Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Pro mnohé kutily je otázka volby vrtačky i v dnešní době stále nejasná a často se tak můžeme setkat s řemeslníky, kteří na vrtání do zdi používají běžné vrtačky s příklepem, které používají celý život také ve své domácnosti. Dalším důvodem je, že se moc kutilů nechce ze začátku zajímat o problematiku vrtaček, především protože na běžné drobné práce stačí veskrze vrtačka s příklepem. Otázka, co pak se zárukou, když výrobce zjistí, že byla vrtačka nesprávně používaná, je pro mnoho lidí až na posledním místě.

Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Vrtačky a vrtací kladiva: Jaký je mezi nimi rozdíl? (Zdroj: Shutterstock)

Základ tvoří tři stroje

Základní skupiny, mezi kterými lze vybírat potřebného pomocníka, tvoří elektrické šroubováky, vrtačky a vrtací kladiva. Byť je vrtačka nejuniverzálnější, stále platí, že při volbě vhodného nástroje na danou práci, je výsledek lepší a práce efektivnější. Dále lze samozřejmě jako dnes téměř u všech jiných strojů, vybírat mezi akumulátorovým elektrickým pohonem a elektrickým pohonem.

Na šroubování jedině s elektrickým šroubovákem!

Mnoho kutilů je toho názoru, že než vytahovat na pár vrutů vrtačku, je lepší vytáhnout ze šuplíku šroubovák a pustit se do práce. V případě pár vrutů tomu tak opravdu je, ale když už je vrutů více, budou vaše ruce za elektrický šroubovák rády. Sice tento pomocník nezvládne nic víc než šroubovat vruty do dřeva, cihel nebo betonu, ale nebojte se, je v tom velmi dobrý. U těchto strojů je téměř vždy nástroj (bit) upínán do rychloupínacího sklíčidla.

Univerzální vrtačka

Vrtačka patří mezi nejpoužívanější nářadí nejen každého kutila, ale také profesionálních firem. V domácnosti i na zahradě zastane všechny běžné práce. A pokud koupíte vrtačku s příklepem, zvládne i občasné vrtání do zdi. Zde najdeme jak rychloupínací sklíčidlo, tak starší typ sklíčidla, kdy je nutné k povolení a utažení nástroje použít speciální kličku.

 

Vrtání do zdí jedině s vrtacím kladivem!

Pro vrtání děr do silných železobetonových zdí nebo i pro častější vrtání do jiných typů zdí slouží právě vrtací kladivo, které nejvíce kutilů nahrazuje v jeho práci právě obyčejnými vrtačkami. Vrtací kladivo poznáte v obchodech na první pohled. Stačí se podívat na mechanismus upínání nástrojů, kdy namísto rychloupínacího mechanismu je tzv. SDS systém. Samozřejmě i do něho lze klasickou upínací hlavici dokoupit.

Typy příklepu

Hlavní rozdíl mezi vrtačkou s příklepem a vrtacím kladivem spočívá kromě síly hlavně v příklepu. Uvnitř vrtačky s příklepem jsou dvě ozubená kola, zuby těchto koleček přes sebe přeskakují, a tak se vytvoří příklep. Bohužel, i přestože je počet příklepů poměrně veliký, mají malou energii.

U vrtacího kladiva najdeme uvnitř pneumatický píst, který je poháněn elektromotorem. Výsledný počet úderů zde sice není nijak veliký, ale jejich energie je mnohem větší než v případě příklepové vrtačky. Tento údaj se udává v Joulech, jedná se o jeden ze zásadních parametrů vrtacího kladiva.

Důležité parametry

Při výběru vrtačky se zaměřte na její příkon, kdy obecně platí, že čím je vyšší, tím je silnější i vrtačka. Podívejte se také na upínací mechanismus nástroje a jeho rozsah. V neposlední řadě se soustřeďte na krouticí moment.

Krouticí moment patří bezesporu k velmi záludným parametrům. I proto jej obchodníci velmi zkreslují zápisem „maximální krouticí moment“. Tento údaj vám toho bohužel mnoho nepoví. Údaj maximální je vlastně běh vrtačky bez odporu. Bohužel při jakémkoliv vrtání nebo šroubování k odporu docházet bude, a tak bude i úměrně tomuto odporu klesat hodnota točivého momentu. Daleko smysluplnější je parametr jmenovitý krouticí moment. Tato hodnota udává moment, který je schopen motor vytvářet nepřetržitě. I proto je jeho hodnota několikanásobně menší a výrobci ji tak neradi uvádí.

Jaká hodnota krouticího momentu je ta dostačující?

Tuto otázku si asi pokládá mnoho zákazníků. Pravdou je, že na ni neexistuje jednoznačná odpověď, ne taková, aby zákazníka stoprocentně uspokojila. Záleží totiž na materiálu, do kterého je vrtáno či šroubováno, na velikosti vrutu nebo vrtané díry, dále pak na tom, v jakém stavu máte vrtací nástroj (typů existuje několik – do dřeva, železa, oceli, zdiva…). Také záleží na rychlosti otáčení nástroje. Je to obecně poměrně složité téma, kde je vhodná spíše osobní zkušenost nebo poohlížení se po tabulkách, kterých je na internetu také poměrně dost.

Pár rad závěrem

Při koupi vrtačky si všímejte také její váhy a manipulačních možností. Dále se zaměřte na kvalitu provedení, která musí odpovídat ceně. Tedy lícování materiálů, možnosti příslušenství, pevnost a odolnost držadel a jiných částí. Také se ptejte na možnosti servisu a zjistěte si i něco málo o stálosti značky, jen tak se nestane, že nebudete mít za rok vrtačku kde reklamovat.

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: 2.12.2022 4:00| autor: Jan Vrbata | zdroj: osobní zkušenost redaktora

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.