Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu (Zdroj: Shutterstock)

Vodu bez rostlin si prakticky ani neumíme představit. Právě vegetace vizuálně propojuje vodní prostředí s okolní zahradou, ale zároveň plní mnoho praktických funkcí. Když pomineme důležitou funkci ekologickou, pro kterou jsou vodní rostliny pěstovány především v ekologicky a přírodně zaměřených zahradách, ve velké míře se také uplatňují jako přirozené filtry vody.

Aby rostliny ve vodním prostředí dobře prosperovaly, musí stejně jako jejich suchozemské kolegyně získávat z pěstebního substrátu živiny pro svůj růst a metabolické procesy. Nenechte se rozhodně mýlit pojmem „pěstební substrát“. Tímto materiálem totiž rozhodně nemusíme myslet pouze speciální zeminu určenou pro danou skupinu rostlin, ale třeba také směs různých frakcí kameniva, písek nebo třeba perlit.

V případě vodních rostlin dělá většina zahrádkářů velkou chybu už při výsadbě, kdy chtějí rostlinám dopřát živiny a vysazují je do jezírka spolu s balem, který je ve většině případů tvořen pěstební zeminou pro vodní a bahenní rostliny, v níž rostliny pěstují prodejci. A právě v tomto bodu je osudová chyba. Voda se po čase i v případě instalace jezírkové technologie a použití bakteriální kultury zabarví do známé zelené barvy a stane se skvělým stanovištěm pro rozvoj sinic a bakterií.

Výsadba úplně naruby

Při výsadbě zcela zapomeňte na to, že se do jezírka pro výsadbu vodních a bahenních rostlin používá substrát v podobě zeminy. Právě on obsahuje velké množství živin a organických látek, které mají sice rostlinám připravit dobré podmínky v době, kdy musí přečkat nějakou dobu v malém kontejneru, než se dostanou ke svému majiteli do jezírka, ale jinak je pro finální výsadbu absolutně nevhodný. Existuje sice několik výjimek vodních rostlin jako třeba vzrůstné druhy a kultivary leknínů či stulíky vyžadující pro zdárný a bujný růst zeminu bohatou na živiny, ale naprostá většina vodních rostlin dokáže vyžít s živinami, které se do vody přirozeně uvolňují po celý rok.

Pokud se při výsadbě vynechá substrát a kořenový systém se naopak pečlivě promyje v několika vodních lázních tak, aby na kořenech zůstalo co možná nejmenší množství organických částeček, rostliny začnou již po výsadbě čerpat živiny přímo z vody a tím ji začnou přirozeně čistit. Rozhodně se nebojte, že budou rostliny strádat. Každá voda, pokud tedy není speciálně upravená, živiny přirozeně obsahuje a další se uvolňují během roku z odumřelé rostlinné hmoty, ze spadaného listí a jemného prachu, který se do vody dostane prakticky vždy.

Postup při výsadbě

Pokud se nechystáte rostliny vysazovat hned po jejich koupi, uložte je do nádoby naplněné vodou optimálně v polostínu. Před výsadbou si naplňte minimálně tři velké nádoby čistou vodou. V první fázi vyjměte kořenový systém z kontejneru, ve kterém byla rostlina pěstována v zahradnictví. Některé baly bývají silně prokořeněné, proto se nebojte kořeny rozvolnit, aby se lépe promývaly.

Následně všechny rostliny promyjte v první nádobě a dále postupujte do dalších. V poslední nádobě by již měla po promývání zůstat relativně čistá voda bez výrazného zakalení. I během výsadby musí být ostatní rostliny ponořené do vody, aby nedošlo k poškození kořenů sluncem a dlouhodobým suchem.

Samotná výsadba v jezírku probíhá většinou do předem připravených kapes nebo na terásky pokryté jemným kamenivem. Pro výsadbu se hodí jemná frakce kačírku nebo kamenné drtě, do které se vyhloubí dostatečně hluboká jamka, do které se vysadí rostlina. Kořenový systém by měl být po přihrnutí kameniva úplně schován a rostlina tak pevně stabilizována. Pokud chcete nastartovat růst rostlin hned po výsadbě, přidávejte do kameniva ke každé rostlině trošku kostní moučky, která výrazně urychlí jejich růst. Pro výsadbu nepoužívejte žádné koše ani květináče, rostliny vysazujte přímo do kameniva v jezírku. Tak docílíte dobrého rozrůstání rostlin a spolehlivého čištění vody kořenovým systémem.

 

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: 3.2.2017 9:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.