Jaké bylinky si vypěstujete i ve stinné zahradě?

Pokud máte stinnou zahradu, určitě to neznamená, že se musíte vzdát pěstování léčivých bylinek. Jsou totiž i takové druhy, které nevyžadují přímé sluneční záření. Skvělou volbou budou především bylinky lesní, jejichž výhodou jsou minimální nároky na péči, což ocení hlavně ti z vás, kteří nemají času nazbyt. Z lesních bylinek si připravíte skvělé bylinné čaje nebo třeba chutné pomazánky a saláty.

Jaké bylinky si vypěstujete i ve stinné zahradě?
Jaké bylinky si vypěstujete i ve stinné zahradě? (Zdroj: Shutterstock)

Pěstování stínomilných bylinek není žádná věda, většinou se totiž jedná o druhy, které jsou v naší přírodě domácí, takže nebudou potřebovat žádnou náročnou úpravu stanoviště. Většina se spokojí s výsadbou do lehké dobře propustné zeminy bohaté na listovku. Dobře uděláte, když je vysadíte jako podrost do lesa nebo pod vzrostlé keře.

Některé druhy lze snadno předpěstovat z prodávaných semen, u jiných si budete muset semínka přinést z volné přírody, což je případ třeba česnáčku lékařského, který je všeobecně považován za plevelnou rostlinu, nebo si rovnou vyrýpněte mladé rostliny. Česnek medvědí je dostupný ve formě drobných hlízek, které sázíme na podzim nebo na farmářských trzích seženete předpěstované sazenice. Brusnice si nenoste z volné přírody, těchto rostlin v naší krajině neustále ubývá. Ve specializovaných zahradnictvích tyto léčivé kyselomilné polokeře ovšem snadno koupíte. Podobně tomu je u maliníku, ostružiníku či jahodníku.

Přehled běžných stínomilných bylinek a na co se používají v léčitelství

Kostival lékařský (Symphytum officnale)

Kostivalový kořen a listy jsou poměrně běžně používány spíše zevně než vnitřně, za což mohou některé alkaloidy, díky kterým se kořen přestal v nálevu téměř užívat, ačkoli i dnes se občas přidává do směsí proti zánětům průdušek. Z kořene se připravují obklady na rány a zlomeniny nebo se z něj připravuje kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Při vnějších obkladech z kaše vyrobené z kořene je třeba sledovat, zda pokožka nereaguje podrážděním, pokud ano, pak je třeba tento obklad neodkladně sejmout a pokožku omýt vodou a osušit. Kostival lze vypěstovat výsevem nebo dělením trsů. Kořen se sbírá na jaře nebo na podzim, tedy v době, kdy obsahuje nejvíce léčivých látek.

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)

Tato léčivá rostlina je ne nadarmo nazývaná pokladem našich lesů, léčivé jsou nejen temně fialové plody zrající během léta, ale také listy, které i s natí sbíráme před rozkvětem na jaře. Plody mají silně dezinfekční vlastnosti, je zajímavé, že použití plodů čerstvých a sušených se liší. Zatímco sušené plody se hodí pro léčbu dětských průjmů, plody čerstvé mohou průjem naopak způsobit. Konzumaci v běžném množství se ovšem rozhodně nebraňte, v jakékoli podobě totiž udělají dobře našemu trávicímu ústrojí. Listy mají také dezinfekční účinky, ale kromě toho čistí také organismus. Ve směsi bylin se skvěle doplňují s listy jahodníku a maliníku.

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Plody červené barvy a v čerstvém stavu trpké chuti jsou podobně jako plody borůvky silně dezinfekční. Mají pozitivní vliv na močové ústrojí a na záněty různého původu. V léčitelství se ovšem uplatňují i listy. Listy i plody jsou bohaté na draslík, vápník, hořčík a fosfor. Používají se také při léčbě průjmů a cukrovky.

Mařinka vonná (Galium odoratum)

Mařinky si ceníme hlavně jako okrasné rostlinky s jemnou texturou listů a díky její příjemné vůni. Během května a června sbíráme kvetoucí nať, která se už dříve používala pro uklidnění a dobré usínání. Dlouhodobě ji ovšem neužívejte, podobně jako kostival obsahuje některé alkaloidy. S tímto druhem se ovšem můžete setkat po celé Evropě i v oblasti gastronomie. Severské národy ji přidávají do uzenin a Francouzi zase do kvalitního šampaňského.

