Tvorba zahradního konceptu jako základu zahradní kompozice

Při plánování zahrady je třeba mít jasnou představu o tom, co v zahradě chcete mít. Ať chcete oslovit odborníka nebo se do realizace zahrady pustíte svépomocí, je třeba si uvědomit, že je ideální své představy nakreslit nebo poznamenat na papír. Touto metodou si skvěle utřídíte myšlenky. Vznik konceptu má ovšem svá pravidla, pojďme se na ně podívat.

Tvorba zahradního konceptu jako základu zahradní kompozice
Tvorba zahradního konceptu jako základu zahradní kompozice (Zdroj: Shutterstock)

Během tvorby projektu zahradních úprav bývá právě koncept na jeho úplném počátku. Tento dokument jasně ukazuje rozvržení různých prvků a výsadeb v prostoru, ale ještě není tolik podrobný jako výkres osazovacího plánu nebo technického detailu.

Přesto právě z tohoto podkladu jasně zjistíte, kde jsou jaké typy výsadeb, kde bude umístěn bazén či jiný vodní prvek, kde bude postaven dřevník, kam dáte zahradní saunu nebo třeba záhony pro pěstování zeleniny.

Koncept tedy vypovídá o rozvržení zahrady jako takové. I když si svou zahradu naplánujete sami, zkuste si na papír vytvořit zjednodušený koncept, který vám pak při samotné realizaci pomůže.

Čím začít

Dát své představy na papír nemusí být vždy zrovna jednoduché, většinou máme představu o tom, co na své zahradě chceme mít, ale ve výsledku nevíme, kde budou nejlépe sloužit svému účelu.

Vždy začněte s technickými prvky, navrhněte si cesty, garáž, rozhodněte se, kde chcete zbudovat užitkovou a kde okrasnou zahradu. Naplánujte si, kde chcete mít okrasný trávník, ale stejně tak berte v úvahu hospodaření s dešťovou vodou. Už v této fázi byste měli vědět, kam umístíte jímku na dešťovku nebo nádoby, do kterých budete vodu svádět například ze střechy domu, skleníku nebo dřevníku.

Praktičnost na prvním místě

Při tvorbě konceptu si mnohdy i utřídíme myšlenky, přeci jen vidíme rozmístění prvků v prostoru naší zahrady. Schéma zahrady se samozřejmě v každém případě liší, ale berte v úvahu několik dobrých rad, které mohou podpořit užitnou funkci zahrady a vy se ze své zelené oázy budete více radovat.

Centrem dění každé zahrady bývá většinou obytná terasa poblíž domu. Na ní budete v létě grilovat a užívat si sluníčka, proto by měla být umístěna na slunnou stranu domu. Jedině tak si terasu užijete brzy na jaře i dlouho do podzimu.

Na terasu pak většinou navazují okrasné prvky v podobě květinových záhonů, okrasného trávníku nebo bazénu či koupacího biotopu. Pokud se nebráníte pěstování bylinek, vytvořte si v blízkosti terasy bylinkový záhon, kde budete pěstovat své nejoblíbenější druhy pro okořenění jídel při letním grilování. Pro bylinky tak nebudete muset běhat při každém vaření do vzdálených koutů zahrady.

Od domu či z terasy byste se měli suchou nohou dostat do dalších částí zahrady, do jakých, to záleží na vás. Většinou si potřebujeme do domu během zimy nanosit rozštípané dřevo ke krbu, proto je dobré propojit dům se zahradním domkem či s dřevníkem. Stejně tak je vhodné propojení domu s užitkovou zahradou, kde budete během sezony trávit více času.

V jednoduchosti je krása

Každá zahrada většinou snoubí praktičnost a estetiku v jednom celku, přesto vždy pamatujte, že by zahrada měla být vždy jednoduše udržovatelná, zvláště pokud nemáte zrovna volného času nazbyt. I trávník by měl mít snadno udržovatelný tvar bez zbytečných zákoutí a solitérně vysazených rostlin, které se těžko obsekávají sekačkou. V konceptu tedy pamatujte i na toto hledisko.

Stejně tak si rozmyslete, jakým způsobem budete zpracovávat zahradní odpady. Kompostér umístěte tam, kde máte nejvíce odpadu ze zahrady, ideálním místem je užitková zahrada. Stejně tak by měl být ovšem dobře dostupný i z domu, protože do kompostéru budete vyhazovat i kuchyňské odpady.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Osobní zahradní architekt, Plánovač zahrady

Mohlo by vás dále zajímat

Čarodějnické dekorace

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Už jste někdy viděli čarodějnici, která svůj let na sněm nějak nezvládla a skončila zapíchnutá v záhonu? Jednu takovou vám ukážeme.

Výroba vozíku na štípané dřevo

Návod na výrobu vozíku na dřevo. Míra pokračuje v plánu na topnou sezónu, pořídil si štípačku a naštípal si spoustu dříví.

Výroba dřevníku

Jak vyrobit jednoduchý dřevník.

Jak si vyrobit vychytaný dřevník z palet

Podrobný návod na dřevník vyrobený z euro palety.

Postavte si s Pepou kvalitní dřevník

Na zimu se vám bude hodit pořádný dřevník pro uskladnění potřebného dřeva na topení.

Vychytaný minidřevník z tvárnice

V tomto videu spolu s Láďou Hruškou vyrobíte vychytaný minidřevník z tvárnice.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.