Nastala doba řezu jádrovin

Zimní období si většina z nás spojuje s klidem a s odpočinkem jak nás, tak i přírody samotné. Právě toto klidové období ovšem lze v některých případech šikovně využít, zvláště pokud se jedná o řez některých skupin dřevin. Během zimy a v předjaří je ideální čas na péči o jádroviny. Jabloně a hrušně se totiž s řezem právě nyní vyrovnají nejlépe.

Nastala doba řezu jádrovin
Nastala doba řezu jádrovin (Zdroj: Shutterstock)

Čeští zahrádkáři jsou zvyklí dělat vše svépomocí, jen málokdo osloví odbornou firmu, která se zabývá řezem. Problematika řezu přitom není jednoduchá a v praxi tak dochází k opakovaným chybám. Mnozí se pak diví, že jejich ovocné stromy neplodí.

Je třeba konstatovat, že na vině bývá velmi často právě špatná technika řezu, při které paradoxně zahrádkáři odstraní plodné dřevo. Dřevina se sice s tímto problémem vyrovná, ale její pěstitel se kvalitní úrody jen tak nedočká.

Během zimy je ideální doba na řez jádrovin, tedy jabloní a hrušní. Peckoviny zatím nechte odpočívat. Čas řezu meruněk, broskvoní, slivoní a třešní přichází až na jaře, kdy nasazují poupata nebo už kvetou.

Proč využít zimní termín řezu

Důvodů, proč se pustit do zimního řezu jádrovin je hned několik. Ideálním obdobím řezu je prosinec až konec března, ale ve velkých sadech se mnohdy dřeviny prořezávají v dubnu i květnu.

Zima je vhodná hlavně kvůli nízkým teplotám, ve kterých se v ovzduší tolik nešíří zárodky chorob, které by jinak mohly napadat čerstvé řezné rány. Právě ty jsou vstupní branou chorob a škůdců do dřeva.

V zimě je také více času, což oceňují hlavně majitelé velkoplošných ovocných sadů. Další výhodou je, že se dřeviny nacházejí v klidové fázi, která jim pomůže se se ztrátou dřevní hmoty mnohem lépe vyrovnat.

Kdy do ruky nůžky nebereme

Jakmile teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, je vhodné řez odložit na příznivější počasí. Problematická bývá i teplota okolo pěti stupňů pod bodem mrazu. Dřevo totiž rychle tuhne, takže se poměrně těžko stříhá zahradnickými nůžkami i řeže pilkou. Nůžky tedy ztvrdlé dřevo neodstraní čistým střihem, rána je po obvodu více poškozená, takže se déle hojí.

Poměrně velké komplikace přináší také námraza a mrznoucí déšť, který na větvích vytvoří ledovou krustu. Ani v tomto počasí se na zahradu nevydávejte a počkejte, až led na větvích roztaje.

Postup řezu u různých pěstebních tvarů

Pro jádroviny jsou typické různé pěstební tvary, které se liší v charakteru řezu. V malých zahradách se běžně setkáte se zákrsky a čtvrtkmeny, ve větších s polokmeny, které už narůstají do poměrně velkých rozměrů.

Opět se na trhu začínají objevovat i mohutné vysokokmeny, od kterých se v minulosti upustilo právě kvůli velkým rozměrům, které ztěžovaly sklizeň.

Zákrsky

Jsou typické svým nízkým zavětvením, které bývá asi 90 centimetrů od země. Tyto pěstební tvary se perfektně hodí do malých zahrad, jejich celková výška se obvykle pohybuje okolo dvou metrů. Tento pěstební tvar se hodí pro hrušně a spíše pro jabloně plodící na plodonosných větévkách.

Při řezu dbejte na zachování tvaru koruny a na zapěstování kosterních větví. Nejdříve odstraňte všechny poškozené, křížící se a chorobami či škůdci napadené větve a také výhony, které nadměrně zahušťují korunu.

Vrchol každý rok zkracujte asi na 4 až 5 pupenů. Postranní větve každý rok zkraťte na spodní pátý až šestý pupen. Stejně tak pohlídejte plodnost dřeviny, přemíra brachyblastů s plodnými pupeny by dřevinu zbytečně zeslabovala.

Čtvrtkmeny

Pěstební tvar s korunou nasazenou asi 100 až 120 centimetrů nad zemí má typickou otevřenou korunu s potlačeným terminálem. Při řezu dbejte hlavně na otevřenou strukturu koruny, ze které odstraňte všechny nadbytečné nebo poškozené výhony.

U jabloní plodících na plodonosných větévkách a u hrušní zkracujte nové výhony asi na 5 až 6 pupenů a zároveň zmlazujte starší kosterní větve. U odrůd plodících na koncích větví zkracujte pouze nové výhony, kosterní větve již nemusíte hlídat.

Je třeba odstraňovat výhony rostoucí poblíž redukovaného terminálního výhonu, úplně odstraňujte větve vyrůstající pod nejníže nasazenou kosterní větví nebo pruty vyrůstající z podnože.

Polokmeny a vysokokmeny

Řez těchto tvarů je prakticky shodný, liší se pouze výška nasazení koruny, která je u polokmene 130 až 160 centimetrů a vysokokmenu vyšší než 180 centimetrů. Koruna je otevřená podobně jako u čtvrtkmene.

Odstraňujte všechny nové výhony, které zahušťují korunu a ty napadené chorobami a škůdci. Tyto pěstební tvary mají již plně zachován terminální výhon, proto redukujte všechny výhony, které by mu mohly konkurovat.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jdroviny

Mohlo by vás dále zajímat

Letní řez k úpravě koruny stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jabloně se mohou prořezávat i v letním období, pokud dodržíte několik pravidel.

Zimní řez ovocných stromů

Zimní řez ovocných stromů

Holandský řez jabloní

Holandský řez jabloní

Zmlazování popínavých růží / ochrana proti okusování růží srnkami

Zmlazování popínavých růží / ochrana proti okusování růží srnkami

Prořezávání meruňky

Prořezávání meruňky

Jak pěstovat minikiwi

Reportáž o tom, jak pěstovat minikiwi, jak se o něj postarat před zimou, jak ho ošetřit, zalévat.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.