Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší

Pokojové rostliny už dávno nevnímáme jen jako pokojové dekorace. Jsme si vědomi toho, že mohou přispívat i ke zvýšení kvality ovzduší v prostředí, které obýváme, ať už jsou to kanceláře, školy, nebo domácnosti. Rozhodně bychom neměli podceňovat kvalitu vzduchu, který dýcháme, měli bychom se snažit jej co nejvíce vylepšit. Jednou z příčin znečištění vzduchu je i formaldehyd. My vám dnes prozradíme, které pokojové květiny umí tuto škodlivinu spolehlivě filtrovat.

Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší
Rostliny, které spolehlivě filtrují formaldehyd z ovzduší (Zdroj: Shutterstock)

Jak to všechno začalo

Škodliviny vstupují do rostliny dvěma hlavními kanály. Jednou z cest je povrch listů a druhou cestou jsou kořeny. Tyto poznatky prokázali vědci při mnoha výzkumech, které se na toto téma vedou již od roku 1974, kdy NASA vydala požadavek na výzkum kvality ovzduší ve vesmírných obytných lodích.

Nové výzkumy mají za úkol objasnit, které mikroorganismy vstupují do procesu eliminace těkavých látek společně s půdou a jednotlivými druhy rostlin. Jednou z výrazných látek, které jsou do výzkumu zahrnuty, je i formaldehyd.

Formaldehyd – těkavá organická sloučenina

Aerokontaminanty (látky znečišťující ovzduší) patří k nejrozšířenějším škodlivinám vyskytujícím se v moderních domech. Navíc je možné se s nimi v různých podobách setkat v kterékoli místnosti domu.

WHO vydala směrnici, kde je uvedeno, že vnitřní koncentrace formaldehydu musí být nižší než 0,1 mg/m3, jestliže jsme mu vystaveni po dobu delší než 30 minut. Jinak i osoby, které nemají žádné zdravotní obtíže, mohou trpět zdravotními problémy. Nejčastěji jsou to choroby dýchacího ústrojí.

A v čem všem může být formaldehyd přítomen? Vyskytuje se v dřevotřísce, laminátových podlahách, v izolačních materiálech, kamenné vlně, skelné vlně, v kobercích, v některých barvách (s obsahem rozpouštědla), dále jej najdeme v lepidlech na koberce, v izolačních pěnách urea formol, v některých textiliích, v bezbarvých lacích, dokonce i v některých kosmetických přípravcích, tapetách, v plynech z domácích kotlů a rovněž v cigaretovém kouři.

Biočištění aneb fytoremediace

Biočištění je využití živých mikroorganismů k očištění nejen znečištěného vzduchu, ale i půdy anebo vody od chemických látek. Hlavním požadavkem je, že čištění musí být biologicky odbouratelné.

Jak to funguje u rostlin v praxi? Rostliny umístěné v místnosti absorbují škodliviny, v tomto případě formaldehyd ze vzduchu skrze listy. Z rostlin se odpařuje voda. Ta zlepšuje celkovou vlhkost v místnosti. Škodliviny obsažené ve vzduchu jsou absorbovány rostlinami a mikroorganismy obsaženými v nich a v půdě.

Fytoremediace tak využívá přirozené schopnosti rostlin pohlcovat, uschovat, rozložit a odstranit toxické chemické látky.

Které rostliny jsou nejvhodnější pro likvidaci formaldehydu

První místo v žebříčku rostlin nejlépe filtrujících formaldehyd z ovzduší zaujal ledviník (Nephrolepis exaltata). Dalšími dvěma nejúčinnějšími rostlinami v boji s formaldehydem byly již při NASA výzkumech určeny gerbery a chryzantémy.

V žebříčku rostlin schopných pohlcovat formaldehyd se na 4. místě z padesáti testovaných rostlin umístila palma datlová neboli datlovník laoský (Phoenix roebelenii). Fikus malolistý (Ficus benjamina), Aglaonema, Dracena fragrans čili dracéna vonná, břečťan popínavý a begónie mají tyto schopnosti likvidovat formaldehyd také dosti vysoké. Nezanedbatelné množství formaldehydu je schopen pohltit i Phalaenopsis čili můrovec, oblíbená orchidej našich domácností.

Malé množství formaldehydu dokážou zlikvidovat také Marantha, palma horská, Poinsettie neboli vánoční hvězda, potos, žumen (Cissus rhombifolia), zelenec (Chlorophytum), filodendron vystoupavý (Philodendron scandens) a kroton (Codiaeum).

Zdroj: https://apps.who.int/iris/handle/10665/42430

https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jam.14993

 

 

Publikováno: 21.11.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!