Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady

V uspěchané době si čím dál tím více ceníme tradic a starých dobrých věcí, které tu byly odjakživa. Na venkovských zahradách byste dříve spíše našli pravidelně tvarované zeravy a typicky městské výsadby, které s venkovem neměly nic společného. Nyní se ovšem stará dobrá venkovská zahrada vrací tam, kde vznikla. Skvěle si opět rozumí s ovocnými stromy, květnatými loukami nebo trvalkovými záhony s typicky venkovskými trvalkami.

Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady
Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady (Zdroj: Shutterstock)

Stále více lidí se stěhuje z města na venkov a pořizují si domy s mnohdy i většími pozemky, o které třeba dříve nebyl ani trochu zájem. Důvodem je zřejmě touha po častějším pobytu na čerstvém vzduchu a útěk před rušným velkoměstem.

Čím dál tím více se majitelé pozemků inspirují klasickými venkovskými zahradami, které mají specifickou až nostalgickou atmosféru.

Venkovská zahrada může spojovat přírodní i okrasný styl a mnohdy v ní nechybí ani užitková zahrádka s možností pěstování vlastních bylinek, zeleniny a ovoce.

Znaky venkovské zahrady

Tradiční venkovská zahrada byla vždy okrasná, ale zároveň především užitková. Vše bylo praktické, s přílišnou zdobností byste se ovšem mockrát nesetkali. Záhony měly nejčastěji pravidelný tvar, aby se co nejlépe udržovaly. V každém případě v sobě tyto zahrady nesly znaky i dnešních přírodních zahrad.

Ovocné sady byly zatravněné a sekaly se dvakrát ročně. Plevel v trávníku nikomu nevadil, kvetoucí rostliny přeci jen trávník oživily a navíc zvýšily i jeho odolnost vůči sešlapu i letním suchům.

Co si počít s velkým pozemkem

V minulosti jsme byli zvyklí hlavně na menší pozemky, které obsahovaly mnohdy i plochy jen v rámci několika stovek metrů. Dnes ovšem můžete čím dál tím častěji slýchávat, že mají někteří zájemci o pozemek zájem o zahradu o rozloze i několika tisíc metrů.

Není se čemu divit, na takové zahradě se totiž dočkáte příjemného soukromí a máte možnost založit i takové vegetační prvky, o jakých by se vám na malé parcele mohlo jen zdát. Dobrým příkladem je ovocný sad nebo květnatá louka s nízkou potřebou údržby.

V každém případě je nutné venkovskou zahradu o větší rozloze pojmout tak, abychom na ní doslova nenechali ruce. Vše zakládejte s ohledem na vaše časové možnosti. Přesto se nevzdávejte ani typicky okrasných výsadeb. Trvalky k venkovu jednoznačně patří.

Kouzlo venkova i v přírodních materiálech

Mnohdy i sebekrásnější venkovskou zahradu ve finále negativně ovlivní některé nevhodně zvolené materiály, které byste spíše hledali v zahradě ryze městské. Inspirujte se spíše přírodními materiály, které do této zahrady více zapadnou a nebudou na sebe strhávat přespříliš pozornosti.

Dobrou volbou bude hlavně přírodní kámen či dřevo v surové podobě nebo s povrchovou úpravou. Při vybírání materiálů na dlažbu se řiďte pravidlem, že v jednoduchosti je krása. Pokud přeci jen zvolíte betonovou dlažbu, raději volte méně výrazné barevné provedení.

Inspirujte se venkovskými trvalkami

Pestré barvy do zahrady bezpochyby patří a venkovská zahrada není výjimkou. Pokud si chcete i na svém pozemku vytvořit trvalkový záhon, můžete se inspirovat některými moderními trendy nebo využijte krásu skromných venkovských trvalek. Níže přinášíme druhy, které se do těchto typů zahrad hodí.

I trvalkový záhon lze doplnit o jiné skupiny rostlin. Perfektně si rozumí například s voňavými růžemi nebo některými letničkami, které se budou v záhonu i přesévat. Dobrým příkladem je černucha damašská (Nigella damascena) nebo měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Helenium autumnale – záplevák podzimní – vzrůstný druh dostupný v kultivarech s květy v barvě žluté, oranžové, cihlově hnědé a karmínově červené

Iris – kosatec – tento rod je silně prošlechtěný, dostupné hybridy v mnoha odrůdách, krátká doba kvetení

Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná – nenáročný druh se žlutými květy, snese i nekvalitní půdu, dostupný kultivar s panašovanými listy

Papaver orientale – mák východní – trvalka s výrazně červenými květy dostupná v různých kultivarech, kvete krátkou dobu

Phlox paniculata – plamenka latnatá – trvalka plného léta dostupná v mnoha kultivarech, květy mají výraznou vůni, lákají motýly a jiné opylovače

Rudbeckia fulgida – třapatka zářivá – tradiční trvalka s dlouhou dobou květu, okrasné semeníky lze ponechat ve výsadbě i během zimy, snese přísušek

 

Publikováno: 21.11.2022, Autor: 25.11.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Venkovsk_zahrada

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.