Péče o zahradní půdu

Málokdo z nás si plně uvědomuje, jaké bohatství v sobě skrývá zahradní půda. Abychom si ji ale ve stejné nebo lepší kvalitě zachovali i pro příští generace, je třeba jí věnovat náležitou péči. V tomto směru se názory odborníků mohou značně lišit, proto je třeba zvážit všechny výhody i negativní aspekty. Pro zkvalitnění zahradní půdy ale mnohdy stačí opravdu málo, pravé zázraky dokáže zelené hnojení, efektivní obdělávání a hlavně smysluplné střídání plodin nebo zeleninové polykultury.

Péče o zahradní půdu
Péče o zahradní půdu (Zdroj: archiv redakce)

Se zahradní zeminou mnohdy zacházíme jako se zbožím, které využíváme ve svůj prospěch, ale už nemyslíme na to, že i půdní systém potřebuje něco od nás. Půda tak postupně ztrácí svoji kvalitu, syntetickými hnojivy se rychle zasoluje, kvůli neefektivnímu obdělávání ztrácí svou přirozenou strukturu a postupně přichází o minerály.

Zkuste se nad péčí o svou vlastní půdu trošku zamyslet a pokuste se na ní protentokrát hospodařit tak trochu jinak.

Existuje celá řada postupů, které půdu vrátí znovu do kondice. Stačí pouze efektivně zpracovat zahradní a kuchyňské odpady na kompost, kromě klasické zeleniny vysadit i rostliny, které svými kořenovými výměšky „uzdravují“ půdu a které odpuzují různé škůdce. Zbyl vám ze stavební činnosti kamenný prach? Rozhodně ho nevyhazujte jako odpad, tato cenná surovina vám do půdy vrátí cenné minerály, které se při intenzivním obdělávání rychle ztrácí.

Efektivita se vyplatí

Smysluplné hospodaření na zahradě se vyplácí ve všech směrech. Nejen že se jedná o činnost, která vám přinese i dobrý pocit z kvalitně odvedené práce, ale výsledky na sebe také nenechají moc dlouho čekat. Zahradní práce jsou pro některé zahrádkáře poměrně náročné a jsou jedním z důvodů, proč některé pozemky zůstanou ležet ladem.

Přitom mnohé běžně používané způsoby a techniky obdělávání půdu spíše likvidují. Tento případ se týká například hlubokého rytí pomocí rýče. Pokud jste na tento způsob obdělávání půdy zvyklí i vy sami, věřte, že půdu stačí obdělávat pouze povrchově. Zvláště pokud spolu s rytím chcete zapracovat i zelené hnojení, postrádá rytí na „hloubku rýče“ zcela logiku. Organická hmota rostlin totiž potřebuje ke zdárnému rozkladu vzduch, který se ale do hlubších vrstev půdy nedostane v požadovaném množství. Takže místo rozkladu přichází na řadu procesy hnití, které už nejsou rozhodně žádoucí.

V případě lehké písčité půdy mnohdy postačí jen lehké nakypření rycími vidlemi, které není ve výsledku ani tolik fyzicky náročné. Tímto postupem se zachová drobtovitá půdní struktura, které nemá tendenci se při dešti nebo zálivce spékat v jednu vrstvu, ze které pak sluneční paprsky vytvoří pro vzduch a vodu nepropustnou krustu.

Střídání plodin a praktické polykultury

Jistě jste již někdy slyšeli o střídání plodin. Tento postup není rozhodně žádnou novinkou. Plodiny střídali již naši předci, protože si byli plně vědomi, že po sobě nemohou přijít například plodiny se stejnými nároky na dusík. Pokud by tak udělali, půdu by úplně vyčerpali a trvalo by mnohem déle, než by se vrátila původní úrodnost.

Různé druhy zeleniny na záhonech střídejte i v rámci jedné sezony. Například po jarním salátu může přijít brokolice a květák, po nich pak ještě stihnete špenát nebo fazolové lusky.

Poměrně oblíbenou metodou pěstování zeleniny jsou druhově bohaté polykutlury. Jedná se o směs druhů, které mají odlišné nároky na živiny. Vedle sebe tak roste například salát, ředkvičky, dýně nebo třeba mangold. Výsadba působí poměrně pestře a nedochází k nadměrnému vyčerpání půdy, takže ji není nutně intenzivně hnojit. Navíc tyto výsadby tolik nepodléhají náletům škůdců, kteří jinak dokáží během několika dnů zlikvidovat celou monokulturu.

Rostlinní pomocníci

V říši rostlin existuje mnoho druhů, jejichž pěstování je pro nás z mnoha důvodů efektivní. Například bobovité rostliny jako je hrách nebo fazole mají na svých kořenech hlízkové bakterie, které dokáží vázat vzdušný dusík a ten přeměňovat na dusíkaté sloučeniny přijatelné pro rostliny. Jednoduše se tedy dá říci, že takové rostliny obohacují půdu o dusík, takže se v jejich blízkosti nebo po jejich kultuře dají na místě pěstovat druhy zeleniny náročné na tento prvek.

U jedovatých rostlin většinou spíše řešíme jejich dopad na lidské zdraví a možná rizika otravy, ale víte, že tyto rostliny svými kořeny do půdy vyměšují látky, které zlepšují kvalitu půdy? Na zeleninovou zahradu tak můžete vysadit například oměj šalamounek nebo dvouleté náprstníky.

Některé léčivky zase odpuzují půdní škůdce, proto na ně určitě nezapomeňte při výsadbě zeleninové polykultury. Dobrým pomocníkem vám bude například měsíček lékařský, vytrvalý česnek nebo máta.

Čím nahradíte syntetická hnojiva

Výživa půdy není pouze o dodávání organické hmoty, na kterou je bohatý například kompost. V půdě každým rokem klesá zásoba důležitým minerálů, které je nutné také dodávat, ale na které většinou spíše zapomínáme. Dobrou formou je například kamenný prach, který vám může zůstat po stavební činnosti.

Syntetickým hnojivům se můžete vyhnout také pomocí bylinných jích, které si vyrobíte za dva až tři týdny kvašením z kopřiv, heřmánku nebo třeba vratiče.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky

Jak si vylepšit zahradní náčiní

Kutil Milan Jurčíček ukáže jak si doma vylepšil domácí náčiní

Jak založit květinový trvalkový záhon?

Trvalky na záhonech jsou zárukou téměř celoročně rozkvetlé zahrady. Založte si proto alespoň jeden trvalkový záhon.

Přísavník tříprstý

Pěstování a roubování přísavníku tříprstého.

Ekologické pěstování

Ekologicky se dají pěstovat plodiny i na malé zahrádce, kde máte vše pod kontrolou.

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.