Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu (Zdroj: Shutterstock)

Vodu bez rostlin si prakticky ani neumíme představit. Právě vegetace vizuálně propojuje vodní prostředí s okolní zahradou, ale zároveň plní mnoho praktických funkcí. Když pomineme důležitou funkci ekologickou, pro kterou jsou vodní rostliny pěstovány především v ekologicky a přírodně zaměřených zahradách, ve velké míře se také uplatňují jako přirozené filtry vody.

Aby rostliny ve vodním prostředí dobře prosperovaly, musí stejně jako jejich suchozemské kolegyně získávat z pěstebního substrátu živiny pro svůj růst a metabolické procesy. Nenechte se rozhodně mýlit pojmem „pěstební substrát“. Tímto materiálem totiž rozhodně nemusíme myslet pouze speciální zeminu určenou pro danou skupinu rostlin, ale třeba také směs různých frakcí kameniva, písek nebo třeba perlit.

V případě vodních rostlin dělá většina zahrádkářů velkou chybu už při výsadbě, kdy chtějí rostlinám dopřát živiny a vysazují je do jezírka spolu s balem, který je ve většině případů tvořen pěstební zeminou pro vodní a bahenní rostliny, v níž rostliny pěstují prodejci. A právě v tomto bodu je osudová chyba. Voda se po čase i v případě instalace jezírkové technologie a použití bakteriální kultury zabarví do známé zelené barvy a stane se skvělým stanovištěm pro rozvoj sinic a bakterií.

Výsadba úplně naruby

Při výsadbě zcela zapomeňte na to, že se do jezírka pro výsadbu vodních a bahenních rostlin používá substrát v podobě zeminy. Právě on obsahuje velké množství živin a organických látek, které mají sice rostlinám připravit dobré podmínky v době, kdy musí přečkat nějakou dobu v malém kontejneru, než se dostanou ke svému majiteli do jezírka, ale jinak je pro finální výsadbu absolutně nevhodný. Existuje sice několik výjimek vodních rostlin jako třeba vzrůstné druhy a kultivary leknínů či stulíky vyžadující pro zdárný a bujný růst zeminu bohatou na živiny, ale naprostá většina vodních rostlin dokáže vyžít s živinami, které se do vody přirozeně uvolňují po celý rok.

Pokud se při výsadbě vynechá substrát a kořenový systém se naopak pečlivě promyje v několika vodních lázních tak, aby na kořenech zůstalo co možná nejmenší množství organických částeček, rostliny začnou již po výsadbě čerpat živiny přímo z vody a tím ji začnou přirozeně čistit. Rozhodně se nebojte, že budou rostliny strádat. Každá voda, pokud tedy není speciálně upravená, živiny přirozeně obsahuje a další se uvolňují během roku z odumřelé rostlinné hmoty, ze spadaného listí a jemného prachu, který se do vody dostane prakticky vždy.

Postup při výsadbě

Pokud se nechystáte rostliny vysazovat hned po jejich koupi, uložte je do nádoby naplněné vodou optimálně v polostínu. Před výsadbou si naplňte minimálně tři velké nádoby čistou vodou. V první fázi vyjměte kořenový systém z kontejneru, ve kterém byla rostlina pěstována v zahradnictví. Některé baly bývají silně prokořeněné, proto se nebojte kořeny rozvolnit, aby se lépe promývaly.

Následně všechny rostliny promyjte v první nádobě a dále postupujte do dalších. V poslední nádobě by již měla po promývání zůstat relativně čistá voda bez výrazného zakalení. I během výsadby musí být ostatní rostliny ponořené do vody, aby nedošlo k poškození kořenů sluncem a dlouhodobým suchem.

Samotná výsadba v jezírku probíhá většinou do předem připravených kapes nebo na terásky pokryté jemným kamenivem. Pro výsadbu se hodí jemná frakce kačírku nebo kamenné drtě, do které se vyhloubí dostatečně hluboká jamka, do které se vysadí rostlina. Kořenový systém by měl být po přihrnutí kameniva úplně schován a rostlina tak pevně stabilizována. Pokud chcete nastartovat růst rostlin hned po výsadbě, přidávejte do kameniva ke každé rostlině trošku kostní moučky, která výrazně urychlí jejich růst. Pro výsadbu nepoužívejte žádné koše ani květináče, rostliny vysazujte přímo do kameniva v jezírku. Tak docílíte dobrého rozrůstání rostlin a spolehlivého čištění vody kořenovým systémem.

 

Publikováno: 26.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba vodních rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vysazování miniaturních leknínů do nádob.

Krystalické hnojivo

Pro vybarvení poupat a kvetení rostlin po dlouhou dobu je dobré použít krystalické hnojivo.

Zakládání jezírka

O zakládání jezírka, vodních rostlinách a rybkách.

Jakých chyb se vyvarovat při výsadbě zeleniny

Jakých chyb se vyvarovat při výsadbě zeleniny. Do jaké hloubky zeleninu sadit.

Výsadba květin určených k sušení

Výsadba květin určených k sušení

Jak pečovat o lekníny, aby kvetly

Kamil Tyrychtr předvádí, jak můžeme vysazovat lekníny, aby bohatě kvetly.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.