Poklad každé zahrady – zdravá půda

Ať vlastníte okrasnou nebo užitkovou zahradu, vždy je váš úspěch závislý na kvalitě půdy na pozemku. Mnohdy si tento poklad sami kontaminujeme nesprávně používanými chemickými postřiky a hnojivy, které půdu zasolují, likvidují v ní půdní život a navíc i ničí její přirozenou strukturu. Pokud se chcete o půdu na své zahradě starat smysluplně a dočkat se tak zdravé sklizně, nechte se inspirovat postupy našich předků, pro které byla přírodní péče o půdu zcela samozřejmá.

Poklad každé zahrady – zdravá půda
Poklad každé zahrady – zdravá půda (Zdroj: Shutterstock)

Všeho moc škodí, a to platí i při péči o zahradní půdu. Pokud o ni pečujeme šetrně a nepřesycujeme ji syntetickými hnojivy, je do jisté míry schopná autoregulace. Půdní mikroorganismy rozkládají organickou hmotu, která zde zůstává po každé sklizni nebo kterou sem naopak dodáme v podobě stájových hnojiv. Těmito rozkladnými procesy se uvolňují do půdy živiny přijatelné pro rostliny. Půda je tak kyprá a drobtovitá. Dobře propouští vzduch i vodu a zbytečně se nehutní.

Pokud ovšem tuto přirozenou rovnováhu narušíme nevhodným hospodařením, nestřídáme plodiny a živiny dodáváme pouze syntetickými hnojivy, celý systém se časem zcela zhroutí. Půda se zasolí, přebytečné nespotřebované živiny se splaví do podzemní vody, půda bude těžká a slévavá, takže se z ní během sucha stane popraskaná krusta nepropustná pro vodu ani vzduch.

Také rozkladné procesy v takové půdě stagnují, protože mikroorganismy ani běžná půdní fauna nemají žádný důvod tu být kvůli nedostatku organické hmoty, která by jim poskytla dostatek potravy.

Pokud vás tento způsob hospodaření o půdu nebaví a raději se vrátíte k dlouhodobě udržitelnému způsobu péče o půdu, možná vás překvapí, jak jednoduché to je.

Efektivita na prvním místě

Péče o zahradu může v některých případech spíše připomínat bojové tažení, protože v bojovém arzenálu nesmí chybět důležité chemické zbraně, které ale s efektivní péčí o zahradu nemají nic společného. Čím ale začít?

V první řadě se snažte myslet tak, abyste již při samotném výsevu nebo výsadbě plodin zbytečně nezatěžovali půdu. Poměrně náročné jsou velkoplošné monokultury. Rostliny stejného druhu disponují stejným kořenovým systémem, který koření v přibližně stejné hloubce, takže si navzájem konkurují. Půda se pak jednostranně vyčerpává, protože stejné druhy vyžadují stejné poměry živin. Mnohem lépe uděláte, pokud zeleninu vypěstujete v druhově pestrých polykulturách nebo zmenšíte plochy monokultur a prostřídáte je jinými plodinami.

Stejně tak dbejte na střídání plodin během následujících let, některé druhy zeleniny se po sobě ani příliš nesnesou, takže byste se stejně nedočkali dobré úrody.

Čím si ještě pomůžete

Úrodnost a kvalitu půdy neurčuje pouze obsah organické hmoty, která je důležitá hlavně pro půdní život. Poměrně důležitým aspektem je také obsah minerálů, jejichž množství se stále snižuje. Zatímco organickou hmotu snadno doplníte kompostem, zeleným hnojením, organickým mulčem v podobě slámy nebo stájovými hnojivy, minerály dodáte pouze v podobě materiálů minerální povahy. Jak si tedy pomoci?

Dobře poslouží například kamenný prach, který vzniká jako vedlejší produkt při těžbě kamene a štěrku. Na první pohled se zdá jako obtížný odpad, ale na druhý pohled v něm možná spatříte poklad, který zvýší kvalitu půdy.

Péči o půdu je nutné brát jako soubor různých postupů, nejedná se tedy pouze o hnojení. Důležitou roli zde hraje také způsob obdělávání. Někteří zahrádkáři zcela odmítají hluboké rytí, při kterém dochází k narušení půdního života. Půda se pak snáze hutní a je méně kyprá. U lehkých půd bohatě postačí pouze povrchové nakypření rycími vidlemi.

Zelené hnojení, hlízkové bakterie a další pomocníci

Se zeleným hnojením jste se již určitě někdy setkali. Jedná se o postup obnovy živin v půdě zvláště na zemědělských plochách, ale tento způsob péče o půdu můžete aplikovat i na svou zeleninovou zahradu. Osivo těchto rostlin seženete ve specializovaných obchodech. Vysévat ho můžete před plodinou, mezi plodinami nebo až po sklizni. Někdy se vysévá i jako podrost pod zeleninou, která to dovoluje. Rostliny zeleného hnojení pak jen stačí povrchově zarýt rycími vidlemi, pro rychlé zetlení totiž potřebují přístup vzduchu.

Mezi plodiny vyžadující vysoký podíl dusíku v půdě můžete také vysadit rostliny z čeledi bobovitých, které na svých kořenech vytváří kořenové hlízky. Na nich žijí hlízkové bakterie, které dokáží přeměňovat vzdušný dusík na sloučeniny přijatelné pro rostliny. Touto schopností disponují různé druhy jetele, fazole nebo třeba hrách.

Zdraví půdy mohou do jisté míry ovlivňovat také vysazené rostliny. Proto je dobré lokálně i plošně vysazovat některé bylinky i aromatickou zeleninu. Dobrou práci odvedou například měsíček lékařský, česnek, pažitka nebo třeba lichořeřišnice.

 

Publikováno: 30.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Zahrada je radost

Mohlo by vás dále zajímat

Proč vysévat zelené hnojení?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsev zeleného hnojení

Podzimní zpracování a zúrodnění pozemku

Jak docílit zúrodněného pozemku?

Organické hnojení na podzim

Organické hnojení na podzim

Pěstování brambor

Pěstování brambor

Jak správně připravit půdu pomocí jednoosého malotraktoru

Ludmila Dušková společně s Tomášem Belingerem názorně ukazují divákům různé postupy, jak správně připravit půdu pro plodiny jako jsou brambory, rajčata nebo okurky

Podzimní hnojení zahrady

Podzimní hnojení zahrady

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.