I v zimě může zahrada potřebovat vaši pomoc

Kolísání teplot, nedostatek sněhu, na zimu nepřiměřeně vysoké teploty nebo holomrazy, to jsou v posledních letech běžně nastalé situace. Zimy už nejsou takové, jaké bývaly a sněhu si moc neužíváme. A to je problém, neboť je to právě sníh, který vytváří pro zahrady dobré podmínky k jejich odpočinku. Nás jako majitele zahrad pak spíše čeká boj s holomrazy.

I v zimě může zahrada potřebovat vaši pomoc
I v zimě může zahrada potřebovat vaši pomoc (Zdroj: Shutterstock)

Nebudeme se tedy tentokrát zabývat tím, jaké problémy přináší zahradám velké množství napadaného sněhu, ale spíše co a jak je třeba na zahradě chránit v případě holomrazů a zda zahradu při neobvykle vysokých zimních teplotách zalévat, či nikoli.

Ohrožení dřevin holomrazy

Holomrazy ohrožují veškeré rostlinstvo mírného pásma, ovšem zdaleka největší nebezpečí znamenají pro stálezelené dřeviny. Holomrazy mohou tyto dřeviny popálit anebo kvůli nim dřeviny uschnou. A právě to je důvod, proč bychom se měli postarat o to, aby byly stálezelené dřeviny na naší zahradě ještě před příchodem zimy ve skvělé kondici. Musíme je zalévat, chránit je opadaným listím a neshrabávat ho ze zahrady pryč.

Lépe než dřeviny jsou na tom při holomrazech nízké trvalky, právě ty je poměrně snadné přikrýt vrstvou listí. Ozimé užitkové rostliny zase můžeme zakrýt přes zimu netkanou nastýlkovou textilií. U ní se nemusíme obávat, že nám ji rozfouká vítr, jako se tomu stává u listí. Při nastýlání je hlavním úkolem krýt půdu a v ní uložené kořeny, neboť právě kořenový systém je pro každou rostlinu a její život klíčový.

Při vyšších teplotách nezapomínejte zalévat

Teplý a dlouho trvající podzim je vítán. Půda vychládá jen zvolna, a tak je možné až do listopadu vysazovat keře, trvalky anebo cibuloviny. I česneku dělá co nejzazší termín výsadby dobře. Pozdní výsadbové termíny výrazně snižují riziko napadení česneku chorobami, čímž zvyšují jeho šanci na přezimování. Přichází-li zima pomalu, mají všechny rostliny delší dobu na to, aby dobře zakořenily.

Jestliže jste zahradu uklidili, odevšad vypustili vodu a teploty neklesají pod 4 stupně a k tomu ještě ani neprší, je nutné stále zalévat. Zálivka by měla být pravidelná, v nižším množství ale stálá, dokud vysoké teploty trvají, bez ohledu, zda je leden nebo únor. Zálivka platí jak pro rostliny nově vysazené, tak pro stálezelené dřeviny.

Teplé zimy přispěly k pěstování cizokrajných rostlin

Někteří pěstitelé jako by sázeli na to, že teplé zimy už jsou v našem zeměpisném pásmu trvalým jevem a pustili se do pěstování rostlin cizokrajného až exotického původu. Ty však mají nároky na rozdíl od domácích otužilých rostlin dosti odlišné.

Při mírných zimách celkem odolávají rostlinné druhy teplejšího pásma, které by za běžných mrazivých zim bylo nutné a pravděpodobně i dosti složité chránit. Patří k nim například zmarliky, blahočety, smokvoně nebo zpododěry. Ale takovým rostlinám stačí pár dnů teplot pod nulou a vymrznou. Pro takovéto choulostivé exempláře se vždy vyplatí vybrat vhodná chráněná místa. Nevyplatí se ani zbavovat se domácích odolných rostlin. Dosazování nových rostlin místo těch vymrznutých by vás na jaře mohlo vyjít poměrně draho.

A když se sněhu přece jen dočkáme, buďme rádi. Naši zahradu ochrání lépe než nastýlka z listí anebo netkaná textilie. Neberte však hned na zasněžené plochy cest a chodníků posypovou sůl, ale dejte přednost jeho mechanickému odstraňování. Sůl proniká do půdy a mění nejen její chemické složení, ale i její strukturu. Na takové půdě jsou pak schopné růst už jen některé druhy halofytů čili slanomilných druhů rostlin.

 

Publikováno: 14.12.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Zima v zahradě

Mohlo by vás dále zajímat

Neobyčejná zahrada plná různých rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Inspirace, jak lze vybudovat zahradu podle vlastních představ s paní Helenou Brabcovou

Výsadba okrasných dřevin

Výsadba okrasných dřevin

Ošetření ovocných dřevin na jaře

Ošetření ovocných dřevin na jaře

Novinky v oblasti pokojových rostlin

Pan František Kafka nám představí novinky mezi pokojovými rostlinami.

Roubování čarověníku

Roubování čarověníku

Jak vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech

Jak vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.