vás muchovník tou pravou rostlinou. Díky tomu, že je muchovník považován za druh netradičního nebo méně známého ovoce, rozhodně by neměl chybět ani v přírodních či permakulturních zahradách, kde ho rádi vysazujeme například do jedlého lesa. Stejně tak jím nepohrdnete ani v ovocné či užitkové zahradě. Málokdo ví, že perfektně snáší pravidelný řez a tvarování. Díky tomu se z něho dají vypěstovat zajímavé živé ploty.

Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky
Krásné i chutné muchovníky

Péče

Většina severoamerických druhů vyžaduje poměrně kvalitní a svěží půdu, ale snese i mírné sucho. Muchovníky nijak výrazně neohrožují choroby ani škůdci, navíc nevyžadují žádnou specifickou péči. Ačkoliv dobře snáší pravidelný řez, keřovité formy ho prakticky vůbec nevyžadují. V jarním období se pouze z vnitřní struktury odstraňují odumřelé nebo poškozené větve či výhony, které nadměrně zahušťují vnitřní strukturu dřeviny.

Pokud pěstujete muchovník hlavně kvůli jeho zdravým plodům, které obsahují velké množství vitamínů a minerálů, počítejte s tím, že na sklizeň nebudete rozhodně sami. Sladké plody totiž zbožňují i ptáci, kteří se na plody slétají hned při dozrávání prvních bobulek. Pokud z plodů chcete také něco mít, přehoďte přes dřevinu speciální jemnou síť, kterou seženete ve specializovaných obchodech.

Zdravé plody pro každého

Fialové malvičky dozrávají od června až do srpna v závislosti na daném druhu a stanovištních podmínkách. Pro lepší dozrávání plodů se doporučuje výsadba na světlé a slunné místo. Plody jsou skvělým antioxidantem, protože obsahují velké množství vitamínu C, dále pak B12 a celou řadu minerálů, které se podílejí na zvýšení obranyschopnosti organismu.

Muchovník můžete konzumovat v čerstvém stavu nebo si z něj vyrobit zdravé sirupy, džemy, marmelády nebo hlavně na podzim a v zimě oblíbený pečený čaj. Dobře se kombinuje s rybízem, angreštem, borůvkami nebo malinami.

Běžně prodávané druhy mucovníků:
Amelanchier arborea – muchovník stromovitý
Amelanchier florida – muchovník květnatý
Amelanchier laevis – muchovník hladký
Amelanchier lamarckii – muchovník Lamarckův
Amelanchier ovalis – muchovník vejčitý
Amelanchier spicata – muchovník klasnatý

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018, Autor: 13.4.2017 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.