Zmlazení okrasných keřů a jak na něj

Řez dřevin má svá specifika, což platí také u okrasných keřů. Aby vám dělaly co nejdéle radost, vyžadují i tyto rostliny pravidelnou péči. V tomto případě ovšem do velké míry záleží na skupině, do které dané druhy patří. Zatímco některé se perfektně vyrovnají i s radikálním zmlazením „na pařez“, do jiných téměř nezasahujeme.

Zmlazení okrasných keřů a jak na něj
Zmlazení okrasných keřů a jak na něj (Zdroj: Shutterstock)

Většina dřevin je poměrně odolná, takže se dokáže vyrovnat i s chybami při řezu. Zahrádkáři mnohdy pečují o své rostliny bez ohledu na jejich charakter růstu a fyziologii.

Některé keře mají ovšem poměrně specifický řez. Zatímco některé téměř neprořezáváme, jiné vyžadují každoroční předjarní řez na pařez. Může se dost lišit i termín řezu. Odolné druhy můžeme prořezávat již v průběhu zimy, ale méně odolné rostliny, které mají tendenci namrzat zvláště při silných holomrazech, raději během zimy ponecháme v klidu a začneme se jim věnovat až na začátku jara.

Při řezu vždy používejte ostré nůžky nebo pilku, jedině s kvalitním nářadím provedete práci perfektně. Pokud si nevíte s řezem rady, zvažte, zda si nepozvete odborníka, který by vám s řezem vypomohl.

Jak na to

Podrobný návod na řez okrasných keř, který by platil všeobecně a pro všechny druhy, neexistuje. Keře se liší v mnoha aspektech. Jinak se totiž udržují dřeviny kvetoucí na výhonech a jinak zase ty, které tvoří poupata na starším dřevě.

Rozdílný řez mají také dřeviny rychle a pomalu rostoucí. Některé dokonce nevyžadují téměř žádný zásah. Jedno je ovšem společné, vždy sledujeme zdravotní stav rostliny a jakmile zjistíme některé chorobami a škůdci napadené výhon, je třeba je odstranit. Stejně tak postupujeme u větví poškozených nebo suchých.

Jaké dřeviny se obejdou téměř bez řezu

Ne všechny dřeviny snesou řez perfektně, některé ho dokonce takřka nevyžadují. Týká se to například vilínů (Hamamelis sp.), asijských javorů (Acer palmatum, A. japonicum), některých vřesovištních rostlin jako například pěnišníků a azalek (Rhododendron sp.) nebo třeba pierisů japonských (Pieris japonica). Některé zdroje dokonce uvádí, že nemusíme příliš často řezat ani muchovníky (Amelanchier sp.), přesto je občas nutné prořezat příliš zahuštěnou korunu.

Řez je mnohdy o citu a také o osobních zkušenostech, proto se můžete setkat s tím, že někteří zahradníci naopak u vyjmenovaných rostlin řez doporučují. Vždy je tedy třeba brát v úvahu hlavně vývoj dané rostliny a její zdravotní stav.

Všeobecně ovšem lze konstatovat, že pravidelný nebo radikální řez nevyžadují a mnohdy dokonce i nesnáší dřeviny pomalu rostoucí, ale ani to neplatí ve všech případech, vždy se nějaká ta výjimka najde.

Řez podporující zbarvení dřeva a bohaté kvetení

Tento typ řezu se týká především sortimentu, který pěstujeme hlavně pro pestrou barvu dřeva, která vyniká po opadu listů. Patří sem zvláště sortiment svíd neboli dřínů a vrb. Běžně se provádí u kultivarů svídy krvavé (Cornus sanguinea), svídy bílé (C. alba) a svídy výběžkaté (C. stolonifera). Pokud tyto bujně rostoucí keře každý rok neřežete, postupně jejich výhony stárnou a ztrácejí výrazné zbarvení.

V průběhu zimy nebo v předjaří tedy razantně zkrátíme všechny víceleté větve asi pět centimetrů nad zem. Rozhodně se nebojte, že dřevinu nějak výrazně poškodíte, naopak na to zareaguje tvorbou nových bujných prutů s výrazným zbarvením. Tyto dřeviny mají skvělou regenerační schopnost a dobře si poradí i s úplným zmlazením.

Tento postup můžete použít i u některých dřevin s okrasným kvetením. Ideálně takto řežte také komuli Davidovu (Buddleia davidii) a ořechoplodec clandonský (Caryopteris x clandonensis). Tyto dřeviny ovšem nezkracujeme na takto nízký pařez, ale ponecháváme kostru z hlavních větví. Slabé výhony razantně zkracujeme nebo dokonce odstraňujeme úplně.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kniha Okrasné keře a jejich použití

Mohlo by vás dále zajímat

Co vysadit na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V tomto videu Vám poradíme, co si vysadit, aby byla zimní zahrada barevná.

Řezání keřů v zimě

Jak a které keře můžeme řezat v zimě.

Jak pěstovat svídu

Pan Halama představuje svídu a její druhy a radí, jak na její pěstování.

Svída bílá

V tomto videu si řekneme o svídě bílé. Odborníkem na ni je pan Pavel Halama.

Řez odkvetlých okrasných rostlin

Správně provedeným řezem můžeme rostlinám pomoct dobře prosperovat, ale i ublížit, pokud je řez proveden špatně nebo v nevhodnou dobu.

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

Stálezelené listnaté a půdopokryvné dřeviny

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?