Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?

Postarají se o soukromí, odkryjí nevzhledný kout zahrady, vytvoří efektní pozadí pro umělecká díla i květinové záhony, ale stejně tak dobře ohraničí okrasné výsadby. Živé ploty mohou mít plno podob, aby ovšem sloužily svému účelu podle vašich představ, je třeba je založit z vhodných druhů dřevin. Při výběru sortimentu se hlavně rozmyslete, zda vyžadujete celoroční clonu nebo zda se spokojíte s opadavými dřevinami. Stejně tak berte v úvahu rychlost růstu dané dřeviny, protože od něho se odvíjí i následná údržba a hlavně možnosti využití těchto živých plotů.

Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?
Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás? (Zdroj: archiv redakce)

Živý plot je možné založit z listnatých či jehličnatých dřevin, obě skupiny mají svá pozitiva i negativa. U listnatých dřevin pak nastává volba, zda upřednostnit stálezelený či opadavý sortiment. Ty stálezelené se postarají o celoroční odclonění pozemku, ale většina těchto druhů potřebuje chráněné stanoviště. Při hlubokém namrznutí se navíc jen pomalu dostávají do původního stavu.

Opadavé dřeviny bývají odolnější i opravdu nízkým teplotám a holomrazům, navíc si většinou poradí i s hlubokým zmlazením. Živé ploty ovšem nemusí být pouze tvarované, slyšeli jste už někdy o volně rostoucích živých plotech? Tato varianta se hodí hlavně do přírodních zahrad nebo tam, kde očekáváte přírodní vzhled. Pojďme se společně podívat na typy živých plotů, které se třeba budou hodit i na váš pozemek.

Nízké živé ploty

Od živého plotu nemusíme vždy očekávat větší výšku a neprostupný porost, který zabrání vstupu nezvaných hostů na pozemek, z některých dřevin si můžete vypěstovat třeba i nízké obruby záhonů. Tyto živé „plůtky“ se běžně zakládají z pomalu rostoucího zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens), u něhož je tento aspekt spíše výhodou. Díky němu nehrozí, že vám tyto obruby rychle přerostou, navíc mají hustý charakter i bez pravidelného tvarování.

Kam se tyto obruby hodí? Možností je hned několik, ale v Anglii byste se s nimi setkali i v běžných zeleninových zahradách. Uplatní se především ve formálních zahradách s pravidelným kompozičním členěním. Perfektně ohraničí užitkové i okrasné výsadby trvalek, letniček i cibulovin.

Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?
Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?
Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?
Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?
Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?
Typy živých plotů a jaký je vhodný pro vás?

Tvarované živé ploty

Tento typ je v našich podmínkách nejběžnější. Díky tvarování se vysazené dřeviny udrží dlouho na uzdě. Jejich striktně tvarovaný charakter se hodí hlavně do okrasných městských zahrad, kde jejich přísné tvary nejsou na škodu.

Při výběru dřevin se rozmyslete, jak často budete plot udržovat a podle toho vyberte dřeviny s odpovídajícím růstem. Některé druhy totiž rostou abnormálně rychle, což je případ stálezeleného jehličnanu, cypřišovce Leylandova (Cupressocyparis x leylandii), který je schopný během sezony povyrůst i o jeden metr v závislosti na stanovištních podmínkách. Tento druh jen těžko udržíte kompaktní a navíc je občas třeba provést hluboké zmlazení.

Stejně si položte otázku, jak dlouho má živý plot na zahradě fungovat? Pokud očekáváte životnost dlouhodobou, pak volte dlouhověké dřeviny s dobrou regenerační schopností, které si poradí i s hlubokým zmlazením. Dobrým příkladem je tis červený (Taxus baccata). Tvarované živé ploty se ovšem do některých zahrad příliš nehodí kvůli svým ostrým rysům, což je případ ekologicky laděných zahrad.

Volně rostoucí živé ploty

V přírodních zahradách striktně tvarované živé ploty zvláště ze stálezelených jehličnanů vypadají poměrně cize. K tomuto účelu se spíše hodí opadavé listnáče, které nepůsobí tolik strnule.

V přírodních zahradách jsou ovšem mnohem více oblíbené volně rostoucí živé ploty, které není třeba tvarovat. Jejich výhoda nespočívá pouze v absenci tvarovacího řezu, ale většinou použité dřeviny přináší i jiné bonusy, díky kterým si tyto vegetační prvky oblíbíte. Do těchto živých plotů se běžně vysazují druhy kvetoucí, které oceníme co by estetické prvky zahrady, ale na své květy navíc lákají i opylovače, takže jsou důležité i po ekologické stránce.

Určitě zde mají své místo i ovocné dřeviny v podání muchovníků (Amelanchier), mišpulí (Mespilus germanica) či trnek (Prunus spinosa), ze kterých se dočkáte i zdravé sklizně.

V čem spočívá péče o volně rostoucí ploty? Bývají většinou nenáročné, proto nepotřebují zálivku ani hnojení. Pokud během let značně zhoustnou, je vhodné v závislosti na druhu provést prořez, díky kterému se dřeviny zmladí, ale záleží na vašich požadavcích. Pokud řez vynecháte, budou keře neprostupné a tím pádem vytvoří perfektní bariéru.

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 01.12.2018, Autor: 20.3.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.