Pozvěte do své zahrady krásné stromy

Stromy byly opěvovány již před několik tisíci lety. Dokonce byly zasvěceny různým božstvům. Pohané v nich viděli zdroj neskutečné síly a některé druhy jsou dokonce symbolem států. V posledních letech se ovšem bojíme tyto dřeviny vysazovat na naše zahrady. Důvodem je možný konflikt se sousedem, kterému vadí spadané listí nebo stín, který koruna vrhá. Pokud výsadbu dobře naplánujete a strom vhodně umístíte, nemusíte se ničeho bát.

Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy (Zdroj: archiv redakce)

Zvláště na malém pozemku to bývá složité. Není zde místa nazbyt, takže se sem nevejde ani strom, který přeci jenom nějaký ten prostor potřebuje. Stromy ovšem nelze házet do jednoho pytle. Některé patří mezi velikány, jiné ale dosahují středních výšek a některé jsou vhodné i do malých městských zahrad. Při výběru dřeviny si prostudujte dostupné zdroje nebo si nechte poradit odborníkem.

Pokud vlastníte malou městskou zahradu, která ze všech stran navazuje na sousední zahrady, pak pro vás možná nebude vhodný širokokorunný strom, jako je třeba dub letní (Quercus robur) nebo lípa srdčitá (Tilia cordata), ale jistě budete moct vysadit strom dorůstající střední velikosti, což jsou roubované muchovníky (Amelanchier) nebo můžete zvolit stromy s kulovitými korunami, což je třeba katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides) kultivaru Nana.

Širokokorunný strom působí majestátně

Vzrůstné stromy mají něco do sebe. Asi nejvíce si na nich vážíme jejich přirozeného, tedy nenuceného vzhledu. Najdeme mezi nimi sortiment domácí, se kterým se setkáme i ve volné přírodě, ale výjimkou nejsou ani dřeviny introdukované. Pokud tedy chcete na svůj pozemek vysadit tyto vzrůstné druhy, zamyslete se nad tím, jestli na ně máte dostatek místa. Nejde jen o prostor na vašem pozemku, berte ohledy především na sousedy a dřeviny nevysazujte hned na hranici pozemku.

V prvních letech sice koruna nebude zřejmě vyvolávat žádné konflikty, ale časem mohou vyvstat potíže se spadaným listím či plody, což soused nejspíš neocení. Problémy mohou být spojené také se stínem, který větší koruny vytváří. Do jisté míry to je výhoda, pokud si pod korunou chcete v létě odpočinout, ale vaše nadšení nemusí soused sdílet.

Dalším problémem jsou pak kořeny, které budou přirozeně zasahovat i na sousedův pozemek. Myslíte, že kořeny nemohou nikomu vadit? Opak je pravdou. U vzrůstných stromů mohou zasahovat mnoho metrů od koruny. Kořeny navíc vstřebávají vodu a živiny, což se může neblaze projevit třeba na pečlivě udržovaném trávníku na sousedním pozemku. Prokořeněná půda se navíc velice obtížně zpracovává.

Širokokorunné stromy mohou zahradě dodat nevšední kouzlo, ale zvaným hostem budou jen tehdy, když nebudou jablkem sváru mezi sousedy. Ideálně je tedy vysazujte do vnitřní plochy vlastního pozemku, kde vytvoří atraktivní solitéru poskytující v létě pohyblivý stín, který nahradí i slunečník.

Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy
Pozvěte do své zahrady krásné stromy

Malokorunné stromy

V městských zahradách jsou oblíbené především stromy s menšími korunami. Takto jich ovšem přirozeně roste jen minimum, nejčastěji se jedná o keře roubované na kmínek jiného druhu. Tyto stromy pak nedosahují žádných závratných výšek. Jejich koruna mívá většinou kulovitý tvar se zahuštěnou strukturou větví.

Péče o takto rostoucí dřeviny je specifická, a ačkoli se traduje, že jsou bezúdržbové, není to tak úplně pravda, i do nich byste měli každý rok zasáhnout pilkou a nůžkami.

Od malokorunných stromů nečekejte žádné pompézní efekty. Ani stín, který vrhají během léta, nebývá velkoplošný, přesto se dočkáte alespoň nějakého. Malokorunné roubovance zakomponujte spíše do těch zahrad, kde není příliš místa na dřeviny větších rozměrů, na větších pozemcích by ovšem působily nevhodně. Berte tedy ohledy i na samotné měřítko celkového prostoru.

Chce to odborný řez

Jak širokokorunné, tak i malokorunné stromy vyžadují péči. U těch s přirozeným tvarem koruny je třeba dohlížet na to, abychom řezem nepoškodili habitus stromu. Nikdy se nesnažte „uměle“ zmenšit korunu dřeviny, jejíž přirozenou vlastností je vytvořit velkou korunu. Tato snaha by jedině vedla k trvalému poškození dřeviny.

V praxi nebývá žádnou výjimkou, že si majitelé na zahradu vysadí rychle rostoucí strom, který sice v prvních deseti letech nikomu nepřekážel, v dalším desetiletí se situace ovšem změnila. Majitelé pak odstraní velkou část koruny a strom ponechají na zahradě v této poškozené formě. Většina druhů není ani po letech schopná tento nevhodný zákrok skrýt. Velké řezné rány jsou navíc vstupní branou pro dřevokazné houby a hmyz.

Pokud s řezem nemáte zkušenosti, vždy je lepší povolat odborníka. V případě, že nemáte na pozemku dostatek místa, nikdy nevysazujte dřeviny, které vám časem přerostou doslova přes hlavu.

Malokorunné stromy nejsou tak bezúdržbové, jak praví někteří prodejci rostlin. I ony potřebují korunu citlivě prosvětlit, ovšem opět tak, abychom řezem nenarušili pravidelnou strukturu. Zaměřte se v první řadě na větve suché, kterých bývá v kulovité koruně většinou poměrně dost, dále pak odstraňte větve poškozené a napadené chorobami a škůdci. Dále je třeba brát ohledy na přirozené vlastnosti daného druhu dřeviny.

Stromy do malých zahrad

 • javor mléč – Acer palatanoides ‚Globosum‘
 • trnovník akát – Robinia pseudoacacia ‚Umraculifera‘
 • katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides ‚Nana‘
 • dřín obecný – Cornus mas – roubovanec na kmínku
 • višeň křovitá – Prunus fruticosa ‚Globosa‘

Stromy vzrůstné

 • liliovník tulipánokvětý – Liriodendron tulipifera
 • lípa srdčitá – Tilia cordata
 • dub letní – Quercus robur
 • dub červený – Q. rubra
 • platan javorolistý – Platanus x acerifolia
 • javor mléč – Acer platanoides

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 30.11.2018, Autor: 9.5.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.