Jak vypudit krtka ze zahrady

Zahradníci a zahrádkáři příliš s krtky nekamarádí, i když v mnoha ohledech bychom mohli krtky považovat za tvory pro zahradu užitečné. Loví totiž i myši, živí se hlavně hmyzem a jeho larvami. Ale krtince způsobují hlavně milovníkům anglických trávníků záchvaty vzteku. Jak se tedy postarat o to, abychom krtky dostali mimo své udržované pozemky?

Jak vypudit krtka ze zahrady
Jak vypudit krtka ze zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Mnozí z nás si jistě vzpomenou na babičky, jak v časných ranních hodinách číhaly u krtinců s motykou, aby zasáhly krtka právě ve chvíli, kdy vystrčí svou téměř slepou hlavičku na denní světlo. Ovšem tuhle metodu již v současnosti s ohledem na zákon o ochraně druhů volně žijících živočichů nelze uplatnit. Protože se krtci pod zemí nepotřebují orientovat zrakem, tak je příroda obdařila raději dokonalým sluchem. A právě toho je třeba využít, když chcete krtka ze svého pozemku vypudit.

Využijte jeho dobrý sluch

Hlučné prostředí krtky neláká. Běhají-li po vaší zahradě psi nebo děti, často tam něco kutáte nebo pořádáte rodinné a kamarádské sešlosti, máte takřka jistotu, že krtek z vašeho pozemku raději zmizí.

Krtci si s oblibou udržují své chodbičky průchozí. Pokud jim je sešlapete a krtince rozkopete, budou si je chtít znovu vyspravit. Vy se tak možná dočkáte chvíle, kdy krtek vystrčí hlavu ven, motykou mu pomůžete ven a přemístíte ho do kyblíku, v němž ho přenesete na místo dostatečně vzdálené od vaší zahrady.

Pořiďte si kočku

Krtek má jednoho opravdu velkého nepřítele a tím je kočka. Venkovské kočky opatřené notnou dávkou trpělivosti při číhání na svou kořist jsou velmi spolehlivými lovkyněmi krtků. Jen musíte počítat s tím, že kočka vám svůj úlovek bude chtít ukázat.

Jak vypudit krtka ze zahrady
Jak vypudit krtka ze zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Pěstujte, co krtkům nevoní

Stejně jako my lidé i krtci mají rostliny, jejichž pach právě nemilují. V prvé řadě je to cibule řebčíku královského, která krtkům zapáchá. Záhonům s řebčíky se krtci opravu vyhýbají. Bohužel ani česnek, ani cibule není pro krtky velký problém a jejich pach není dostatečný na to, aby krtka ze zahrady vyhnal, zvláště pokud je půda bohatá na živiny a drží se v ní dostatek žížal.

Jinak je to s květinami zvanými afrikány neboli aksamitníky (Tagetes). Ty dokážou ze zahrady krtky opravdu vyhnat stejně účinně jako pryšce křižmolisté (Euphorbia lathyris) anebo laskavce (Amaranthus).

Vykuřování krtčích chodeb

Vyzkoušejte vykuřovací patronu. Je třeba ji zapálit a nechat vyhořet, patrona pak začne vlivem vlhkosti uvolňovat jedovatý plyn a krtka z jeho chodeb vypudí. Další možností jsou naftalínové tablety, které je třeba vložit do krtčích chodeb. Podobný účinek mají na krtky také sirné knoty.

Jak vypudit krtka ze zahrady
Jak vypudit krtka ze zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Trubkové a další pasti na krtky

Otvory trubkových pastí jsou svou velikostí přizpůsobené tělu krtka. Průměr takové pasti je obvykle 5 cm. Je třeba odkopat chodbu, v níž se krtek pohybuje, a past do ní umístit. Následně se musí past přikrýt třeba trávou, aby se dovnitř pasti nedostávalo světlo. Krtek, který do ní vleze, už se nedostane ven, neboť obě záklopky v pasti se otevírají pouze jediným směrem, a to dovnitř.

Nezapomeňte je kontrolovat, abyste ho neodsoudili ke smrti žízní a hlady. Živého krtka v pasti pak odneste někam na louku, kde nebude vadit.

Čtěte také:

Elektronická a mechanická zvuková zařízení

Možná, že i pravidelné sekání zahrady sekačkou nebo křovinořezem, nikoli ale kosou, může nadělat dostatek hluku, aby to krtka vyhnalo třeba k sousedům nebo do blízkého lesa či na louku. Jinak se využívají také plastové lahve, z nichž zahrádkáři dělají větrníky otáčející se na roxorech zapíchnutých do země na různých místech zahrady. Ovšem takové plašiče často zahradu spíše hyzdí a navíc ještě překáží při sekání trávy. Existují i dražší elektronické plašiče na krtky, které pracují na principu zvuků a vibrací.

Žádné z výše navrhovaných řešení, které vám mohou pomoci s vypuzením krtka z vaší zahrady, není sice stoprocentní, ale můžete je vyzkoušet a zjistit, která metoda bude na krtka zabírat právě u vás.

Nám v redakci se nejvíce osvědčily zvukové plašiče. A co se osvědčilo vám? 

Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 01.07.2022, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Boj proti krtkům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zbavit se krtka není žádná snadná práce. Ukážeme si, jaké metody použít, abychom krtka vypudili z naší zahrady.

Jak dostat krtka ze zahrady - špatně střiženo

Poradíme s tím, jak dostat ze zahrady nezvaného souseda – krtka.

Krtek v zahradě

Receptář prima nápadů 2018 (12): Krtek v zahradě

Pasti na hlodavce

Pasti na hlodavce

Pasti na hlodavce

Pasti na hlodavce

Pasti na myši

Pasti na myši

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.