Čemeřice, trvalka, která kvete o Vánocích

Živá zimní květina, která nás i na Vánoce může překvapit svými květy, je například čemeřice. Trvalka, která ani v našich podnebních podmínkách není žádným překvapením. Již za dob našich babiček dokázaly potěšit lidské oko květy, které se vydraly zpod sněhu. Stálezelené trvalky nás mohou překvapit různou barvou květů. K vidění jsou květy bílé, světle i tmavě růžové, ale i tmavě fialové, či dokonce černé.

Čemeřice je živá zimní květina, která kvete o Vánocích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čemeřice je živá zimní květina, která kvete o Vánocích (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živá zimní květina

Čemeřice černá je živá zimní květina. Stálezelená trvalka dokáže potěšit lidské oko nádhernými květy v různých barvách. Zatímco jiné květiny kvetou od jara do podzimu, čemeřice má toto privilegium právě v době, kdy jiné rostliny spí zimním spánkem.

Čemeřice černá patří u našich sousedů v Německu a Rakousku mezi chráněný druh. Má ráda skalnaté svahy, křovinaté stráně, lesy, ale i zahrady. Tato živá zimní květina kvete převážně od ledna do března, ale není žádným překvapením, když se její květy vynoří zpod sněhu již v období Vánoc. Vzhledem k tomu, že tato trvalka pochází z alpských oblastí, můžeme zázrak vánočního květu spatřit právě i u nás. Naše podnební pásmo je přeci jen teplejší než horské oblastí, odkud k nám rostlina přišla. Jedná se o vytrvalou stálezelenou bylinu, která dorůstá do výšky až 30 cm. Její listy jsou kožovité a lysé. V přízemní části rostliny vidíme listy řapíkaté a v horní polovině pak zubaté. Její květy jsou rozvětvené, mohou být až 4 u sebe a dosahují 5 až 8 cm v průměru. Rostlinka tvoří kompaktní trs. Plody čemeřice jsou měchýřky.

Rostlina tvoří kompaktní trs
Rostlina tvoří kompaktní trs (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čemeřice je na pěstování celkem nenáročná. Někdy se však může stát, že tato živá zimní květina nekvete a rostlina je tvořena pouze listy. V tomto případě se musíme zaměřit na její životní podmínky. Čemeřice má ráda polostín a mírně vlhkou půdu. Nejlépe se jí daří v podrostu u nízkých listnatých stromů či keřů, které jí poskytují přirozený stín. Vyloženě nevhodné je pro ni úplně stinné místo s vysokou vlhkostí a kyselou půdou. V tomto případě bývá rostlina často napadána houbovým onemocněním. Pokud máme tuto rostlinku na zahradě, nikdy ji nesmíme sázet v blízkosti rododendronu nebo azalky. Naopak velmi dobře prospívá v blízkosti plicníku, nízkých kapradin či škornic. Jakmile nám čemeřice na zahradě vykvete, poskytne našemu oku opravdu nádherný obraz.

Čemeřici se daří v polostínu
Čemeřici se daří v polostínu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se o živou zimní květinu správně starat

Péče o čemeřici není nijak náročná. Jen musíme dodržovat pravidelnou zálivku, ale půda nesmí být přemokřená. Při pěstování této živé zimní květiny musíme také pravidelně odstraňovat staré, poškozené nebo i napadené listy. V letních měsících zakládají květní puky. V tuto dobu je pro ni lepší spíše sušší půda. Jestliže máme čemeřici pod listnatým stromem, můžeme spadané listy s klidným srdcem ponechat na zemi. Listy udržují přirozenou vlhkost a díky žížalám jsou následně proměněny na kompost.

Po zimě musíme u této rostlinky odstranit staré a suché listy. Chráníme ji tím před případnými nemocemi. Velice často bývá napadena padlím, které může celou rostlinku úplně zničit. Stejně tak chráníme čemeřici před slimáky, kteří ji mají velmi rádi. Ve chvíli, kdy hledáme pro živou zimní květinu vhodné místo, kromě polostínu a mírné vlhkosti musíme pamatovat i na jej rozrůstání. Vzhledem k tomu, že má rostlina poměrně citlivé kořeny, najdeme jí místo, kde může v klidu vegetovat i několik let bez jediného zásahu.

Po rozsazení čemeřice kvete velice málo nebo vůbec
Po rozsazení čemeřice kvete velice málo nebo vůbec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jestliže ji však chceme i přesto rozmnožit, činíme tak u rostliny starší 6 let. Velice opatrně ji vykopeme a rozesadíme. Čemeřice však zakořeňuje poměrně dlouhou dobu. Není tedy žádným divem, že následně po dobu několika let nemusí vůbec kvést, anebo kvete jen velmi málo. Mějme také na paměti, že čemeřice patří mezi jedovaté rostliny. Šťáva z rozmačkaných listů může způsobit alergickou reakci, proto při přesazování vždy používáme ochranné rukavice. Čemeřici můžeme pěstovat i doma v květináči. Musíme však pro ni vybrat vhodnou nádobu.

Čemeřici můžeme pěstovat i doma v květináči
Čemeřici můžeme pěstovat i doma v květináči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzhledem k tomu, že se jedná o hluboce kořenící rostlinu, musí být květináč opravdu hluboký s širokým okrajem. Jestliže ji umístíme na polostinné stanoviště a budeme pravidelně zalévat, obdaří nás živá zimní květina nádhernými květy právě v období vánočních svátků.

Zdroj informací: www.jahodarnabrozany.cz; www.rostlinky.cz; www.zahradnictvi-montano.cz; botany.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování čemeřice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o pěstování čemeřice a jejich druhů, jako je čemeřice černá, zelená nebo nachová.

Jarní hajní rostliny

Jarní hajní rostliny

Čemeřice a bramboříky v předjaří

Bramboříky a čemeřice jsou rostliny, která vám porostou od prosince až do května. Čemeřice na rozdíl od bramboříků ale roste pomalu. Poradíme vám, jak se o čemeřici starat a kam bramboříky zasadit.

Pěstování čemeřic

Představíme si rostlinku, která se při kvetení chová jinak nežli ostatní rostliny.

Cesmína a čemeřice jako vánoční rostliny

Cesmína a čemeřice jako vánoční rostliny, dekorativní možnosti, pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?