Pozvěte do své zahrady krásné stromy

Stromy byly opěvovány již před několik tisíci lety. Dokonce byly zasvěceny různým božstvům. Pohané v nich viděli zdroj neskutečné síly a některé druhy jsou dokonce symbolem států. V posledních letech se ovšem bojíme tyto dřeviny vysazovat na naše zahrady. Důvodem je možný konflikt se sousedem, kterému vadí spadané listí nebo stín, který koruna vrhá. Pokud výsadbu dobře naplánujete a strom vhodně umístíte, nemusíte se ničeho bát.

Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy (Zdroj: archiv redakce)

Zvláště na malém pozemku to bývá složité. Není zde místa nazbyt, takže se sem nevejde ani strom, který přeci jenom nějaký ten prostor potřebuje. Stromy ovšem nelze házet do jednoho pytle. Některé patří mezi velikány, jiné ale dosahují středních výšek a některé jsou vhodné i do malých městských zahrad. Při výběru dřeviny si prostudujte dostupné zdroje nebo si nechte poradit odborníkem.

Pokud vlastníte malou městskou zahradu, která ze všech stran navazuje na sousední zahrady, pak pro vás možná nebude vhodný širokokorunný strom, jako je třeba dub letní (Quercus robur) nebo lípa srdčitá (Tilia cordata), ale jistě budete moct vysadit strom dorůstající střední velikosti, což jsou roubované muchovníky (Amelanchier) nebo můžete zvolit stromy s kulovitými korunami, což je třeba katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) kultivaru Nana.

Širokokorunný strom působí majestátně

Vzrůstné stromy mají něco do sebe. Asi nejvíce si na nich vážíme jejich přirozeného, tedy nenuceného vzhledu. Najdeme mezi nimi sortiment domácí, se kterým se setkáme i ve volné přírodě, ale výjimkou nejsou ani dřeviny introdukované. Pokud tedy chcete na svůj pozemek vysadit tyto vzrůstné druhy, zamyslete se nad tím, jestli na ně máte dostatek místa. Nejde jen o prostor na vašem pozemku, berte ohledy především na sousedy a dřeviny nevysazujte hned na hranici pozemku.

V prvních letech sice koruna nebude zřejmě vyvolávat žádné konflikty, ale časem mohou vyvstat potíže se spadaným listím či plody, což soused nejspíš neocení. Problémy mohou být spojené také se stínem, který větší koruny vytváří. Do jisté míry to je výhoda, pokud si pod korunou chcete v létě odpočinout, ale vaše nadšení nemusí soused sdílet.

Dalším problémem jsou pak kořeny, které budou přirozeně zasahovat i na sousedův pozemek. Myslíte, že kořeny nemohou nikomu vadit? Opak je pravdou. U vzrůstných stromů mohou zasahovat mnoho metrů od koruny. Kořeny navíc vstřebávají vodu a živiny, což se může neblaze projevit třeba na pečlivě udržovaném trávníku na sousedním pozemku. Prokořeněná půda se navíc velice obtížně zpracovává.

Širokokorunné stromy mohou zahradě dodat nevšední kouzlo, ale zvaným hostem budou jen tehdy, když nebudou jablkem sváru mezi sousedy. Ideálně je tedy vysazujte do vnitřní plochy vlastního pozemku, kde vytvoří atraktivní solitéru poskytující v létě pohyblivý stín, který nahradí i slunečník.

Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy

Malokorunné stromy

V městských zahradách jsou oblíbené především stromy s menšími korunami. Takto jich ovšem přirozeně roste jen minimum, nejčastěji se jedná o keře roubované na kmínek jiného druhu. Tyto stromy pak nedosahují žádných závratných výšek. Jejich koruna mívá většinou kulovitý tvar se zahuštěnou strukturou větví.

Péče o takto rostoucí dřeviny je specifická, a ačkoli se traduje, že jsou bezúdržbové, není to tak úplně pravda, i do nich byste měli každý rok zasáhnout pilkou a nůžkami.

Od malokorunných stromů nečekejte žádné pompézní efekty. Ani stín, který vrhají během léta, nebývá velkoplošný, přesto se dočkáte alespoň nějakého. Malokorunné roubovance zakomponujte spíše do těch zahrad, kde není příliš místa na dřeviny větších rozměrů, na větších pozemcích by ovšem působily nevhodně. Berte tedy ohledy i na samotné měřítko celkového prostoru.

Chce to odborný řez

Jak širokokorunné, tak i malokorunné stromy vyžadují péči. U těch s přirozeným tvarem koruny je třeba dohlížet na to, abychom řezem nepoškodili habitus stromu. Nikdy se nesnažte „uměle“ zmenšit korunu dřeviny, jejíž přirozenou vlastností je vytvořit velkou korunu. Tato snaha by jedině vedla k trvalému poškození dřeviny.

V praxi nebývá žádnou výjimkou, že si majitelé na zahradu vysadí rychle rostoucí strom, který sice v prvních deseti letech nikomu nepřekážel, v dalším desetiletí se situace ovšem změnila. Majitelé pak odstraní velkou část koruny a strom ponechají na zahradě v této poškozené formě. Většina druhů není ani po letech schopná tento nevhodný zákrok skrýt. Velké řezné rány jsou navíc vstupní branou pro dřevokazné houby a hmyz.

Pokud s řezem nemáte zkušenosti, vždy je lepší povolat odborníka. V případě, že nemáte na pozemku dostatek místa, nikdy nevysazujte dřeviny, které vám časem přerostou doslova přes hlavu.

Malokorunné stromy nejsou tak bezúdržbové, jak praví někteří prodejci rostlin. I ony potřebují korunu citlivě prosvětlit, ovšem opět tak, abychom řezem nenarušili pravidelnou strukturu. Zaměřte se v první řadě na větve suché, kterých bývá v kulovité koruně většinou poměrně dost, dále pak odstraňte větve poškozené a napadené chorobami a škůdci. Dále je třeba brát ohledy na přirozené vlastnosti daného druhu dřeviny.

Stromy do malých zahrad

 • javor mléč – Acer palatanoides ‚Globosum‘
 • trnovník akát – Robinia pseudoacacia ‚Umraculifera‘
 • katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides ‚Nana‘
 • dřín obecný – Cornus mas – roubovanec na kmínku
 • višeň křovitá – Prunus fruticosa ‚Globosa‘

Stromy vzrůstné

 • liliovník tulipánokvětý – Liriodendron tulipifera
 • lípa srdčitá – Tilia cordata
 • dub letní – Quercus robur
 • dub červený – Q. rubra
 • platan javorolistý – Platanus x acerifolia
 • javor mléč – Acer platanoides

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 30.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Zimní hnojení dřevin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Braunšveig popisuje, jakým způsobem v zimě hnojit ovocné dřeviny a jaká hnojiva jsou pro to vhodná.

Sázení ovocných stromů

Karel Kotyšan předvede jak zasazuje ovocné stromy a ukáže jak je správně krátit

Zimní řez ovocných stromů

Zimní řez ovocných stromů

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Sázení stromků

Sázení stromků

Přihnojujeme ovocné stromy

Nezapomínejte na přihnojování stromů.

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.