Trávník může mít mnoho podob aneb Jaký trávník zvolit do různých podmínek

Pokud zakládáte novou zahradu, jistě už víte, kde všude založíte nový trávník. U českých zahrádkářů na plné čáře vítězí okrasný trávník, který je ovšem poměrně dost náročný na péči. Máte ovšem na výběr i z jiných, méně náročných, typů trávníku. Poslední roky se těší stále větší pozornosti také bylinný trávník nebo květnatá louka, o kterou se nemusíte příliš často starat a navíc plní i důležitou ekologickou funkci.

Trávník může mít mnoho podob aneb Jaký trávník zvolit do různých podmínek
Trávník může mít mnoho podob aneb Jaký trávník zvolit do různých podmínek (Zdroj: Shutterstock)

Při tvorbě nové zahrady je pro většinu zahrádkářů jasnou volbou okrasný trávník. Mnohdy si totiž ani neumíme představit, že bychom na zahradě založili jiný typ. Přesto je vhodné o jiných typech určitě vědět, protože se třeba časem rozhodnete pro přeměnu okrasného trávníku na jiný typ, který nebude tak náročný na údržbu.

V posledních letech skloňujeme ekologii ve všech pádech, takže čím dál tím více se zajímáme o květnatou louku, květnatý trávník či jeho jedlou formu, která je na péči prakticky nenáročná.

Pokud se rozhodujete, jaký trávník bude pro vás vhodný, ujasněte si, kolik péče mu chcete každý rok věnovat, zda vás nebude nudit nízce sečený jednodruhový trávník bez květin nebo jestli třeba nechcete občas sklízet z trávníku bylinky. Výhodou květnatých forem zeleného koberce je jejich odolnost vůči suchu a sešlapu. Tyto trávníky se hodí i do zhoršených podmínek.

Trávník náročný na péči

Na péči je nejnáročnější okrasný a sportovní trávník. U obou typů je třeba provádět seč jednou i vícekrát týdně. Během sezony se výška seče může i měnit v závislosti na podmínkách a používání. Oba typy vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení. Stejně tak se udržují bez plevelů, takže vyžadují přibližně dva až tři postřiky selektivním herbicidem během roku.

Tyto často udržované trávníky bývají poměrně náchylné na choroby a škůdce, proto by se na ně nemělo vstupovat po první námraze. Pokud by se po trávníku často chodilo v zimě, bývá mnohem náchylnější na houbové choroby, které se projeví obvykle již na jaře.

Okrasný trávník ovšem má i jiné nedostatky, nesnese totiž příliš častou a dlouhodobou zátěž. Pokud přeci jen trávník více zatěžujete, bude zřejmě potřebovat po několika letech rekonstrukci, která mu opět vrátí jeho tehdejší kvalitu.

Když se o trávník nechcete starat příliš často

Na českých zahradách se často setkáte s květnatým trávníkem. Je sečen běžně jednou týdně, takže nijak nepřerůstá, přesto se v něm objevují dvouděložné rostliny. Ty ovšem ničemu nepřekáží. Naopak, zvyšují odolnost porostu vůči zátěži a suchu.

Tento trávník vyžaduje seč, která ovšem nesmí být příliš nízká. Vertikutace ani postřiky se neprovádí, stejně tak je zbytečné hnojení, které by navíc snižovalo druhovou pestrost trávníku. Byliny jsou totiž na živiny většinou nenáročné.

Tento trávník může být pojat i jako jedlý. V tomto případě je ovšem nutné zcela vynechat jakékoliv aktivity, které by porost znečišťovaly. Jedlé druhy rostoucí v trávníku bývají používány pro zpestření jídelníčku. V trávníku zcela běžně rostou jedlé druhy v podobě pampelišky lékařské, sedmikrásky chudobky nebo třeba popence břečťanolistého.

Na větších pozemcích se sečená forma trávníku může kombinovat i s květnatou loukou, která se seče dvakrát do roka, čímž výrazně snižuje potřebu údržby zahrady jako takové. Na louku lze postupně přeměnit jakoukoliv formu trávníku, ale je třeba počítat s tím, že to bude několik let trvat. Mnohdy je efektivnější louku založit výsevem speciální směsi, která obsahuje různé poměry trav a bylin.

Květnaté louky jsou oblíbené nejen díky vzhledovým vlastnostem, nízkým nárokům, ale také kvůli tomu, že představují útočiště i zdroj potravy pro mnoho užitečných živočichů.

 

Základní typy trávníku podle intenzity údržby

 • trávník extenzivní – trávník, který funguje i bez pravidelné péče
 • trávník intenzivní – pravidelně udržovaný

Typy trávníků do rodinných zahrad v kostce

 • květnatý trávník
 • louka
 • sportovní trávník s větší odolností vůči sešlapu
 • okrasný trávník
 • jedlý trávník
 

Kam se jaký trávník hodí

 • květnatá louka – větší pozemky, zahrady venkovského, anglického či přírodního stylu, výrazně snižuje údržbu zahrady
 • květnatý trávník – častá forma snášející sešlap i sucho, potřebuje pouze seč
 • jedlý trávník – vyžaduje občasnou seč, jedlé druhy rostlin zpestří náš jídelníček, trávník se nesmí ošetřovat žádnými chemickými přípravky
 • okrasný trávník – forma náročná na seč, vertikutaci, hnojení, postřiky i zálivku, nesnese výraznou zátěž, bývá ohrožena chorobami a škůdci
 • sportovní trávník – forma okrasného trávníku výrazně náročná na péči

 

Publikováno: 20.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Trávník - základní ošetřování a údržba

Mohlo by vás dále zajímat

Úprava trávníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak na jaře upravovat trávník?

Jak vysadit louku

Jak vysadit kvetoucí louku plnou kvítí

Panoramatická zahrada

Co je to panoramatická zahrada?

Jak pěstovat vistárie

Reportáž o pěstování vistárie, jak o ní pečovat, aby krásně kvetla, rozdíl mezi vistárii čínskou a vistárii květnatou.

Jak pečovat o trávník před zimou

Jak správně pečovat o trávník před zimou.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.