Pomocníci pro odklízení sněhu pro malé i velké plochy

I přestože zasněžená krajina vypadá opravdu úchvatně, jsou místa, kde je třeba sníh uklidit. Většinou baví uklízení sněhu hlavně děti, které ho mají spojené se zábavou. Ne vždy je ale možné nechat děti sníh uklízet. Mnohdy na to není tolik času nebo se jedná o rozsáhlé plochy či extrémnější podmínky, jako jsou na horských chatách. A právě v těchto situacích přicházejí na pomoc se sněhem silnější pomocníci v podobě sněhových fréz.

Pomocníci pro odklízení sněhu pro malé i velké plochy
Pomocníci pro odklízení sněhu pro malé i velké plochy (Zdroj: Shutterstock)

Kdo chce relaxovat, sáhne po hrablu

Pro mnoho lidí je i přes velké plochy a větší námahu úklid sněhu jistým odreagováním od všedního stresu. Nejen pro lidi s malým pozemkem a nízkými nároky, ale právě také pro ty, kteří potřebují občas odreagovat, vyrábí mnoho výrobců různá hrabla, lopaty a shrnovače na sníh.

Pro úklid malých ploch vám velmi dobře poslouží lopaty, na větší až velké plochy je lepší sáhnout po hrablech a shrnovačích. Pro co nejmenší námahu vybírejte nástroj s délkou násady, která odpovídá vaší výšce. Dále se nesnažte nahrabat co nejvíce sněhu a ten pak nejednou uklidit či odházet do dálky. Postupujte po malých částech, tím se vyvarujete následné bolesti zad a uklízení nebude po pár dnech spíše bolestivý prožitek.

Kde hrabla a síly nestačí…

Když není tolik času nebo sil, sáhněte po opravdu výkonném pomocníkovi – sněhové fréze. Není pravdou, že se frézy hodí jenom na veliké povrchy nebo obrovské množství sněhu. Tyto stroje využijete dobře také na rychlý úklid sněhu před garáží. Stačí si jenom vybrat adekvátního pomocníka.

Pro zpevněné a menší povrchy zakupte sněhové frézy jednostupňové, které dle výkonu mohou být elektrické nebo benzinové. Pokud vyžadujete stabilní výkon, zakupte frézu s benzinovým motorem. Ten oceníte hlavně tam, kde nejste schopni sníh odklízet pravidelně, a je tak možné, že místy bude sněhová pokrývka tvrdší. Přednosti elektrického motoru zase spočívají v jeho snadné údržbě a nižší váze a tím pádem i následné manipulovatelnosti se strojem.

Na namrzlý sníh nebo do extrémních podmínek

Hlavní rozdíl mezi jednostupňovými a dvoustupňovými frézami spočívá jednak v materiálech odklízecího ústrojí a jednak právě v jeho stupňovitém zpracování sněhu před vyhozením komínem ven.

Dvoustupňové frézy mají namísto pryžového odklízecího šneka kovový, ten žene sníh dál do lopatkového rychloběžného kola, které sníh odhodí do vzdálenosti kolem 10 metrů. Díky tomuto mechanizmu nejen že zvládnete odklidit i namrzlý sníh, ale také ho bez problému můžete vyhazovat i do velké vzdálenosti. Proto jsou tyto stroje obzvláště vhodné i do těch nejtěžších podmínek do hor a dalších oblastí, kde je běžný velký příval sněhu.

Výrobci mimo jiné instalují na takto výkonné pomocníky mnoho vylepšení, jako jsou světlomety, pásy místo kol nebo startovací systém, který nastartuje motor i při nízkých teplotách, a dokonce i vyhřívané rukojeti.

Na co dalšího se zaměřit?

Před samotnou koupí se dále zaměřte na ovládací prvky. Ty musejí být lehce ovladatelné i v tlustých rukavicích a musejí být v dosahu. Je nepřípustné, abyste se museli někam příliš ohýbat nebo dokonce opustit místo za strojem.

Materiály frézy musejí perfektně lícovat a pevně sedět na svých místech. Při výběru fréz do extrémních podmínek si všímejte také pevnosti materiálů. Je možné, že se strojem najedete na kámen nebo na opravdu zmrzlý sníh.

Pro majitele zahradních traktůrků nebo malotraktorů

Pokud vlastníte zahradní traktůrek nebo malotraktor, poptejte se výrobce, zda nenabízí příslušenství na odklízení sněhu. Může to být zametač či shrnovací radlice. Drtivá většina obdobného příslušenství už většinou stojí v poměru se strojem samotným jen pár korun. Snažte se na variabilitu myslet i před koupí výše zmíněného pomocníka. Ulehčíte si tak nejen čas do budoucna, ale také i peníze a hromadu sil.

 

Publikováno: 09.12.2022, Autor: | autor: Jan Vrbata | zdroj: Gardena, HUSQVARNA

Mohlo by vás dále zajímat

Odklízení sněhu

Pro snadnější úklid sněhu je třeba mít správné nářadí. Na menší plochy stačí hrablo, na větší shrnovač.

Výběr sněhové frézy

Představení různých typů a velikostí sněhových fréz.

Vychytávky na zimu

Dnes Vám přineseme několik tipů na co si dát pozor v zimě. Inspirujte se v naší reportáži.

Zabezpečení keřů a stromů před zimou

Jak a čím správně chránit keře a stromy před zimou.

Zima v zahradě

Jan Kopřiva radí, jak pečovat o stromy a keře v zimě, jak nakládat se sněhem a jak se bránit proti poškození stromů

ČTĚTE DÁLE

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?