Principy tvorby zahradních cest a vhodné materiály

Žádná zahrada se neobejde bez zahradních cest, které nás zavedou nejen ke vchodovým dveřím, ale třeba také do užitkové části zahrady, do garáže nebo zahradního domku. Ne vždy je třeba některé zahradní stavby a prvky propojovat cestami, někdy si vystačíme i s nášlapnými kameny usazenými do trávníku. Ukážeme vám, jaké materiály se hodí pro povrchovou úpravu cest, jaké se hodí i do vlhkého stínu a s jakými mohou být naopak problémy.

Principy tvorby zahradních cest a vhodné materiály
Principy tvorby zahradních cest a vhodné materiály (Zdroj: Shutterstock)

Cílem každé zahradní cesty je dovézt nás do cílového místa na pozemku pokud možno suchou nohou. Od materiálů použitých na povrchovou úpravu očekáváme dlouhověkost, odolnost a samozřejmě také zajímavý vzhled, který si rozumí se zahradním stylem. Ne vždy se to ovšem v praxi povede.

Asi největším hybatelem při výběru materiálu totiž bývají finance, což nelze nijak kritizovat vzhledem k různé cenové relaci. Zatímco někteří z nás si cestu vytvoří sami, jiní vzhledem k časové náročnosti a celkové složitosti technologie pokládky daného povrchu raději povolají odbornou firmu.

S cestami to příliš nepřehánějte

Zahradní cesty mají za úkol praktické propojení těch nejdůležitějších staveb nebo prostorů na zahradě, mezi kterými se nejčastěji pohybujeme. Nemá smysl propojovat každé zákoutí, zbytečně by tak došlo k narušení zahradního konceptu, nehledě na zbytečné finanční výdaje.

Nejčastěji cesta spojuje například dům s garáží, dům se zahradním domkem na nářadí nebo třeba s prostorem s umístěným bazénem, kam se potřebujete dostat pohodlně za každého počasí.

Na méně frekventovaná místa je poměrně zbytečné pokládat zpevněný povrch, mnohdy si vystačíte jen s jednoduchou pěšinou, kterou zpevníte jen částečně, a to s použitím nášlapných kamenů položených do trávníku.

Druhy zpevněných povrchů

I na jediné zahradě můžete mít více typů zahradních cest. Prostor kolem domu nebo příjezd na pozemek či do garáže bývá většinou zpevněný, protože se u něj očekává větší odolnost vůči zátěži. Asi nejoblíbenější je v tomto případě klasická zámková dlažba z barveného betonu, ale čím dál tím častěji se vracíme i k tradičním materiálům.

O slovo se opět hlásí klasický kámen z místního lomu, který vychází finančně poměrně příznivě, nebo žulové kostky různých rozměrů.

Pro venkovské i městské zahrady se perfektně hodí kámen štípaný, jeho pokládka je ovšem poměrně časově náročná. Nicméně u tohoto materiálu oceníte jeho univerzálnost, rozumí si totiž jak s klasickou venkovskou architekturou, tak i s domy moderního městského stylu.

Asi nejširší nabídku objevíte v sekci betonových dlažeb, které zaujmou bohatou škálou provedení. Máte na výběr z různých velikostí, tvarů a dokonce i barev. Zatímco v Anglii nebo Holandsku se běžně setkáte s dlažbami cihlovými, v našich podmínkách s tímto povrchem prakticky nepřijdete do styku.

Cesty a pěšiny nezpevněné

Ne vždy je třeba vytvořit cestu zpevněnou. Na některá místa v zahradě se nemusíte vždy dostat jen po dlažebních kostkách nebo betonové zámkové dlažbě, ale poměrně oblíbené materiály bývají také štěrk, mlat nebo třeba štěpka.

Přírodní materiály v podobě štěrku a dřevěné štěpky bývají také oblíbené v přírodních zahradách, kde by beton působil nepřirozeně. Nevýhodou těchto materiálů je potřeba jejich obnovy. Zatímco štěpka se během let částečně rozloží, štěrk se poměrně snadno roznese po okolí.

Co rozhoduje o výběru vhodného povrchu cest

  • finanční hledisko
  • náročnost realizace a možnost pokládky svépomocí
  • estetické hledisko
  • potřeba údržby
  • nosnost a odolnost vůči zatížení hlavně na těch površích, po kterých se bude pohybovat těžká technika
  • u přírodního kamene nás zajímá jeho dostupnost – blízkost lomu apod.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: abecedazahrady, pinterest

Mohlo by vás dále zajímat

Postavte si domeček na čerpadlo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Domek na čerpadlo

Dokončení květinové zdi v interiéru

Pepa Libický dokončuje květinovou zeď

Příprava zámkové dlažby kolem domu

Na stavbu dorazil odborník ze společnosti BEST, která nám na stavbu dodává zámkovou dlažbu kolem domu a plotovky. Poradil nám, co je důležité dodržet při pokládce zámkové dlažby.

Trampolíny

Trampolíny

Boj s plevelem

S plevelem bojujeme snad všichni. Existují různé druhy plevelu a zároveň i způsoby, jak se jich efektivně zbavit.

Kabelka ze starých gramofonových desek

Staré gramofonové desky se opět vrací do módy a ne jenom té hudební. O tom nás přesvědčí Vilém Hampl, který je použije i jako součást dámské kabelky

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.