Bylinky do stínu a polostínu

Většinu bylinek máme zažitou jako skupinu rostlin určenou na přímé slunce. Některé ze středomořské oblasti dokonce snesou i přísušek, takže se hodí i pro méně pečlivé zahrádkáře. Ale existují i výjimky, kterým se mnohem lépe daří například v podrostu vzrostlých stromů. Pokud máte na vašem pozemku vhodné podmínky, určitě vyzkoušejte pěstování mařinky vonné, kostivalu lékařského nebo třeba česneku medvědího, které sluneční paprsky určitě ke svému zdárnému růstu nepotřebují!

Bylinky do stínu a polostínu
Bylinky do stínu a polostínu (Zdroj: archiv redakce)

Ne každá zahrada zrovna oplývá stanovišti, na která po většinu dne svítí slunce. Právě zde se některým na světlo náročným bylinkám nemusí dařit. S tímto problémem se setkáváme hlavně na těch zahradách, které disponují větším množstvím vzrostlých stromů nebo na těch, které zastiňují okolní stavby.

Některé druhy primárně určené na slunce si ovšem poradí třeba i s polostínem. Dobrým příkladem je například máta peprná (Mentha piperita), lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) nebo třeba jahodník (Fragaria vesca).

Na druhou stranu se v hlubším stínu určitě nebude dařit levanduli lékařské (Lavandula angustifolia), která je určena pro přímé slunce, meduňce lékařské (Melissa officinalis), tymiánu obecnému (Thymus vulgaris) nebo třeba heřmánku pravému (Matricaria chamomilla). Tyto rostliny by zde zbytečně jen skomíraly.

Ideální do lesního podrostu

Asi byste jen těžko tušili, že se některým bylinkám, které lze používat pro výrobu různých pokrmů či domácí kosmetiky mohlo dařit v podrostu stromů. Ale je to opravdu tak.

Velkoplošné podrosty v lesním prostředí vytváří i v našich lužních lesích omamně vonící česnek medvědí (Allium ursinum), jehož listy se dají poměrně snadno zaměnit s těmi konvalinkovými. Ale pozor, česnek medvědí je rozvíjí mnohem dříve než konvalinka a navíc po rozemnutí nikdo nezůstane na pochybách, že se jedná o česnek. Pokud máte rádi například pomazánku z medvědího česneku nebo ho rádi přidáváte v sušené formě do polévek, určitě si jeho rostlinky na svou zahradu vysaďte. Buď máte možnost na jaře nakoupit jeho sadbu, nebo si na podzim pořiďte jeho hlízky, které v průběhu září či října vysaďte asi pět centimetrů hluboko do půdy.

V lesním prostředí se stejně dobře daří kostivalu lékařskému (Symphytum officinale). Kdo by neznal třeba kostivalovou mast, která se používá na bolavé klouby. Kostival se prostě hodí hlavně na výrobu přírodní domácí kosmetiky, navíc se jedná o poměrně atraktivní rostlinu, která navíc láká i opylovače.

Bylinky do stínu a polostínu
Bylinky do stínu a polostínu
Bylinky do stínu a polostínu
Bylinky do stínu a polostínu
Bylinky do stínu a polostínu
Bylinky do stínu a polostínu

V lidovém léčitelství má již dlouhou dobu své místo omamně vonící nenápadná rostlinka, která vykvétá v květnu drobnými bílými kvítky. Jedná se o mařinku vonnou (Galium odoratum), která ve stínu vytváří rozlehlé zelené koberce. I pěstování mařinky se vyplatí, protože se skvěle hodí hlavně pro dobré usínání a při nervovém vypětí. Navíc je protikřečová, působí na poruchy trávení a působí silně močopudně.

Její užívání by ovšem nemělo být příliš dlouhodobé. Její vůně je velice příjemná a právě proto se sušená již v minulosti plnila do plátěných sáčků, které se zavěšovaly do šatních skříní. Mařinka tedy nejen léčí, ale navíc i hezky provoní vaši domácnost.

Na okraj lesního porostu lze také vysadit kozlík lékařský (Valeriana officinalis). Jeho světle narůžovělé květy se rozvíjí v červnu a upozorní na sebe nejen zajímavým vzhledem, ale také omamnou vůní, která lákají hmyzí opylovače. Kořen kozlíku se již před mnoha generacemi používal do bylinných nálevů pro jeho uklidňující účinky. Stejně tak se používá i kozlíková alkoholová tinktura, která se užívá při nespavosti, nadýmání a pocitech strachu.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Pohádka z lesního ovoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V následujícím videu si připravíme recept od pana Jana Pýchy. Uvaří nám pohádku z lesního ovoce.

Přikrmování divoké zvěře během zimy

Přikrmování divoké zvěře v přírodě, jaké jsou vhodné druhy potravin ke krmení.

Máte rádi pexeso? A znáte lesní pexeso?

Učení o lese a v lese může být veliká zábava. Vyberte si několik šišek, rostlinek, větvičku a třeba malinu, a zkuste tyto věci v lese najít.

Projděte se s námi krásným českým lesem

Dřevo je nedílnou součástí našich životů. Je to také skvělý materiál, který nám příroda umí neustále dodávat.

Poznáte daňka evropského?

Daněk evropský je druh žijící v oborách a bohužel pro širokou veřejnost dosti neznámý.

Víte, že vkusné dekorace do našich domovů se dají vyrobit ze špalku?

Z kusu špalku si můžeme jednoduše vyrobit vkusnou dekoraci na verandu nebo do haly.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.