Naplánujte si výsadbu ovocných dřevin

Poslední roky se čím dál tím více vracíme k pěstování tradičních druhů, které poslouží nejen jako zdroj ovoce, ale navíc se může takový ovocný strom stát i zajímavým prvkem celé zahrady. Na trhu je rozhodně z čeho vybírat. Kromě starých odrůd můžete vyzkoušet i ty moderní nebo si na zahradu vysaďte drobné druhy ovoce. Rozhodně nemusíte zůstávat u rybízu, angreštu či malin, nevšední kouzlo mají i ty méně tradiční druhy.

Naplánujte si výsadbu ovocných dřevin
Naplánujte si výsadbu ovocných dřevin (Zdroj: Shutterstock)

Mnozí z nás si rádi nejen smlsnou na čerstvém ovoci, ale také rádi zpracují zdravou sklizeň na různé dobroty, po kterých rádi sáhnou třeba během zimy. Jestliže si pro ovoce nechcete běžet do obchodu, pak bude nejlepším řešením výsadba ovocných dřevin na vaši zahradu.

Kromě klasických ovocných stromů můžete pěstovat i drobné ovoce, které vás jistě nezklame. V tomto sortimentu totiž najdete opravdové skvosty, jejichž plody poslouží na výrobu sirupů, džemů, ovocných čajů nebo do zavařenin či léčivých tinktur.

Ovocné druhy si rozhodně nemusíte odepřít ani v případě, že vlastníte jen malý pozemek. Na trhu jsou dostupné různé pěstební tvary, které zaberou méně prostoru. Při pěstování jádrovin se zaměřte hlavně na zákrsky nebo čtvrtkmeny, které udržíte hezky na uzdě. Zajímavé možnosti umožňují také sloupovité ovocné stromy, z nichž ovšem neočekávejte závratnou sklizeň.

Tradiční ovocné stromy

Do českých zahrad se opět vrací ovocné stromy, které jsme dříve často nahrazovali okrasným sortimentem. Dnes se k těmto užitečným a krásným rostlinám opět vracíme. Na trhu je na podzim i na jaře seženete hlavně v prostokořenné formě. Během sezony pak i v kontejnerované. Pokud chcete ovšem ty nejkvalitnější výpěstky, počkejte si vždy na podzim, kdy je kvalita nabízených rostlin nejvyšší.

Rychlost růstu ovocných stromů ve velké míře záleží na druhu podnože. Stejně tak si všímejte výšky nasazení korunky. Zákrsky a čtvrtkmeny se hodí i do menších zahrad, polokmeny už vyžadují více prostoru a vysokokmeny jsou na prostor opravdu nejnáročnější, navíc se z nich ovoce kvůli výšce nasazení koruny bude v budoucnu poměrně těžko sklízet. Právě proto se vysokokmeny v minulých letech přestaly pěstovat v produkčních sadech. Dnes tyto pěstební tvary oceňujeme kvůli jejich estetické funkci na zahradě.

Kromě moderních odrůd vyzkoušejte i odrůdy staré, které byste dříve spíše objevili v některých starých sadech. Díky jejich rezistenci na současné choroby a škůdce se opět tento sortiment vrací do nabídky a rozhodně stojí za to, si několik starých odrůd vysadit na zahradu.

Drobné ovoce i do malých zahrad

Každý milovník ovoce by měl vyzkoušet různé druhy drobného ovoce. Jedná se o menší stromky nebo keře, které poskytují bohatou sklizeň. Rozhodně nemusíte zůstávat u tradičních rybízů a angreštů. Dostupné jsou i stále nebo jednou plodící maliny s plody v různých barvách.

Lesní ovoce dále reprezentují ostružiny, odrůda Thornless je beztrnná, takže se bude ovoce z dlouhých výhonů mnohem lépe sklízet. Za zkoušku stojí také malinoostružiníky nebo ostružinomaliníky. Jejich plody jsou skvělým antioxidantem a hodí se nejen do sirupů a džemů, ale dodají skvělou a výraznou chuť také pečenému čaji nebo různým zákuskům.

O trochu vzrůstnější jsou mišpule obecné, jejichž plody chutnají až po přemrznutí slabým mrazem, do té doby jsou tvrdé a svíravé chuti.

Prostorově náročnější jsou rakytníky řešetlákové. Odrůdy s oranžovými nebo žlutými plody jsou považovány za jeden z nejbohatších zdrojů vitaminu C, ačkoli tento vitamin ve velké zásobě objevíte také v plodech růží. I ty patří do skupiny drobného ovoce. Za zmínku stojí kromě klasické růže šípkové také velkoplodá růže svraskalá, která je mnohdy považována spíše za okrasnou rostlinu a její funkce coby jedlé rostliny tak bývá často zapomenuta.

Drobné ovoce do kyselé půdy

Některé ovocné druhy vyžadují při pěstování specifické pěstební podmínky. Řeč je hlavně o borůvkách chocholičnatých, kterým při výsadbě dopřejte zetlenou listovku nebo rašelinu. Kyselou půdu vyžadují také brusnice brusinky, klikvy bahenní či klikvy velkoplodé.

 

Publikováno: 14.12.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ovocné kultury

Mohlo by vás dále zajímat

Myrobalán

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Myrobalán

Pěstování kaki

Pěstování kaki

Pěstování jujuby

O pěstování rostliny jujuby (čínské datle).

Novinky v odrůdách zeleniny a ovoce

Poradna Ludmily Duškové, novinky v odrůdách zeleniny (paprika, rajčata, fazole) a ovoce (hroznové víno, maliny).

Podle čeho vybrat odrůdy ovocného stromu?

Odrůd jednotlivých druhů ovocných stromů jsou doslova stovky. Jak se v nich vyznat?

Úroda jablek

Úroda jablek

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.