Jak zajistit, aby trvalky dobře přestály zimu

Trvalky jsou většinou dosti odolné vůči zimě, a tak vyžadují méně práce. Pořád je tu ale početná skupina choulostivých trvalek, které se nedokážou ubránit holomrazům anebo jsou celkově choulostivé a potřebují na zimu ochranu. Na sněhovou peřinu není v posledních letech spolehnutí, a tak se o trvalky musíme postarat sami, abychom zabránili mrazovým škodám.

Jak zajistit, aby trvalky dobře přestály zimu
Jak zajistit, aby trvalky dobře přestály zimu (Zdroj: Pixabay)

Přikrývka pro letošní výsadby

Pokud jste tak ještě neučinili, přikryjte všechny letošní nové výsadby. Díky zimní přikrývce se budou lépe ujímat. Zelené části rostlin například u zahradních chryzantém nebo lilií bělostných přikryjeme smrkovým chvojím. Přikrývku vytvoříme dostatečně vysokou.

První krátké mrazy příliš neškodí

Není třeba se obávat ani u choulostivých trvalek, že by jim uškodily první krátké mrazy. Tou dobou ještě není třeba spěchat s ochranou proti zimě. Ta bude nutná až s déletrvajícím mrazem doprovázeným ostrými větry nebo při několika za sebou jdoucích mrazivých nocích s teplotami pod minus 10 °C.

Materiál na pokrývku si přichystejte včas

Vhodných materiálů k přikrytí půdy a rostlin existuje celá řada. Využít můžeme smrkové chvojí, borovicové chvojí, rašelinu, slamnatý stájový hnůj, suché listí, kompostový humus. Pro přikrývku rostlin je naprosto ideální smrkové chvojí, kterému jehličí na jaře samovolně opadá, a tak mají rostliny možnost se postupně přizpůsobit měnícím se podmínkám a nijak nezchoulostiví.

Které rostliny uvítají kryt z listí

Přibližně 20 cm vysoký kryt z listí vyžadují alstroemerie, bergenie, boubelka, čemeřice,  kniphofie, máčka, plejónka, dvojostice, střevíčník, záplevák, většina prvosenek a slunečnice (Helianthus atrorubens).

I mnohé traviny potřebují přikrývku

Některé vytrvalé traviny se rovněž vyplatí přes zimu chránit, ideálně listnatým příkrovem. K těmto travinám patří ozdobnice čínská, dochan, trsť a pampová tráva. Ta je zvláště citlivá na mokro v průběhu zimy. Půdu pokryjeme okolo rostliny do výšky 30–40 cm padaným listím. Aby listí vítr neodfoukal, zatížíme je chvojím.

Cibuloviny jsou rovněž vděčné za přikrývku

Za přikrytí půdy vám rovněž poděkují i cibuloviny vysazené na vaší zahradě. Na pozemku se často postará o přikrývku listí z opadaných sousedících dřevin. Listí pak přikryje ladoňky talovíny, bramboříky, bledule, sněženky. Nejsou-li však tato rostliny přirozeně chráněny, je dobré to zařídit. Přímo životně důležitá je přikrývka pro montbrecie, liliochvostce, holandské kosatce, lilie, šafrány zlatokvěté a pochopitelně pro všechny letos nové výsadby.

Zdroj:  Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.11.2022, Autor: 14.11.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.