Jahodník obecný (Fragaria vesca)

Jahodníkové plody a listy patří mezi přírodní léčivo, které má naprosto univerzální účinek. Nejvíce si na nich ceníme jejich čisticích účinků, přičemž se uplatňují hlavně mladé listy sbírané na jaře před nebo v průběhu kvetení. Působí močopudně, rozpouští písek a kameny v močových orgánech, zklidňují organismus a čistí krev.

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Z drobných hlízek vysazených na podzim vyrostou v průběhu dubna a května svěže zelené listy s jemnou česnekovou vůní. Právě v této fázi je sklízíme. Nejlépe chutnají v čerstvém stavu, ale můžete si je nasušit do zásoby a vyrobit si z nich třeba medvědí sůl. Mají pozitivní účinek na imunitu, ale stejně tak oceníme i dezinfekční účinek, ačkoli u tohoto druhu není efekt tak silný jako u klasického česneku.

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Česnáček jen málokdo na své zahradě pěstuje cíleně, protože je to všudypřítomný plevel. Mnozí dokonce ani nevědí, že se jedná o léčivou a dokonce velice chutnou bylinku, která kvete brzy na jaře. Sbíráme nať s poupaty nebo s čerstvě rozvinutými kvítky. Díky jemné česnekové chuti se tato bylinka s dezinfekčními účinky hodí především do různých tvarohových krémů a pomazánek.

Maliník obecný (Rubus idaeus)

Plody maliníku obsahují celou řadu minerálů a léčivých látek, dají se užívat v jakémkoli množství, protože nezpůsobují žádné alergie. Léčivé jsou ovšem i listy, které sbíráme v době, kdy jsou ještě mladé a svěže zelené před rozkvětem. Listy jsou močopudné, čistí organismus a působí protizánětlivě. Bylo dokonce dokázáno, že působí proti zvýšené teplotě.

Ostružiník obecný (Rubus fruticosus)

Podobně jako u maliníku a jahodníku sbíráme i u ostružiníku nejen plody, ale také jeho listy. Právě listy mají širokou působnost při poruchách trávení. Přidávají se do směsí proti průjmu, při onemocnění žaludku a proti zánětům močového měchýře.

Bylinkový čaj z lesních bylin

Tuto směs si klidně namíchejte do zásoby, je skvělá především na zimu, kdy nás trápí různé chmury nebo nachlazení. Listy jahodníku, maliníku a borůvčí vás jistě překvapí svou lahodnou chutí. Maliník a jahodník se před několika generacemi používaly jako náhrada za pravý čajovník, ačkoli je jejich chuť příbuzná jen vzdáleně. Nálev lze dosladit květovým medem a dochutit plátkem citronu v BIO kvalitě.

Na přípravu konvice o objemu 1,5 litru budete potřebovat asi 4 vrchovaté polévkové lžíce směsi.

  • 1 polévková lžíce listu jahodníku
  • 1 polévková lžíce listu maliníku
  • 1 polévková lžíce listů borůvčí
  • 1 polévková lžíce sušeného plodu růže šípkové

 

Publikováno: 25.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kniha Bylinky pro všechny

Mohlo by vás dále zajímat

Jak na jaře řezat maliníky?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Podívejte se jak byste se měli na jaře starat o maliník, aby Vám plodil co nejvíce.

Jak na maliny a malý prostor na zahradě?

Pokud vaše maliny neplodí, nebo se trápíte s malým prostorem na zahradě, zahradník Tomáš Trejbal má radu.

Zdravý zelený nápoj

Dnes si podle receptu připravíme zdravý zelený nápoj. Suroviny stačí natrhat na louce nebo na zahradě.

Zahradnická poradna: Zkroucené listy rajčat, kompostéry a rozrůstání maliníků

Co způsobuje zkroucení listů rajčat? Jaký typ kompostéru je ideální na zahradu? A jak zamezit maliníkům, aby prorůstaly do prostoru zahrady?

Rady ohledně skleníku, maliníku a rybízu

Víte, na jakou stranu je ideální orientovat skleník? A so vysadit k maliníkům? Co způsobuje puchýřky na listech rybízu?

Zahradnická poradna: Maliny, štěpka a mangold - co dělat a co ne?

Co dělat, když vám vedle vinné révy vyraší i maliníky a ostružiníky? A jak poznat zdravou štěpku? Kdy sklízet mangold?

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.