Péče o půdu před zimou

Péče o půdu se řeší především na jaře. Ale i na podzim pro ni můžete udělat poměrně dost, třeba snížit výpar vody, zamezit zbytečnému zaplevelení a dokonce zvýšit její úrodnost a celkovou kvalitu. Jak na to?

Péče o půdu před zimou
Péče o půdu před zimou (Zdroj: Shutterstock)

V případě půdy máte dvě možnosti – buď ji necháte ležet ladem, nebo se o ni budete starat. Pokud ji intenzivně využíváte pro své pěstitelské pokusy, pak byste ji samozřejmě měli hýčkat, bez dodávky živin a organické hmoty by půda časem mohla začít strádat. Pokud se budete půdou a jejím fungováním zabývat více do hloubky, zjistíte, že k jejímu správnému fungování potřebujete především vhodné materiály. Možná vás jako první napadnou syntetická hnojiva, ale právě jejich „nadužívání“ vede spíše k degradaci celého systému. Přitom péče o půdu může být tak jednoduchá. Na podzim bude spočívat v poněkud odlišných aspektech, než tomu bude třeba na jaře.

Co je naším cílem?

Po sklizni bývá půda více či méně vyčerpaná. V tomto případě záleží především na způsobu pěstování plodin. Pokud pěstujete plodiny ve velkoplošné monokultuře, bude zatížení větší než v případě pěstování v druhově bohaté polykultuře, kde vedle sebe rostou rostliny s odlišnými požadavky na živiny. V polykultuře se často vyskytují i druhy rostlin, které mohou půdu obohacovat například o dusíkaté sloučeniny, jiné druhy zase svými výměšky z kořenů půdu doslova léčí.

Stav půdy posoudíte podle jejího vzhledu, struktury i podle toho, jak se v ní dařilo pěstovaným plodinám. Vaším cílem při péči o půdu by rozhodně nemělo být pouze zvýšení množství živin. Mnoho zahrádkářů si fungování půdy spojuje právě s dodávkou syntetických hnojiv, jedná se ovšem o hrubou chybu, která vede maximálně k zasolení půdy a k omezení půdního života.

Zdravá půda by kromě vyrovnaného poměru živin měla obsahovat dostatečné množství organické hmoty, kterou chemickými granuláty s názvem hnojivo prostě nedodáte. Výjimku tvoří hnojiva s přídavkem organické hmoty, ale ani zde se nejedná o žádný zázrak. Cílem by tedy měla být taková půda, která vytváří agregáty, má tedy drobtovitou strukturu, není slévavá a během sucha nevytváří pro vodu a vzduch špatně propustný škraloup.

Na podzim také pamatujte na blízký příchod zimy, mnozí dělají chybu v tom, že půdu hluboce zryjí a pohnojí. Jedná se o velmi častý agrotechnický zásah, který vede ke zbytečným ztrátám živin vlivem promývání půdy srážkami. Naprosto odhalená půda prostá jakékoli vegetace hloubkově promrzá, což má neblahý dopad na půdní život.

Péče o půdu před zimou
Péče o půdu před zimou (Zdroj: Shutterstock)

Jak to tedy na podzim dělat…

Optimální stav bude spočívat v posklizňovém výsevu rostlin souborně označených jako zelené hnojení. Jedná se o různé druhy, a dokonce i o směsi, rostlin, které půdu obohacují o dusík a po jejich zapravení do půdy zeminu obohacují nejen o živiny, ale také o organickou hmotu. Na podzim je zelené hnojení opravdu hodně výhodné, nezarývejte ho ovšem příliš hluboko a nechte větší množství rostlinné hmoty na povrchu půdy. Ta pak nebude tolik trpět nízkými teplotami.

Čtěte také:

Proč není vhodné hluboké promrzání půdy?

Někdy nám naopak může přijít promrznutí půdy spíše vhodné, vždyť bychom se tímto způsobem mohli zbavit chorob a škůdců. Půda vždy do určité hloubky promrzne v každém případě, zelené hnojení v ní ovšem udrží spíše stabilnější podmínky, které svědčí půdním mikroorganismům, které se starají o rozklad organické hmoty, tím pádem o fungování půdy jako takové.

Přístup k zelenému hnojení se může výrazně lišit. Buď ho můžete po dosažení určité výšky pokosit a mělce zarýt třeba rycími vidlemi, což jde spíše u půdy lehké písčité, u jílovité bude třeba vzít do ruky rýč, nebo zvolíte druhý přístup, kdy se zelené hnojení nechá na záhonech do zámrazu a teprve na jaře se tato odumřelá hmota zaryje.

Je ovšem třeba odhadnout dobu výsevu, aby do zimy rostliny nestihly vykvést a zaplodit, tím byste si zahradu možná i nechtěně zaplevelili.

Péče o půdu před zimou
Péče o půdu před zimou (Zdroj: Shutterstock)

Co na podzim určitě nedělejte

Pokud plánujete hlubokou orbu a nedovedete si to bez ní představit, půdu alespoň ozeleňte zeleným hnojením, které povrch pokryje. Zoraná a zcela odkrytá půda bude zcela vystavena povětrnostním podmínkám.

Stejně tak na podzim nehnojte syntetickými hnojivy, v půdě, respektive v hloubce půdy dosažitelné pro kořeny pěstovaných plodin, by jich zůstalo jen málo, zbytek by se vyplavil do podzemní vody. Pokud se chystáte hnojit organickými hnojivy, jako je chlévský hnůj nebo kompost, raději s těmito skvělými hnojivy počkejte na jaro nebo teplé předjaří, i v tomto případě by totiž došlo na podzim ke zbytečným ztrátám živin.

 Text: zahradnice Lucie Peukertová, foto: Shutterstock

Publikováno: 20.09.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava skleníku před sezonou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava skleníku před sezonou

Hnojení půdy při celoročním pěstování zeleniny

Dnes si povíme o hnojení půdy při celoročním pěstování zeleniny. Vysvětlení dostaneme od paní Zdeňky Zajícové.

Výsadba jahod

Dnes si řekneme více o výsadbě jahod. Pan Josef Vydlák nám vše vysvětlí.

Jak a kam kydat koňský hnůj?

Jak se kydá hnůj dnes ve 21. století?

Výživa květin v truhlíku

Výživa květin v truhlíku

Pěstování okurek

Pěstování okurek

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.