Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu

Zima se rychle blíží a je ten pravý čas na to, abychom trošku popřemýšleli i nad osudem užitečných živočichů, kteří se nám během roku nastěhovali na pozemek. Zatímco některé úkryty snadno a rychle vybudujete pomocí přírodních materiálů, pro jiné si můžete skočit do obchodu. V dnešní době stále více zanikají přirozená stanoviště, která dříve poskytovala živočichům útočiště, dnes tomu musíme přece jenom trošku pomoci.

Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu
Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu (Zdroj: Shutterstock)

Ještě před dvaceti lety nikdo moc neřešil, že na své zahradě nemá hmyzí domek ani hromadu listí a dřeva pro ježky, dnes je situace ovšem už trošku jiná. Čím dál tím více se likvidují přírodní stanoviště, divoké porosty dřevin na okrajích měst a stále více je vše tak nějak „zahradnicky sterilní“, takže užiteční živočichové nemají kde získat potravu a kam se uchýlit například na zimu.

Tento problém způsobuje častý úhyn a postupné vymizení některých zvláště užitečných živočichů, kteří byli kdysi běžnou součástí české krajiny.

Rodinné zahrady jsou ovšem jednou z možností, jak živočichům poskytnout vhodné útočiště během celého roku a v zimě dvojnásob, protože právě zimovišť je stále méně.

Jak živočichům pomoci

Svůj pozemek rozhodně nemusíte přeplňovat motýlími krmítky nebo hmyzími hotely, živočichům většinou stačí jen přizpůsobit část zahrady. Největší úspěch bude mít třeba ničím nerušený kout, kde nebudete pravidelně sekat trávník. Nechte ho zarůst domácími druhy keřů a některými plevely, které jsou samy o sobě pro volně žijící živočichy důležité, protože jsou většinou zdrojem cenného nektaru pro hmyz a semen pro ptactvo. Pokud se zde časem nahromadí i spadané listí, je možné, že sem zavítá i ježek.

Pomoci můžete také zvýšením druhové pestrosti v záhonech. Podpořte hlavně staré druhy trvalek, vysazujte ve velkém bylinky a pokud možno nedávejte přednost jen silně prošlechtěným plnokvětým kultivarům, ty totiž neopylují například čmeláci.

Prostě a jednoduše, užiteční živočichové budou vyhledávat hlavně vzdálené a ničím nerušené kouty, které necháte poněkud zdivočet. Nízko sečené trávníky ošetřované hnojivy a postřiky proti plevelům pro ně budou nezajímavé nebo dokonce nebezpečné.

Dovolte jim migrovat

Někdy majitelé zahrady pro podporu výskytu užitečných druhů udělají neskutečně mnoho, ale noví sousedé se prostě jen tak nechtějí nastěhovat. Na vině může být všeobecný nedostatek hmyzu v dané lokalitě, což je problém hlavně velkých měst. Pokud vaše zahrada bude široko daleko jediná, která bude poskytovat útočiště hmyzu, zřejmě se zde jen tak nějaký užitečný opylovač neobjeví.

Největší pastí pro ježky, ropuchy a další obojživelníky jsou ploty s podezdívkou. Ty totiž neumožňují volnou migraci mezi pozemky. Ačkoliv se to nemusí zdát, právě tyto překážky pro naše pomocníky na zahradách mohou být naprosto nepřekonatelné.

Zahrada musí být lákavá nejen z hlediska útočiště, ale musí také poskytovat dostatek potravy. Hmyzožraví ptáci si smlsnou na housenkách nebo jiném hmyzu, ropucha či ježek nepohrdnou slimáky a larvami hmyzu a opylovači vyžadují dostatek květin s pylem a nektarem. Bez dostatku potravy si na zahradu jen těžko nalákáte druhy živočichů, kteří by vám mohli pomoci s nastolením ekologické rovnováhy na vašem pozemku.

Proč podporovat užitečné živočichy

Jak už bylo naznačeno, tito živočichové se podílejí na likvidaci zahradních škůdců, mezi něž řadíme třeba slimáky, larvy žravého hmyzu a plno dalších. Tito škůdci dnes nemají moc přirozených nepřátel, takže dokáží i během krátké chvilky na zahradě spást vaší zeleninovou sklizeň.

Ačkoliv na ně zaberou chemické postřiky, společně se škůdci hubíme i jiné druhy hmyzu, které by se jinak živili právě těmito škůdci. Pokud na své zahradě začnete hospodařit ekologicky, měli by se k vám užiteční živočichové při dodržení všech podmínek postupně nastěhovat nebo přes vás alespoň migrovat, takže by přirozenou cestou redukovali i počty různých škůdců.

Při péči o takovou zahradu se časem zcela obejdete bez chemie, ale je to většinou poměrně dlouhodobý proces. Proto nečekejte již první sezonu na zázraky, vše má svůj čas a přirozený vývoj.

Jaké úkryty můžete vyrobit

Ropuchy a jiní obojživelníci ocení mírně zahloubené útočiště vyplněné kameny, dřevem a prosypané listím, které vytvoří izolační vrstvu. Ptákům nabídněte hnízdní budky, které ocení během sezony. Ježkům sice můžete koupit speciální domeček, který umístíte na zahradu do klidného kouta, ale mnohem efektivnější bude hromada listí a dřeva pod vzrostlým stromem v klidné části zahrady.

Hmyz se spokojí s druhově pestrým trvalkovým záhonem, ve kterém ponecháte přes zimu semeníky a odumřelou rostlinnou hmotu, ale klidně sem postavte i hmyzí hotel s různými typy materiálů, které časem osídlí larvičky. Ptactvu zase nabídněte přirozené zdroje potravy v podobě semeníků trvalek a dřevin, které drží plody na větvích dlouho do zimy.

Publikováno: 29.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kroužek Ekocentra

Mohlo by vás dále zajímat

Kompost nejsou jen žížaly

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co všechno žije v našem kompostu?

Ježci v zahradě

Ježků v dnešní době ubývá v důsledku množství aut a chemického ošetření zahrad. Jsou ale v našich zahradách velmi užiteční a proto vám poradíme, jak ježky na zahradu nalákat a vytvořit jim domek.

Co s nalezeným ježkem na podzim

Možná k vám na zahradu přilezl ježek. Máte se o něj postarat nebo ho nechat svému osudu? Poradíme vám.

Jak chovat ježky africké

Návod pro chovatele, jak správně chovat ježky africké.

Trvalky podzimních zahrad

Podzimní okrasné zahrady oživí trávy, semeníky,kvetoucí i zelené trvalky

Péče o zahradní jezírka a život v nich

Zahradní jezírka jsou často posledním útočištěm drobných živočichů, kteří se ve volné přírodě mnohdy už nemají kam uchylovat. Péče o ně by měla být důsledná.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.