Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pro mnohé kutily je otázka volby vrtačky i v dnešní době stále nejasná a často se tak můžeme setkat s řemeslníky, kteří na vrtání do zdi používají běžné vrtačky s příklepem, které používají celý život také ve své domácnosti. Dalším důvodem je, že se moc kutilů nechce ze začátku zajímat o problematiku vrtaček, především protože na běžné drobné práce stačí veskrze vrtačka s příklepem. Otázka, co pak se zárukou, když výrobce zjistí, že byla vrtačka nesprávně používaná, je pro mnoho lidí až na posledním místě.

Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl? (Zdroj: Shutterstock)

Základ tvoří tři stroje

Základní skupiny, mezi kterými lze vybírat potřebného pomocníka, tvoří elektrické šroubováky, vrtačky a vrtací kladiva. Byť je vrtačka nejuniverzálnější, stále platí, že při volbě vhodného nástroje na danou práci, je výsledek lepší a práce efektivnější. Dále lze samozřejmě jako dnes téměř u všech jiných strojů, vybírat mezi akumulátorovým elektrickým pohonem a elektrickým pohonem.

Na šroubování jedině s elektrickým šroubovákem!

Mnoho kutilů je toho názoru, že než vytahovat na pár vrutů vrtačku, je lepší vytáhnout ze šuplíku šroubovák a pustit se do práce. V případě pár vrutů tomu tak opravdu je, ale když už je vrutů více, budou vaše ruce za elektrický šroubovák rády. Sice tento pomocník nezvládne nic víc než šroubovat vruty do dřeva, cihel nebo betonu, ale nebojte se, je v tom velmi dobrý. U těchto strojů je téměř vždy nástroj (bit) upínán do rychloupínacího sklíčidla.

Univerzální vrtačka

Vrtačka patří mezi nejpoužívanější nářadí nejen každého kutila, ale také profesionálních firem. V domácnosti i na zahradě zastane všechny běžné práce. A pokud koupíte vrtačku s příklepem, zvládne i občasné vrtání do zdi. Zde najdeme jak rychloupínací sklíčidlo, tak starší typ sklíčidla, kdy je nutné k povolení a utažení nástroje použít speciální kličku.

 

Vrtání do zdí jedině s vrtacím kladivem!

Pro vrtání děr do silných železobetonových zdí nebo i pro častější vrtání do jiných typů zdí slouží právě vrtací kladivo, které nejvíce kutilů nahrazuje v jeho práci právě obyčejnými vrtačkami. Vrtací kladivo poznáte v obchodech na první pohled. Stačí se podívat na mechanismus upínání nástrojů, kdy namísto rychloupínacího mechanismu je tzv. SDS systém. Samozřejmě i do něho lze klasickou upínací hlavici dokoupit.

Typy příklepu

Hlavní rozdíl mezi vrtačkou s příklepem a vrtacím kladivem spočívá kromě síly hlavně v příklepu. Uvnitř vrtačky s příklepem jsou dvě ozubená kola, zuby těchto koleček přes sebe přeskakují, a tak se vytvoří příklep. Bohužel, i přestože je počet příklepů poměrně veliký, mají malou energii.

U vrtacího kladiva najdeme uvnitř pneumatický píst, který je poháněn elektromotorem. Výsledný počet úderů zde sice není nijak veliký, ale jejich energie je mnohem větší než v případě příklepové vrtačky. Tento údaj se udává v Joulech, jedná se o jeden ze zásadních parametrů vrtacího kladiva.

Důležité parametry

Při výběru vrtačky se zaměřte na její příkon, kdy obecně platí, že čím je vyšší, tím je silnější i vrtačka. Podívejte se také na upínací mechanismus nástroje a jeho rozsah. V neposlední řadě se soustřeďte na krouticí moment.

Krouticí moment patří bezesporu k velmi záludným parametrům. I proto jej obchodníci velmi zkreslují zápisem „maximální krouticí moment“. Tento údaj vám toho bohužel mnoho nepoví. Údaj maximální je vlastně běh vrtačky bez odporu. Bohužel při jakémkoliv vrtání nebo šroubování k odporu docházet bude, a tak bude i úměrně tomuto odporu klesat hodnota točivého momentu. Daleko smysluplnější je parametr jmenovitý krouticí moment. Tato hodnota udává moment, který je schopen motor vytvářet nepřetržitě. I proto je jeho hodnota několikanásobně menší a výrobci ji tak neradi uvádí.

Jaká hodnota krouticího momentu je ta dostačující?

Tuto otázku si asi pokládá mnoho zákazníků. Pravdou je, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď, ne taková, aby zákazníka stoprocentně uspokojila. Záleží totiž na materiálu, do kterého je vrtáno či šroubováno, na velikosti vrutu nebo vrtané díry, dále pak na tom, v jakém stavu máte vrtací nástroj (typů existuje několik – do dřeva, železa, oceli, zdiva…). Také záleží na rychlosti otáčení nástroje. Je to obecně poměrně složité téma, kde je vhodná spíše osobní zkušenost nebo poohlížení se po tabulkách, kterých je na internetu také poměrně dost.

Pár rad závěrem

Při koupi vrtačky si všímejte také její váhy a manipulačních možností. Dále se zaměřte na kvalitu provedení, která musí odpovídat ceně. Tedy lícování materiálů, možnosti příslušenství, pevnost a odolnost držadel a jiných částí. Také se ptejte na možnosti servisu a zjistěte si i něco málo o stálosti značky, jen tak se nestane, že nebudete mít za rok vrtačku kde reklamovat.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Jan Vrbata | zdroj: osobní zkušenost redaktora

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vrtat elektrickým kladivem do zdi?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Potřebuje vyvrtat díru do zdi? Vrtat elektrickým kladivem není žádná věda.

Víte, jak vrtat do betonu nebo dutých cihel?

Jak vrtat do betonu a dutých cihel

Znáte všechny fígle při používání aku vrtačky?

Aku vrtačky jsou v dnešní době doslova multifunkčním nástrojem. Víte, co všechno na nich najdete kromě změny rychlosti nebo změny vrtacího režimu?

ČTĚTE DÁLE

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!