Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny

Krásně rostlé mohutné stromy, které zdobí zajímavě odlupující se borka – tak by se daly zkráceně popsat platany. Spíše než v zahradách se s nimi setkáváme v parcích, stromořadích anebo jako se solitéry. Mnohé z deseti známých druhů rostou v Mexiku a v USA. Velmi netradičně vypadá i jejich plodenství.

Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny
Platany – majestátní stromy s nádhernými kmeny (Zdroj: Shutterstock)

Využití platanů při výsadbách

Robustní rozměry platanů, jež potřebují k svému růstu hodně místa, jsou předurčeny spíše k solitérní výsadbě, která je velmi efektní. Stromy pěstované jako vysokokmeny se dají velmi dobře využít k alejovým výsadbám. Mohou nahrazovat aleje lipové nebo jírovcové.

Tyto stromy patří k těm nejatraktivnějším. Kromě zajímavého růstu se pyšní i pěknými listy a některé druhy jsou zvlášť dekorativní díky své odlupující se borce. Velmi okrasně působí i v zimě, a to díky svým na zimu přetrvávajícím plodům, které jsou složené z jednosemenných oříšků. Květy těchto stromů jsou však spíše nenápadné a jednopohlavní.

Pěstování a množení

Pro platany jsou nejvhodnější hluboké výživné půdy. Tyto stromy potřebují nutně dostatek vláhy. Ideální jsou pro ně slunná stanoviště, teplé a dostatečně provzdušněné půdy.

Je možné je množit semeny, dřevitými řízky, hřížením nebo výlomky. Chceme-li pro množení využít vylomený proutek, musí obsahovat kousek dvouletého dřeva. V příznivých podmínkách se může podařit i výsev ze semen. Nejčastější forma množení platanů je dřevitými řízky. Kultivary se roubují na podnože Platanus hispanica, a to nejlépe v březnu až dubnu nebo v květnu až červnu.

Rizika nemocí

Při nepříznivých podmínkách mohou platany trpět tracheomykózami. K napadání stromů těmito vaskulárními onemocněními dřevin dochází obvykle z důvodu poruchy vodního režimu. Na vině bývá především nedostatek vody, anebo teplotně extrémní podmínky.

Platan javorolistý
Tento druh platanu patří k oblíbeným parkovým stromům. Platanus acerifolia může dosáhnout výšky až 50 metrů. Má mohutnou rozkladitou korunu. Jeho borka se odlupuje v opravdu velkých kusech. Listy mohou být 3–5laločné. Šířka plodenství se pohybuje mezi 25–35 mm. Na jedné stopce jsou nejčastěji 2 oříšky, ojediněle se vyskytnou i tři nebo jen jeden.

Platanus pyramidalis
Jedná se o menší strom s protáhle vejcovitou spíš vystoupavou korunou. Jeho spodní větve  nepřevisají. Listy má spíše širší než dlouhé, obvykle trojlaločné.

Platan východní
Na Balkáně, v malé Asii a na Krétě se často pěstuje právě odrůda Platanus orientalis. Jedná se o strom vysoký mezi 18 až 30 metry. Plody – oříšky jsou ježaté a na stopce se vyskytují obvykle po 3–6 kusech. Borka těchto stromů se odlupuje ve velkých částech. Listy jsou hluboce 5–7laločné.

Takzvaný platan ‚Mirkovec‘ je jediným zakrslým typem platanů. Roste pozvolna a na konci léta se jeho listy zbarvují do červena, na podzim jsou krásně purpurové.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: abecedazahrady

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?