Plánujeme ekologickou zahradu

Ačkoliv už příroda pomalu, ale jistě dobíhá do své poslední fáze a schyluje se k zimnímu spánku, využijte volný čas k plánování zahrady. Máme pro vás několik rad, které jistě využijete při zakládání zahrady založené na ekologických principech. Nechte se inspirovat nápady přírodních zahradníků, kteří vše dělají pokud možno co nejvíce efektivně. Tyto zahrady vám nespolknou veškerý volný čas a v divoké zelené oáze plné květin, ovoce a zeleniny se budete cítit jednoduše dobře.

Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Přírodní zahrady mohou na někoho působit poměrně divoce, ale věřte, že vše záleží spíše na zpracování konceptu. I zahrada fungující na ekologických principech může být upravená a rozhodně nemusí vypadat jako chaos. Záleží jen na vás, jak zahradu pojmete a jaké prvky do ní zařadíte. Pokud nejste milovníci užitkových zahrad se zeleninovými záhony, klidně se bez nich obejdete i zde.

Jedno bude ovšem pro všechny typy přírodních zahrad společné – chemie sem má vstup zakázaný. V dnešní uspěchané době jsme si na ni až příliš zvykli. Usnadňuje hnojení, odnikud nemusíme vozit kompost ani chlévskou mrvu a syntetické postřiky na housenky a jiný žravý hmyz zaberou obvykle poměrně spolehlivě. Jenže tento přístup je možný většinou jen krátkodobě. Půda se časem hnojivy zasolí a s chorobami a škůdci vyhubíte i živočichy, kteří by vám za jiných okolností byli nápomocni.

Vše má své hranice. Ekologické zahrady jsou jednou z možností, jak opět hospodařit na svém pozemku šetrně a hlavně efektivně s dlouhodobými vyhlídkami do budoucna, aniž bychom někomu škodili.

Dříve to šlo i bez chemie, tak to zkusme znovu

Nejzajímavější je, že dříve nikdo moc po granulovaných hnojivech nesahal. Ano, je pravda, že na pohnojení zahrady budete potřebovat jen zlomek množství koncentrovaného granulátu ve srovnání s množstvím kompostu, ale má to své mouchy. Koncentrovaná hnojiva se obvykle vyplavují s dešťovou nebo zálivkovou vodou do podloží, kde už nemohou být vstřebány kořeny rostlin. Takže pak dále putují do podzemních vod a způsobují nechvalně známou eutrofizaci, jejímž důsledkem je kontaminace vod řasou a nebezpečnými sinicemi.

Granuláty navíc obsahují jen koncentrované minerály určené na výživu rostlin, zatímco kompost nebo mrva jsou bohaté i na organickou hmotu, která je neskutečně důležitá pro fungování celého půdního systému.

Pokud tedy plánujete, že svůj pozemek změníte na přírodní oázu, bude třeba začít hlavně od změny používaných materiálů. Věřte, že kompostér se vejde opravdu všude. Při údržbě zahrady navíc bude zbývat velké množství posečené trávy, při pletí zase plevel a na podzim budete muset řešit, kam se spadaným listím. Kompostér rychle naplníte i přebytečnou zeminou z květináčů a kuchyňskými zbytky, takže o hnojivo budete mít každý rok postaráno.

Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu
Plánujeme ekologickou zahradu

Co by v ekologické zahradě určitě nemělo chybět

Každá přírodní nebo permakulturní zahrada je originál, proto nelze jednoznačně říci, co byste v ní měli a co neměli mít. Všeobecně se ovšem opakují zvláště některé prvky, které ovšem mohou mít tisíce podob.

Užitečné opylovače na pozemek nalákáte na květy ovocných stromů, které vám navíc během sezony poskytnou zdravou sklizeň. Stejně tak by zde mohly být zastoupeny květinové záhony. Skvělým řešením jsou staré druhy trvalek, prérijní rostliny na plné slunce, ale třeba i květiny na zelených střechách.

Druhovou diverzitu použitých rostlin lze zvýšit také volně rostlými živými ploty, v nichž upřednostníte hlavně domácí dřeviny a rostliny s plody, které zase během zimy ocení plodožravé ptactvo. Pak se hravě obejdete i bez dodatečného přikrmování, které je mnohdy i navíc na škodu.

Pokud máte dostatek místa, zakomponujte do zahrady vodní prvky, prameniště, ptačí pítka a koupadla. Voda na pozemek vnese zase zcela jiný aspekt a bude rájem pro různé druhy obojživelníků a hmyzu, který je svým životem vázán na vodní prostředí.

Místo nízko sečeného kulturního trávníku vyzkoušejte jeho odolnější verzi. Květnatý trávník nebo dvakrát ročně sečená louka výrazně sníží potřebu údržby, navíc zde porostou i bylinky a plané druhy zeleniny. Zeleninové záhony nejsou samozřejmě žádnou podmínkou, ale je to jedna z možností, jak se vyhnout nákupu na vitaminy chudé běžně dostupné zelenině ošetřované chemickými přípravky.

Desatero přírodního zahradničení

  • podpořit druhovou diverzitu
  • nepoužívat synteticky vyrobené a k přírodě nešetrné přípravky
  • nahradit granulovaná hnojiva a rašelinu kompostem a listovkou
  • šetrně hospodařit s dešťovou vodou
  • změnit přístup k péči o zahradu
  • věnovat kus zahrady užitečným živočichům
  • upřednostnit domácí druhy rostlin
  • nepoužívat nepůvodní druhy rostlin, které se nekontrolovatelně šíří do volné krajiny
  • hospodařit logicky a účelně
  • radovat se z vlastní zdravé sklizně

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 28.11.2018, Autor: 19.10.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.