Péče o zahradní půdu

Málokdo z nás si plně uvědomuje, jaké bohatství v sobě skrývá zahradní půda. Abychom si ji ale ve stejné nebo lepší kvalitě zachovali i pro příští generace, je třeba jí věnovat náležitou péči. V tomto směru se názory odborníků mohou značně lišit, proto je třeba zvážit všechny výhody i negativní aspekty. Pro zkvalitnění zahradní půdy ale mnohdy stačí opravdu málo, pravé zázraky dokáže zelené hnojení, efektivní obdělávání a hlavně smysluplné střídání plodin nebo zeleninové polykultury.

Péče o zahradní půdu
Péče o zahradní půdu (Zdroj: archiv redakce)

Se zahradní zeminou mnohdy zacházíme jako se zbožím, které využíváme ve svůj prospěch, ale už nemyslíme na to, že i půdní systém potřebuje něco od nás. Půda tak postupně ztrácí svoji kvalitu, syntetickými hnojivy se rychle zasoluje, kvůli neefektivnímu obdělávání ztrácí svou přirozenou strukturu a postupně přichází o minerály.

Zkuste se nad péčí o svou vlastní půdu trošku zamyslet a pokuste se na ní protentokrát hospodařit tak trochu jinak.

Existuje celá řada postupů, které půdu vrátí znovu do kondice. Stačí pouze efektivně zpracovat zahradní a kuchyňské odpady na kompost, kromě klasické zeleniny vysadit i rostliny, které svými kořenovými výměšky „uzdravují“ půdu a které odpuzují různé škůdce. Zbyl vám ze stavební činnosti kamenný prach? Rozhodně ho nevyhazujte jako odpad, tato cenná surovina vám do půdy vrátí cenné minerály, které se při intenzivním obdělávání rychle ztrácí.

Efektivita se vyplatí

Smysluplné hospodaření na zahradě se vyplácí ve všech směrech. Nejen že se jedná o činnost, která vám přinese i dobrý pocit z kvalitně odvedené práce, ale výsledky na sebe také nenechají moc dlouho čekat. Zahradní práce jsou pro některé zahrádkáře poměrně náročné a jsou jedním z důvodů, proč některé pozemky zůstanou ležet ladem.

Přitom mnohé běžně používané způsoby a techniky obdělávání půdu spíše likvidují. Tento případ se týká například hlubokého rytí pomocí rýče. Pokud jste na tento způsob obdělávání půdy zvyklí i vy sami, věřte, že půdu stačí obdělávat pouze povrchově. Zvláště pokud spolu s rytím chcete zapracovat i zelené hnojení, postrádá rytí na „hloubku rýče“ zcela logiku. Organická hmota rostlin totiž potřebuje ke zdárnému rozkladu vzduch, který se ale do hlubších vrstev půdy nedostane v požadovaném množství. Takže místo rozkladu přichází na řadu procesy hnití, které už nejsou rozhodně žádoucí.

V případě lehké písčité půdy mnohdy postačí jen lehké nakypření rycími vidlemi, které není ve výsledku ani tolik fyzicky náročné. Tímto postupem se zachová drobtovitá půdní struktura, které nemá tendenci se při dešti nebo zálivce spékat v jednu vrstvu, ze které pak sluneční paprsky vytvoří pro vzduch a vodu nepropustnou krustu.

Střídání plodin a praktické polykultury

Jistě jste již někdy slyšeli o střídání plodin. Tento postup není rozhodně žádnou novinkou. Plodiny střídali již naši předci, protože si byli plně vědomi, že po sobě nemohou přijít například plodiny se stejnými nároky na dusík. Pokud by tak udělali, půdu by úplně vyčerpali a trvalo by mnohem déle, než by se vrátila původní úrodnost.

Různé druhy zeleniny na záhonech střídejte i v rámci jedné sezony. Například po jarním salátu může přijít brokolice a květák, po nich pak ještě stihnete špenát nebo fazolové lusky.

Poměrně oblíbenou metodou pěstování zeleniny jsou druhově bohaté polykutlury. Jedná se o směs druhů, které mají odlišné nároky na živiny. Vedle sebe tak roste například salát, ředkvičky, dýně nebo třeba mangold. Výsadba působí poměrně pestře a nedochází k nadměrnému vyčerpání půdy, takže ji není nutně intenzivně hnojit. Navíc tyto výsadby tolik nepodléhají náletům škůdců, kteří jinak dokáží během několika dnů zlikvidovat celou monokulturu.

Rostlinní pomocníci

V říši rostlin existuje mnoho druhů, jejichž pěstování je pro nás z mnoha důvodů efektivní. Například bobovité rostliny jako je hrách nebo fazole mají na svých kořenech hlízkové bakterie, které dokáží vázat vzdušný dusík a ten přeměňovat na dusíkaté sloučeniny přijatelné pro rostliny. Jednoduše se tedy dá říci, že takové rostliny obohacují půdu o dusík, takže se v jejich blízkosti nebo po jejich kultuře dají na místě pěstovat druhy zeleniny náročné na tento prvek.

U jedovatých rostlin většinou spíše řešíme jejich dopad na lidské zdraví a možná rizika otravy, ale víte, že tyto rostliny svými kořeny do půdy vyměšují látky, které zlepšují kvalitu půdy? Na zeleninovou zahradu tak můžete vysadit například oměj šalamounek nebo dvouleté náprstníky.

Některé léčivky zase odpuzují půdní škůdce, proto na ně určitě nezapomeňte při výsadbě zeleninové polykultury. Dobrým pomocníkem vám bude například měsíček lékařský, vytrvalý česnek nebo máta.

Čím nahradíte syntetická hnojiva

Výživa půdy není pouze o dodávání organické hmoty, na kterou je bohatý například kompost. V půdě každým rokem klesá zásoba důležitým minerálů, které je nutné také dodávat, ale na které většinou spíše zapomínáme. Dobrou formou je například kamenný prach, který vám může zůstat po stavební činnosti.

Syntetickým hnojivům se můžete vyhnout také pomocí bylinných jích, které si vyrobíte za dva až tři týdny kvašením z kopřiv, heřmánku nebo třeba vratiče.

Text a foto: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.