Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět

Klíčem k úspěšnému pěstování rostlin v našich zeměpisných podmínkách je jejich zimovzdornost. Ačkoli je sortiment odolných druhů prodávaných u nás poměrně pestrý, jsou v rámci jednotlivých rodů druhy zcela odlišně reagující na chlad a mráz. Dnes se seznámíme se středozemními rostlinami, které mrazům v našich zeměpisných podmínkách spolehlivě odolají.

Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět
Zimovzdorné středozemní rostliny, které by vám doma neměly chybět (Zdroj: Pixabay)

Velké rozdíly v mrazuvzdornosti rostlin jsou jak u levandulí, tak u santoliny, saturejky, tymiánu i smilu nebo dobromysle. Jedná se o poměrně oblíbené a u nás často pěstované druhy, takže zahrádkáři, kteří se na tyto rostliny zaměřují, by o nich měli být více informováni.

Odolné saturejky ze záhonu na talíř

Milujete saturejku jako koření na maso, v omáčkách či polévce? Pak byste měli vědět, které její druhy jsou považovány za mrazuvzdorné, a které nikoli.

Pusťte se klidně a bez obav do pěstování saturejky horské (Satureja montana). Ta přes léto kvete bílými nenápadnými kvítky. Je tu ale i další odolný druh Satureja subspicata, která je mnohem ozdobnější a má růžové květy. Vytrvalá a mrazu u nás dobře odolávající je také poloplazivě rostoucí Satureja spicigera.

Santolínám dobře vyberte stanoviště

Tyto stálezelené keře mají hned několik mrazuvzdorných druhů. Byla by škoda jejich pěstování nezkusit, jsou to totiž velmi aromatické keře a navíc jejich vzhled je krásný a netradiční.

V našich podmínkách dobře přezimují smaragdově zelená santolína  rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia). Nápadně stříbřitými listy a jasně žlutě zářícími květy vás okouzlí další odolná santolina cypřiškovitá (Santolina chamaecyparissus). Oba druhy zimu zvládají bez větších problémů, jejich úhyn je však častější během letních měsíců. Někdy se stane, že rostlina odumře opravdu náhle během dvou tří dnů. Bývá to následek rychle se rozvíjejících patogenních hub v cévních svazcích rostliny, nebo za její úhyn může prudká změna počasí s příchodem velkých srážek a dlouhodobého vlhka.

Dopřejte si vůni maggi

Smil italský (Helichrysum italicum) lze pěstovat jako okrasnou rostlinu, ale i jako koření, které využijete k ochucení polévek, masa nebo pomazánek. Jedná se o velmi silně vonící rostlinu, která každému automaticky připomene maggi – dochucovadlo polévek. Smil italský vysazujte pouze na dobře propustných místech a pamatujte, že tuto rostlinu mohou poškodit dlouho trvající holomrazy.

Meduňka lékařská je zcela nenáročná

Často se setkáváme s tím, že meduňka se v našich zahradách chová spíše jako plevelná rostlina, která ze záhonů vytlačí leckterý jiný druh. Listy Melissa officinalis používáme hlavně k přípravě čajů. Bylina krásně voní po citronu a má uklidňující účinky.

Bezproblémová dlouhověká routa vonná

Zelenkavě žluté květy a pronikavé aroma jednoznačně charakterizují dlouhověkou, suchu i mrazu dobře odolávající rostlinu – routu vonnou (Ruta graveolens). Pozor ale na její výrazné silice, které mohou u méně odolných osob vyvolat silné podráždění. Pokožka nebo zasažené sliznice mohou rychle a silně zareagovat.

Další odolné druhy vhodné pro pěstování i u nás

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis), který může vykvétat jak modrofialovými, tak i bílými nebo jasně růžovými květy je stejně odolný jako levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule prostřední (Lavandula x intermedia). Oba druhy nakvétají v půli června a důležitou součástí péče o ně je provádění pravidelného řezu, který je udržuje v kompaktnější formě růstu.

Pravděpodobně další na žebříčku obliby je z mediteránních druhů šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Jedná se o velice variabilní rostlinu, která našim zahradám může nabídnout květy v nachové, modré, bílé, růžové barvě, ale i varianty s panašovanými listy. Druhy s panašovanými listy mohou mít v našich podmínkách problémy s přezimováním.  Spolehlivě zimovzdorné jsou odrůdy šedolistých šalvějí.

V teplejších oblastech naší země lze dobře přepěstovat do dalších let také okrasné mavuně červené (Centranthus ruber), které mohou mít jak červené, tak i bílé květy. Jsou to suchomilné druhy rostlin vhodné do společných záhonových výsadeb. Připojit k nim můžete i mavuň úzkolistou (Centranthus angustifolius), která kvete růžově.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 03.11.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy sukulentních rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Druhy sukulentních rostlin

Zelený dům

Jak si vypěstovat zelený dům nebo zeď? Povíme Vám, na co si dát pozor.

Škodlivé rostliny

Důvody, proč likvidovat určité druhy rostlin a rady, jak správně likvidaci provádět

Vysazování jehličnanů

Vysazování jehličnanů

Pěstování sukulentů v bytě

Pan Bříza představuje jednotlivé druhy sukulentů a radí, jak se o ně starat, pokud bychom je pěstovali v bytě.

Pěstování australských rostlin u nás

Pěstování australských rostlin u nás

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.