Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady

Asi nikdo si neumí představit zahradní tvorbu bez univerzálního materiálu, který dříve sloužil jako jedna z nejdůležitějších surovin pro stavbu. Řeč je o kameni, který nás zahradní architekturou provází několik tisíciletí. Právě kámen tvoří jednu z nejdůležitějších „ingrediencí“ zahradního prostoru, který dokáže pravé divy v podobě suchých zídek, zahradních domků i jako nedílná součást skalek, bylinkovišť a suťovišť.

Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady
Kámen jako užitečný i ozdobný prvek zahrady (Zdroj: Shutterstock)

Z hmoty kamene na nás dýchá stará historie, která se podepsala i na jeho celkovém vzhledu. V zahradní tvorbě ho používáme v různých podobách, ať se jedná o neopracované kusy, na nichž oceňujeme přírodní charakter i surovost, štípané kusy nebo v podobě dnes oblíbených kačírků a štěrků dostupných v různých frakcích. Skvěle se hodí pro tvorbu drobných staveb, cest a chodníčků, praktických suchých zídek nebo do květinových kompozic. Neméně důležitou funkci zastává také při tvorbě jezírek, v nichž se bez tohoto univerzálně krásného materiálu neobejdeme coby cenově dostupného obkladu.

Své uplatnění kámen najde v moderních, přírodních i okrasných zahradách. Každý zahradní koncept si najde svůj druh kamene, který mu sedne na míru. Pokud jste kráse kamene také propadli a chcete mu dát prostor i na své zahradě, určitě můžete využít místní zdroje nebo specializované prodejce zaměřené přímo na obchod s kamenem v různé podobě. Často na pozemek kámen ani dovážet nemusíte. Při terénních úpravách mnohdy objevíte poměrně bohatý zdroj na vlastním pozemku a jeho vyvážení na skládku by vás zbytečně vyšlo draho. Tento materiál naopak použijte. Vždy pamatujte, že místní kámen na zahradě působí více přirozeně než ten sebezajímavější dovezený z cizích nalezišť.

Od cesty až po zídku

Přírodní kámen se skvěle hodí také pro tvorbu cest a chodníčků. Pokud použijete kámen s vysokou tvrdostí ve větších kusech, dočkáte se také poměrně vysoké nosnosti povrchu, kterou jistě oceníte, pokud chcete dlažbu používat také pro pohyb vozidel nebo zahradní techniky. Do cest se hodí například kámen ve štípané podobě nebo jako tradiční žulové kostky, které se opět vracejí i do rodinných zahrad.

Pokud máte na zahradě svah a nevíte si s ním rady, proč nedat šanci suché zídce? Ta při správné konstrukci podrží malý svah a vyřeší terénní přechody, ale stejně tak dobře poslouží jako drobný optický předěl mezi jednotlivými částmi pozemku. Výhodou stavby suché zídky je, že pro její stavbu nepotřebujete žádné pojivo. Kámen se skládá „na sucho“ a mezery mezi kameny můžete vysypávat například zeminou. Ta dobře poslouží pro výsadbu suchovzdorných skalniček, kterým se ve spárách mezi kameny daří na jedničku. Při stavbě zídky mějte vždy na paměti, že se jednotlivé spáry musí překrývat, jedině tak bude zídka stabilní.

Solitérní kámen i mulčovací materiál

Opravdu výsostné postavení kámen zastává v zahradní kompozici. V asijských zahradách může hrát dokonce hlavní roli. Vhodně zvolený kámen působí opravdu zajímavě v podobě solitéry i ve větších skupinách. Jistě si bez něj neumíme představit skalku, kompozici suchovzdorných středomořských rostlin, tradiční bylinkoviště nebo dnes moderní suťoviště.

U specializovaných prodejců objevíte kámen také v podobě barevně zajímavých štěrků, kamenné drtě nebo kačírku. Každá frakce se hodí k trochu jinému účelu. Velikosti 4/8 nebo 8/16 mm jsou vhodné například jako mulčovací materiál do květinových výsadeb. Frakce větších velikostí se zase uplatňují ve stavebnictví nebo třeba při úpravách dna okrasného jezírka a v mnoha dalších případech. Doporučujeme, aby se druhově sjednotily solitérní či skupinové kameny s materiálem použitým na mulčování záhonů, zahrada pak působí přirozeným dojmem.

Publikováno: 06.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

Mohlo by vás dále zajímat

Kameny na zahradě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kameny lze využít v zahradě jako dekoraci, ale i do zídek a nebo do břehu umělého potoka.

Víte, že stavba suché kamenné zídky má svá pravidla?

V oblíbeném pořadu Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Postup stavby suché kamenné zídky

V oblíbené rubrice Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Speciální povrchy

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o kameninovém koberci do exterieru, vhodný na schody, okolí bazénu, kolem domu a pod.

Postavit zídku z pálených cihel zvládne i žena

Jak postavit zídku z pálených cihel?

Krásy chalupaření na Šumavě

Jan Pohan vlastní chalupu na Šumavě a hospodaří okolo ní s grácií sobě vlastní.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.