Jak má vypadat zahrada pro seniory

Není nic nezvyklého, že si ve středním věku začínáme pořizovat zahrady a ve stáří je ještě rozšiřujeme a zahradničení věnujeme stále více času. Naše priority se obracejí směrem ke klidu, a i když se na zahradě často nadřeme, bereme to jako relaxaci. Fyzické možnosti v pokročilém věku nás však omezují, a proto je třeba zahradu pro seniory koncipovat s ohledem na specifika stáří.

Jak má vypadat zahrada pro seniory
Jak má vypadat zahrada pro seniory (Zdroj: Shutterstock)

Nevýhody zahradničení v pokročilém věku

I když je času a prostoru na zahradničení v pokročilém věku víc, často uděláme mnohem méně, protože začínají ubývat síly. Senioři jsou méně obratní, mají méně energie, více nemocí a jsou také pomalejší.

Pokud mají ochotné děti, mohou společně zahradu upravit tak, aby se pro seniory stalo její obhospodařování o něco snazší a zahrada jim byla přístupnější. Přizpůsobit zahradu seniorům znamená, že ji budou také mnohem častěji využívat k relaxaci a odpočinku, i když to bude aktivní odpočinek.

Zahrada přizpůsobená reálným možnostem

Na zahradě přizpůsobené reálným možnostem se lépe a snáz pracuje všem, nejen seniorům. Upravená a opečovávaná část by měla být hlavně okolo domu. Počítáme s tím, že zde budeme trávit nejvíce času, odpočívat a sledovat ji z oken či terasy.

U vzdálenějších koutů zahrady se doporučuje pojetí spíše v přírodním stylu.  Přírodní styl dovoluje růst rostlinám v přirozených podmínkách, kde často ani omezená péče tolik nevadí. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že není třeba na zahradě pěstovat vše, a to včetně zeleniny. Je třeba zvážit, co se ještě vyplatí pěstovat a co už ne.

Jak je to s technikou

Technické vybavení se seniorům na zahradě může velmi vyplatit. Mnohé prodejny zahradní techniky poskytují pozáruční servis, takže není třeba se obávat, že by techniku neměl kdo opravovat a seřizovat.

Při velké zatravněné ploše na zahradě se rozhodně vyplatí pořízení zahradní sekačky. Se sekačkou ale musí jít snadno manipulovat. Vhodnější je tedy spíše malý, ale výkonnější stroj s pojezdem. Vyplatí se sekačka s užším záběrem. Ta se dostane všude.

Na kropicí hadici je dobré si obstarat naviják. Bez významu nemusí být, hlavně na rozlehlých zahradách s omezeným přístupem k vodě, důkladný systém automatické závlahy. Není snad nic obtížnějšího než se tahat v letních parnech s konvemi vody. Je však třeba poukázat na to, že ne všichni senioři si dokážou poradit se současnou technikou anebo s jejím nastavováním a obsluhou.

Co by na zahradě nemělo chybět:

Vyvýšené záhony
Většina zahrádkářů seniorů vám potvrdí, že je velmi obtížné se k záhonům ohýbat a pak od nich vstávat. Mnohem snadněji se pečuje o rostliny, které jsou umístěny na vyvýšených záhonech. Na nich by měly být hlavně bylinky a možná pár řádků té nejoblíbenější snadno pěstovatelné zeleniny.

Alespoň malé zastřešení
Jakmile se přižene náhlá letní bouřka, nemělo by se seniorům stát, že se nemají před deštěm kam ukrýt. Pokud jejich zahrada není přímo u domu, je dobré zbudovat na ní alespoň malé zastřešení. To může posloužit nejen jako úkryt před deštěm, ale i jako malá otevřená přípravna nářadí nebo místo pro výsevy a přesazování hrnkovým rostlin.

Opora u schodů a vstupů
Pohyb po schodech, ale v zimě i po hladkých rovných plochách je pro seniory velmi obtížný. Proto by měli mít možnost využít oporu, ať už v podobě zábradlí nebo sloupků či posezení, laviček atd. Zábradlí je třeba nejen u vchodu do domu, ale i na terase anebo na můstku u jezírka atd.

Dobré osvětlení
V dnešní době snadno dostupného venkovního solárního osvětlení, ale i dalších typů světel do exteriéru se z bezpečnostního hlediska rozhodně vyplatí jejich umístění na určitá místa. Pohybová čidla anebo jiné osvětlení by se mělo nacházet u vchodu do zahrady, případně u branky na druhé straně pozemku, dále u sušáku na prádlo, u popelnic, ale i u terasy a pochopitelně u všech schodišť a schůdků a v určitých intervalech i kolem zahradních cest.

Odpočinková místa
Jak jsme již předeslali v úvodu, vzhledem k tomu, že senioři se výrazně dříve při práci na zahradě unaví, je dobré zbudovat na pozemku více odpočinkových míst. Stačí vhodně umístěná židlička, stolička, nebo lavička. Vše musí být ale dostatečně zajištěno a umístěno na stabilním podkladu.

 

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Jak si navrhnout zahradu

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o psího seniora

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pečovat o starého psa?

Modelářství autíček

Modelář Jan Chadraba představí svou velkolepou sbírku autíček.

Tipy na velikonoční dekorace

Tipy na velikonoční dekorace

Mobilní telefon pro seniory

Mobilní telefon pro seniory

Úprava bytu pro stárnoucí kočku

Jak upravit byt stárnoucí kočce?

Očkování proti chřipce

Představení očkování proti chřipce, jeho výhod i nevýhod, reakcí,...

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.