Již naši předkové před mnoha lety věděli o výhodách pěstování zeleniny ve vyvýšených záhonech. Pojďme tedy ve stopách našich předků a nahlédněme do tajů, které vyvýšené záhony skrývají.
Z čeho mohou vzniknout vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony můžeme konstruovat ze starých cihel, z kamenů a také ze dřeva, což je nejčastější varianta. Velmi pěkně vypadají vyplétané proutěné záhony, které ovšem zaberou o něco více času a shánění toho pravého materiálu.
Použijeme-li na vytvoření vyvýšeného záhonu dřevěné latě, nikdy nesmí být chemicky ošetřené. Využít se dají i dřevěné palisády. Dřevo musíme od vrstev uvnitř záhonu odizolovat, aby vydrželo co nejdéle. Netkaná textilie, agrotextilie nebo geotextilie jsou možnými řešeními.
Základem úspěchu je vrstvení správných materiálů
Vyvýšený záhon je v podstatě metoda využití lepšího zúrodnění půdy. Tajemství vyšší úrodnosti spočívá ve větší vlhkosti takových záhonů a ve zvýšeném obsahu živin.
Spodní vrstva záhonu, která je zároveň první pokládanou, je zabudovaná v zemi a bývá složena ze dřeva větších kusů, jako jsou například pařezy nebo dřevěné desky. Nad ni se ukládá vrstva travních drnů nebo méně kvalitní zemina, která nám zbyla například po výkopu základů nového plotu.
Čtěte také:
- Krásné hortenzie vnesou do zahrady nostalgii
- Vyvarujte se nejčastějších chyb při zakládání trvalkového záhonu
- Jak zajistit velkou úrodu rajčat? Osvědčené rady pro začátečníky i pokročilé
Třetí vrstvu tvoří větve z průklestu stromů a na nich uložená drť ze štěpkovače nebo menší větvičky. Vrstvou čtvrtou je zemina, pak následuje vrstva pátá tvořená listím. Horní, a tedy poslední vrstva je z kvalitní zeminy promíchané s kompostem.

Odpadní dřevo udrží vlhkost
Díky tomu, že jako první vrstva byla zvolena odpadní dřeva, pařezy, tlející kmeny atd., dochází právě v těchto místech k zadržování vody a tedy i vlhkosti. Tlející dřevo nasává vodu při deštích nebo zálivce doslova jako houba, a tak se vyvýšené záhony s tímto základem uplatní i za současných podmínek, kdy neustále hovoříme o chybějící vodě a suchu.

Kde se tvoří živiny
Základním předpokladem pro zvýšenou tvorbu živin jsou přírodní procesy, díky nimž se materiál jako listí, větve a dřevo mění postupně na humus. Právě ten dodává rostlinám ve vyvýšeném záhonu živiny.
Dále je tu mimokořenová výživa. V podstatě se jedná o listovou výživu, kdy prostřednictvím listů a stonků rostlin dochází k příjmu živin ze vzduchu. Zelenina pěstovaná ve vyvýšených záhonech má díky své poloze zajištěn lepší přístup kyslíku.

Další výhody vyvýšených záhonů
Budeme-li se držet v praxi vyzkoušených doporučení a nepostavíme vyvýšený záhon širší než 120 cm, budeme mít k němu z obou stran velmi pohodlný přístup. Při okopávání i sklízení úrody se nám bude pracovat mnohem pohodlněji. Nebudou trpět naše záda jako při údržbě klasických záhonů.
Tak co říkáte, nestálo by to za to pořídit si do zahrady alespoň jeden vyvýšený záhon? Jestli jsme vás ještě nenalákali, nechte se inspirovat naší galerií:



