Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady

V uspěchané době si čím dál tím více ceníme tradic a starých dobrých věcí, které tu byly odjakživa. Na venkovských zahradách byste dříve spíše našli pravidelně tvarované zeravy a typicky městské výsadby, které s venkovem neměly nic společného. Nyní se ovšem stará dobrá venkovská zahrada vrací tam, kde vznikla. Skvěle si opět rozumí s ovocnými stromy, květnatými loukami nebo trvalkovými záhony s typicky venkovskými trvalkami.

Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady
Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady (Zdroj: Shutterstock)

Stále více lidí se stěhuje z města na venkov a pořizují si domy s mnohdy i většími pozemky, o které třeba dříve nebyl ani trochu zájem. Důvodem je zřejmě touha po častějším pobytu na čerstvém vzduchu a útěk před rušným velkoměstem.

Čím dál tím více se majitelé pozemků inspirují klasickými venkovskými zahradami, které mají specifickou až nostalgickou atmosféru.

Venkovská zahrada může spojovat přírodní i okrasný styl a mnohdy v ní nechybí ani užitková zahrádka s možností pěstování vlastních bylinek, zeleniny a ovoce.

Znaky venkovské zahrady

Tradiční venkovská zahrada byla vždy okrasná, ale zároveň především užitková. Vše bylo praktické, s přílišnou zdobností byste se ovšem mockrát nesetkali. Záhony měly nejčastěji pravidelný tvar, aby se co nejlépe udržovaly. V každém případě v sobě tyto zahrady nesly znaky i dnešních přírodních zahrad.

Ovocné sady byly zatravněné a sekaly se dvakrát ročně. Plevel v trávníku nikomu nevadil, kvetoucí rostliny přeci jen trávník oživily a navíc zvýšily i jeho odolnost vůči sešlapu i letním suchům.

Co si počít s velkým pozemkem

V minulosti jsme byli zvyklí hlavně na menší pozemky, které obsahovaly mnohdy i plochy jen v rámci několika stovek metrů. Dnes ovšem můžete čím dál tím častěji slýchávat, že mají někteří zájemci o pozemek zájem o zahradu o rozloze i několika tisíc metrů.

Není se čemu divit, na takové zahradě se totiž dočkáte příjemného soukromí a máte možnost založit i takové vegetační prvky, o jakých by se vám na malé parcele mohlo jen zdát. Dobrým příkladem je ovocný sad nebo květnatá louka s nízkou potřebou údržby.

V každém případě je nutné venkovskou zahradu o větší rozloze pojmout tak, abychom na ní doslova nenechali ruce. Vše zakládejte s ohledem na vaše časové možnosti. Přesto se nevzdávejte ani typicky okrasných výsadeb. Trvalky k venkovu jednoznačně patří.

Kouzlo venkova i v přírodních materiálech

Mnohdy i sebekrásnější venkovskou zahradu ve finále negativně ovlivní některé nevhodně zvolené materiály, které byste spíše hledali v zahradě ryze městské. Inspirujte se spíše přírodními materiály, které do této zahrady více zapadnou a nebudou na sebe strhávat přespříliš pozornosti.

Dobrou volbou bude hlavně přírodní kámen či dřevo v surové podobě nebo s povrchovou úpravou. Při vybírání materiálů na dlažbu se řiďte pravidlem, že v jednoduchosti je krása. Pokud přeci jen zvolíte betonovou dlažbu, raději volte méně výrazné barevné provedení.

Inspirujte se venkovskými trvalkami

Pestré barvy do zahrady bezpochyby patří a venkovská zahrada není výjimkou. Pokud si chcete i na svém pozemku vytvořit trvalkový záhon, můžete se inspirovat některými moderními trendy nebo využijte krásu skromných venkovských trvalek. Níže přinášíme druhy, které se do těchto typů zahrad hodí.

I trvalkový záhon lze doplnit o jiné skupiny rostlin. Perfektně si rozumí například s voňavými růžemi nebo některými letničkami, které se budou v záhonu i přesévat. Dobrým příkladem je černucha damašská (Nigella damascena) nebo měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Helenium autumnale – záplevák podzimní – vzrůstný druh dostupný v kultivarech s květy v barvě žluté, oranžové, cihlově hnědé a karmínově červené

Iris – kosatec – tento rod je silně prošlechtěný, dostupné hybridy v mnoha odrůdách, krátká doba kvetení

Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná – nenáročný druh se žlutými květy, snese i nekvalitní půdu, dostupný kultivar s panašovanými listy

Papaver orientale – mák východní – trvalka s výrazně červenými květy dostupná v různých kultivarech, kvete krátkou dobu

Phlox paniculata – plamenka latnatá – trvalka plného léta dostupná v mnoha kultivarech, květy mají výraznou vůni, lákají motýly a jiné opylovače

Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá – tradiční trvalka s dlouhou dobou květu, okrasné semeníky lze ponechat ve výsadbě i během zimy, snese přísušek

 

Publikováno: 21.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Venkovsk_zahrada

Mohlo by vás dále zajímat

Venkovské zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak může vypadat venkovská zahrada.

Pěstování vysokých trvalek

Reportáž o tom, jak se pěstují vysoké trvalky, které stanoviště je pro ně vhodné, jak o ně pečovat a které druhy si vybrat.

Trvalky podzimních zahrad

Podzimní okrasné zahrady oživí trávy, semeníky,kvetoucí i zelené trvalky

Údržba městských zahrádek

Jak udržovat městské zahrádky?

Trvalky

Trvalky v nezkrotné zahradě

Toskánský dům na Slovensku

I na Slovensku lze postavit dům v toskánském stylu tak, aby byl opravdu reprezentativní.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.