Poklad každé zahrady – zdravá půda

Ať vlastníte okrasnou nebo užitkovou zahradu, vždy je váš úspěch závislý na kvalitě půdy na pozemku. Mnohdy si tento poklad sami kontaminujeme nesprávně používanými chemickými postřiky a hnojivy, které půdu zasolují, likvidují v ní půdní život a navíc i ničí její přirozenou strukturu. Pokud se chcete o půdu na své zahradě starat smysluplně a dočkat se tak zdravé sklizně, nechte se inspirovat postupy našich předků, pro které byla přírodní péče o půdu zcela samozřejmá.

Poklad každé zahrady – zdravá půda
Poklad každé zahrady – zdravá půda (Zdroj: Shutterstock)

Všeho moc škodí, a to platí i při péči o zahradní půdu. Pokud o ni pečujeme šetrně a nepřesycujeme ji syntetickými hnojivy, je do jisté míry schopná autoregulace. Půdní mikroorganismy rozkládají organickou hmotu, která zde zůstává po každé sklizni nebo kterou sem naopak dodáme v podobě stájových hnojiv. Těmito rozkladnými procesy se uvolňují do půdy živiny přijatelné pro rostliny. Půda je tak kyprá a drobtovitá. Dobře propouští vzduch i vodu a zbytečně se nehutní.

Pokud ovšem tuto přirozenou rovnováhu narušíme nevhodným hospodařením, nestřídáme plodiny a živiny dodáváme pouze syntetickými hnojivy, celý systém se časem zcela zhroutí. Půda se zasolí, přebytečné nespotřebované živiny se splaví do podzemní vody, půda bude těžká a slévavá, takže se z ní během sucha stane popraskaná krusta nepropustná pro vodu ani vzduch.

Také rozkladné procesy v takové půdě stagnují, protože mikroorganismy ani běžná půdní fauna nemají žádný důvod tu být kvůli nedostatku organické hmoty, která by jim poskytla dostatek potravy.

Pokud vás tento způsob hospodaření o půdu nebaví a raději se vrátíte k dlouhodobě udržitelnému způsobu péče o půdu, možná vás překvapí, jak jednoduché to je.

Efektivita na prvním místě

Péče o zahradu může v některých případech spíše připomínat bojové tažení, protože v bojovém arzenálu nesmí chybět důležité chemické zbraně, které ale s efektivní péčí o zahradu nemají nic společného. Čím ale začít?

V první řadě se snažte myslet tak, abyste již při samotném výsevu nebo výsadbě plodin zbytečně nezatěžovali půdu. Poměrně náročné jsou velkoplošné monokultury. Rostliny stejného druhu disponují stejným kořenovým systémem, který koření v přibližně stejné hloubce, takže si navzájem konkurují. Půda se pak jednostranně vyčerpává, protože stejné druhy vyžadují stejné poměry živin. Mnohem lépe uděláte, pokud zeleninu vypěstujete v druhově pestrých polykulturách nebo zmenšíte plochy monokultur a prostřídáte je jinými plodinami.

Stejně tak dbejte na střídání plodin během následujících let, některé druhy zeleniny se po sobě ani příliš nesnesou, takže byste se stejně nedočkali dobré úrody.

Čím si ještě pomůžete

Úrodnost a kvalitu půdy neurčuje pouze obsah organické hmoty, která je důležitá hlavně pro půdní život. Poměrně důležitým aspektem je také obsah minerálů, jejichž množství se stále snižuje. Zatímco organickou hmotu snadno doplníte kompostem, zeleným hnojením, organickým mulčem v podobě slámy nebo stájovými hnojivy, minerály dodáte pouze v podobě materiálů minerální povahy. Jak si tedy pomoci?

Dobře poslouží například kamenný prach, který vzniká jako vedlejší produkt při těžbě kamene a štěrku. Na první pohled se zdá jako obtížný odpad, ale na druhý pohled v něm možná spatříte poklad, který zvýší kvalitu půdy.

Péči o půdu je nutné brát jako soubor různých postupů, nejedná se tedy pouze o hnojení. Důležitou roli zde hraje také způsob obdělávání. Někteří zahrádkáři zcela odmítají hluboké rytí, při kterém dochází k narušení půdního života. Půda se pak snáze hutní a je méně kyprá. U lehkých půd bohatě postačí pouze povrchové nakypření rycími vidlemi.

Zelené hnojení, hlízkové bakterie a další pomocníci

Se zeleným hnojením jste se již určitě někdy setkali. Jedná se o postup obnovy živin v půdě zvláště na zemědělských plochách, ale tento způsob péče o půdu můžete aplikovat i na svou zeleninovou zahradu. Osivo těchto rostlin seženete ve specializovaných obchodech. Vysévat ho můžete před plodinou, mezi plodinami nebo až po sklizni. Někdy se vysévá i jako podrost pod zeleninou, která to dovoluje. Rostliny zeleného hnojení pak jen stačí povrchově zarýt rycími vidlemi, pro rychlé zetlení totiž potřebují přístup vzduchu.

Mezi plodiny vyžadující vysoký podíl dusíku v půdě můžete také vysadit rostliny z čeledi bobovitých, které na svých kořenech vytváří kořenové hlízky. Na nich žijí hlízkové bakterie, které dokáží přeměňovat vzdušný dusík na sloučeniny přijatelné pro rostliny. Touto schopností disponují různé druhy jetele, fazole nebo třeba hrách.

Zdraví půdy mohou do jisté míry ovlivňovat také vysazené rostliny. Proto je dobré lokálně i plošně vysazovat některé bylinky i aromatickou zeleninu. Dobrou práci odvedou například měsíček lékařský, česnek, pažitka nebo třeba lichořeřišnice.

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Zahrada je radost

Mohlo by vás dále zajímat

Proč vysévat zelené hnojení?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsev zeleného hnojení

Podzimní zpracování a zúrodnění pozemku

Jak docílit zúrodněného pozemku?

Organické hnojení na podzim

Organické hnojení na podzim

Pěstování brambor

Pěstování brambor

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky

Podzimní hnojení zahrady

Podzimní hnojení zahrady

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.