Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě

Mnohdy postačí ptákům nabídnout přírodní zdroje potravy, které pro ně nejsou tak energeticky náročné. Skvělou lahůdkou pro ně jsou například plody na ovocných a okrasných dřevinách nebo semínka v semenících trvalek, které neuklidíte na podzim ze záhonu, ale naopak je tam necháte až do předjaří.

Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě
Přirozené zdroje potravy pro ptactvo na vaší zahradě (Zdroj: Shutterstock)

V dnešní době je samozřejmě možné ptákům dopřát různými směsmi semínek a lojovými příkrmy, ale bude mnohem efektivnější jim nabídnout přírodní potravu. Ta je pro ně totiž přirozená a nebude pro ně nebezpečná jako v případě nevhodně podávaných tučných příkrmů.

Existují totiž dokonce studie, které dokazují, že ptactvo dokrmované i v období, kdy to není nutné, přestává zpívat. Tím pádem není schopno k sobě najít vhodného partnera. Tito ptáci se pak tedy většinou už moc spolehlivě nerozmnožují, což může v některých případech vést k redukci populace.

Umělé dokrmování není nebezpečné, pokud je prováděno v rozumné míře a ve vhodnou dobu. Lojové koule a semínka jim poskytněte spíše při dlouhotrvající zimě a bohaté sněhové nadílce, která ptákům neumožní hledání přirozených zdrojů potravy.

Je třeba rozlišovat druhy ptactva

Všechny druhy se samozřejmě neživí stejnou potravou. Rozlišujeme ptactvo plodožravé, semenožravé a hmyzožravé. Pro většinu z nich lze na každé zahradě vytvořit dostatek přirozené potravy.

Někdy je potravy opravdu dostatek, jenže ji při podzimním úklidu zahrady odstraníme. V záhonech pro semenožravce ponechejte suché semeníky trav a trvalek, které jinak běžně ze zahrady mnoho zahrádkářů uklízí.

Dále je pak vhodné do zahrady vysadit různé druhy keřů, které drží plody na větvích dlouho do zimy. Ptáci si tuto obživu pak najdou sami, navíc není tolik tučná a nezpůsobuje těmto užitečným živočichům zdravotní problémy.

Jakými rostlinami potěšíte semenožravé ptactvo

Pokud jste na své zahradě během roku pěstovali slunečnice, můžete ptákům přilepšit nikoliv samotnými semínky, ale celými, na strom zavěšenými, semeníky. Ptáčci si semínka sami vyhledají.

Na záhonech vám mohou přes zimu zůstat semeníky některých trvalek. Skvělou službu udělají třeba třapatky zářivé (Rudbeckia fulgida), třapatkovky nachové (Echinacea purpurea), zavinutky podvojné (Monarda didyma), agastache (Agastache), dobromysl obecná (Origanum vulgare) nebo třeba yzop lékařský (Hyssopus officinalis). Stejně tak užitečné budou i orlíčky obecné (Aquilegia vulgaris) a různé druhy letniček.

Hmyzožraví ptáci musí mít dostatek prostoru na vyhledávání obživy

Hmyzožravci musí většinou vyhledávat hmyzí larvičky. Ty jsou většinou ukryty ve dřevě, v odumřelé rostlinné hmotě nebo třeba v květenství okrasných trav. Na zahradě tedy raději ponechte i hromádky listí nebo jiné organické hmoty, ve které budou moci tito ptáci hledat svou potravu.

Plodožraví ptáci zavítají do korun keřů

Tyto druhy ocení různé druhy okrasných i jedlých dřevin, které rok co rok vytváří dostatek bobulí. Ideální je například růže šípková (Rosa canina), rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) nebo třeba brslen evropský (Euonymus europaeus).

Publikováno: 12.01.2023, Autor: | autor: redakce | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Ptactvo jako predátoři škůdců

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak přilákat na zahradu ptactvo?

Vhodné krmivo do krmítek

Vhodné krmivo do krmítek

Mladý chovatel exotického ptactva

japonská křepelka a dalších přes 80 druhů ptactva, to je chlouba mladého chovatele Pavla Dvořáka

Ochrana ptáků a jiných živočichů

Ochrana ptáků a jiných živočichů na našich zahradách

Krmení zpěvného ptactva

Zpěvné ptactvo řadíme mezi pomocníky každého sadaře. Přilákáme je pomocí krmítka.

Čím v zimě přikrmovat ptáčky

Čím v zimě přikrmovat ptáčky

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.