Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší

Pokojové rostliny už dávno nevnímáme jen jako pokojové dekorace. Jsme si vědomi toho, že mohou přispívat i ke zvýšení kvality ovzduší v prostředí, které obýváme, ať už jsou to kanceláře, školy, nebo domácnosti. Rozhodně bychom neměli podceňovat kvalitu vzduchu, který dýcháme, měli bychom se snažit jej co nejvíce vylepšit. Jednou z příčin znečištění vzduchu je i formaldehyd. My vám dnes prozradíme, které pokojové květiny umí tuto škodlivinu spolehlivě filtrovat.

Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší
Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší (Zdroj: Shutterstock)

Jak to všechno začalo

Škodliviny vstupují do rostliny dvěma hlavními kanály. Jednou z cest je povrch listů a druhou cestou jsou kořeny. Tyto poznatky prokázali vědci při mnoha výzkumech, které se na toto téma vedou již od roku 1974, kdy NASA vydala požadavek na výzkum kvality ovzduší ve vesmírných obytných lodích.

Nové výzkumy mají za úkol objasnit, které mikroorganismy vstupují do procesu eliminace těkavých látek společně s půdou a jednotlivými druhy rostlin. Jednou z výrazných látek, které jsou do výzkumu zahrnuty, je i formaldehyd.

Formaldehyd – těkavá organická sloučenina

Aerokontaminanty (látky znečišťující ovzduší) patří k nejrozšířenějším škodlivinám vyskytujícím se v moderních domech. Navíc je možné se s nimi v různých podobách setkat v kterékoli místnosti domu.

WHO vydala směrnici, kde je uvedeno, že vnitřní koncentrace formaldehydu musí být nižší než 0,1 mg/m3, jestliže jsme mu vystaveni po dobu delší než 30 minut. Jinak i osoby, které nemají žádné zdravotní obtíže, mohou trpět zdravotními problémy. Nejčastěji jsou to choroby dýchacího ústrojí.

A v čem všem může být formaldehyd přítomen? Vyskytuje se v dřevotřísce, laminátových podlahách, v izolačních materiálech, kamenné vlně, skelné vlně, v kobercích, v některých barvách (s obsahem rozpouštědla), dále jej najdeme v lepidlech na koberce, v izolačních pěnách urea formol, v některých textiliích, v bezbarvých lacích, dokonce i v některých kosmetických přípravcích, tapetách, v plynech z domácích kotlů a rovněž v cigaretovém kouři.

Biočištění aneb fytoremediace

Biočištění je využití živých mikroorganismů k očištění nejen znečištěného vzduchu, ale i půdy anebo vody od chemických látek. Hlavním požadavkem je, že čištění musí být biologicky odbouratelné.

Jak to funguje u rostlin v praxi? Rostliny umístěné v místnosti absorbují škodliviny, v tomto případě formaldehyd ze vzduchu skrze listy. Z rostlin se odpařuje voda. Ta zlepšuje celkovou vlhkost v místnosti. Škodliviny obsažené ve vzduchu jsou absorbovány rostlinami a mikroorganismy obsaženými v nich a v půdě.

Fytoremediace tak využívá přirozené schopnosti rostlin pohlcovat, uschovat, rozložit a odstranit toxické chemické látky.

Které rostliny jsou nejvhodnější pro likvidaci formaldehydu

První místo v žebříčku rostlin nejlépe filtrujících formaldehyd z ovzduší zaujal ledviník (Nephrolepis exaltata). Dalšími dvěma nejúčinnějšími rostlinami v boji s formaldehydem byly již při NASA výzkumech určeny gerbery a chryzantémy.

V žebříčku rostlin schopných pohlcovat formaldehyd se na 4. místě z padesáti testovaných rostlin umístila palma datlová neboli datlovník laoský (Phoenix roebelenii). Fikus malolistý (Ficus benjamina), Aglaonema, Dracena fragrans čili dracéna vonná, břečťan popínavý a begónie mají tyto schopnosti likvidovat formaldehyd také dosti vysoké. Nezanedbatelné množství formaldehydu je schopen pohltit i Phalaenopsis čili můrovec, oblíbená orchidej našich domácností.

Malé množství formaldehydu dokážou zlikvidovat také Marantha, palma horská, Poinsettie neboli vánoční hvězda, potos, žumen (Cissus rhombifolia), zelenec (Chlorophytum), filodendron vystoupavý (Philodendron scandens) a kroton (Codiaeum).

Zdroj: https://apps.who.int/iris/handle/10665/42430

https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jam.14993

 

 

Publikováno: 21.11.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Přírodní čističky vzduchu ve formě pokojovek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokojové rostliny umí dokonale čistit ovzduší dokonce i od chemikálií obsažených v nábytku a elektrosmogu.

Opalovací krémy

S paní Idou Rozovou se podíváme na opalovací krémy. Vše se dozvíte v následujícím videu.

Škůdce na stálezelených dřevinách

Škůdce na stálezelených dřevinách

Využítí medvědího česneku

Využítí medvědího česneku

Vydra říční

Vydra říční

Šlechtění okurek

Šlechtění okurek

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.