Jak vybavit domácí dílnu

Pro někoho je zařizování dílny radost a pro někoho starost. Mnohdy kutilové tápou a neví, kde začít. Trvá jim tak dlouho, než načerpají potřebné informace. Na druhou stranu se zase může zdát, že zdědit dílnu po někom je výhoda, ale je třeba myslet na to, že mnohé nářadí padlo do ruky právě předešlému majiteli a neznamená to, že vy se s daným nářadím sžijete. Určitě se však snažte k vybavování dílny přistupovat s nadšením a ne jako s nutnou starostí.

Jak vybavit domácí dílnu
Jak vybavit domácí dílnu (Zdroj: Pixabay)

Začínáme od píky

Jestliže máte jenom prázdnou místnost bez elektriky a vody apod., začněte určitě u plánování elektrických rozvodů, popřípadě vody a odpadu. Elektriku určitě konzultujte s odborníkem stejně tak jako odpad a vodu. Mnoho lidí v dílně vodu nemá, protože to nepovažují za nutné. Bohužel, věřte, že mnohdy toho sami jistě litují, protože není moc prací, kdyby se nehodil kohoutek alespoň se studenou vodou.

Pevný stůl je základ práce

I přestože se jistě najde vybavení, na kterém lze trochu ušetřit, při pořízení nového pracovního stolu (ponku) tak určitě nečiňte. Pevný pracovní stůl je nejdůležitější základ každé dílny. Spolu s bytelným svěrákem má tvořit důležitý základ pro vaši práci.

Kam s nářadím?

I zde není třeba se obávat, že bude problém najít potřebné vybavení. Výrobci nabízejí pro kutily a jejich dílnu mnoho variant úložného prostoru, takže spíš nebudete vědět, co dřív koupit. Manuál, co přesně budete potřebovat, žádný neexistuje. Řiďte se pouze selským rozumem a potřebné nářadí ukládejte co nejblíže k pracovnímu prostoru.

Myslete na to, že se v dílně bude prášit, a to i přestože budete mít instalován výkonný vysavač. Snažte se tak mít nářadí spíše ve skřínkách a v šuplících než volně na poličkách. Volně mějte jen věci, které budete používat nejvíce.

Zatočte s prachem

Pro velmi zručné a pracovité kutily se určitě vyplatí při budování dílny myslet na centrální vysavač, který půjde jednoduše napojit na mnoho pracovních strojů od brusek až po ruční kotoučovou pilu.

Určitě tento a podobné systémy, které usnadňují úklid, nepodceňujte, dílnu je vhodné z mnoha různých důvodů udržovat v čistotě, zvláště pak pokud budete pracovat s ohněm apod. Není také ani vhodné dýchat vířící prach. Budete se pak z dílny vracet vysílení, protože se vám bude špatně dýchat. Při častém dýchání prachu mohou navíc hrozit i jiná zdravotní rizika.

Než začnete s pořizováním vybavení

Před odchodem do obchodu se smiřte s tím, že nikdy nekoupíte vše potřebné, není to prostě možné. Vždy vám bude něco chybět a vždy se budete muset do obchodu vracet. To je také jeden z důvodů, proč vás tam jednoho dne bude znát celý personál, což není nikdy na škodu. Nemusíte se ovšem ničeho obávat, nebudete první ani poslední.

Vybavit dílnu není na pár hodin, po čase sami zjistíte, jaké nářadí potřebujete a s čím se vám dělá lépe a s čím hůře. V neposlední řadě nezapomeňte na lékárničku, která musí být opravdu dobře vybavená a umístěná na dostupném místě.

Mezi základní vybavení patří

  • Šroubováky – zakupte vícero druhů (křížové, ploché apod.), dále můžete zakoupit i elektrikářské šroubováky. Ty poznáte tak, že mají bužírku nataženou téměř k hlavě.
  • Kladivo, palice – opět si pořiďte různé velikosti. Zakupte jak klasická kladiva, tak gumové paličky a dřevěné palice.
  • Kleště – štípačky, kombinované kleště, sikovky, s dlouhými čelistmi apod.
  • Měřidla – svinovací metr, rozkládací metr, pásmo, úhelníky apod.
  • Stahovací nářadí – svorky. Zakupte různé druhy a různé velikosti.
  • Pily – na dřevo, na železo, lupínkové pily.
  • Sady klíčů a imbusů – kupte určitě sady, kde je vícero velikostí a také mnoho různých typů a nástavců.
  • Popisovače – tužky, lihové fixy.
  • Nože – obecně zakupte nejen nože, ale také nůžky apod.
  • Smirkový papír – smirkový papír není tak drahý, aby ho nebylo možné zakoupit v různé zrnitosti a na různé typy broušení (mokré, suché) apod.

Elektrické přístroje

Elektrické přístroje rozhodně kupujte s rozmyslem. Je nářadí, které se vyplatí půjčit, protože není tolik potřeba a naopak. Chybu určitě neuděláte s vrtačkou, bruskou (úhlová, vibrační, pásová) a pilami (přímočará, ruční kotoučová).  Zbylé pomocníky je dobré dokupovat dle potřeby. Může se jednat například o kompresor na čistění, horkovzdušnou pistoli, hoblík a další.

Zdroj: projekt DIY

Publikováno: 10.11.2022, Autor: | autor: redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybavit dílnu

Jak vybavit dílnu

Využití průmyslového vysavače při používání elektrického nářadí

Jak využívat moderní průmyslové vysavače při používání elektrického nářadí

Výroba poličky na aku nářadí

Jak vyrobit poličku na aku nářadí z několika prken.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?