Praktické využití zahradního odpadu

Bez přísunu živin se na zahradě nedočkáte valné úrody ani většího zahradnického úspěchu. A tak často saháme po kupovaných hnojivech, která ovšem nejsou vždy zárukou kvality. Přitom kvalitní hnojivo máte na dosah ruky. Ano, je jím zahradní odpad, který tak často vyhazujeme. Proč byste si ho měli nechat?

Praktické využití zahradního odpadu
Praktické využití zahradního odpadu (Zdroj: shutterstock.com)

Některé zahradní odpady jsou opravdový poklad, který se dá zpracovat různými metodami. Výsledné produkty se pak opět mohou vrátit na záhony, čímž snížíte dopady na životní prostředí a navíc si ušetříte i místo v kontejnerech na odpad.

Permakulturní zahradníci slovo odpad na své zahradě ani neznají, vše se totiž snaží šikovně zužitkovat. Všechna rostlinná hmota, která vzniká při seči trávníku, prořezu dřevin, pletí či zpracování úrody se dá různými způsoby zpracovat. Výsledkem pak může být v závislosti na typu hmoty dřevěná štěpka, kompost, bylinná jícha nebo dobře rozložitelný mulč a mnoho jiných materiálů, které se postupným rozkladem opět dostanou do koloběhu živin na vaší zahradě.

Organická hmota je na zahradě stejně nepostradatelná jako minerální látky, proto se na ni nedívejte jako na obtížný odpad, kterého se po každé údržbě zahrady musíte zbavit. Pokud se ho naučíte prakticky využívat, nebudete muset ani dokupovat synteticky vyráběná hnojiva, ale vystačíte si s tím, co máte na zahradě. Půdě tím navíc opravdu prospějete.

Zpracování biologického odpadu na hnojiva

Asi nejběžnějším způsobem zpracování zahradní hmoty a kuchyňských odpadů je výroba kompostu. Do něj patří nejen posečená tráva, nezdřevnatělé výhony dřevin, listí ze stromů, ale také zbytky z kuchyně v podobě zeleniny a ovoce. Aby se tato hmota dobře rozložila, je nutné ji sem tam doplnit o přídavek minerální složky v podobě zahradní zeminy, která přirozeně obsahuje půdní mikroorganismy, pro které je tato hmota potravou. Po nějaké době ji navíc úplně rozloží a vytvoří jemný kyprý materiál.

Praktické využití zahradního odpadu
Praktické využití zahradního odpadu (Zdroj: shutterstock.com)

Výroba kompostu má ale svá pravidla a samotný kompost při ní prochází různými etapami. Kromě kompostu si ale můžete vyrobit ze spadaného listí i vlastní listovku, kterou nahradíte neekologicky těženou či vyráběnou rašelinu. Listovka může obohatit půdu při výsadbě kyselomilných rostlin, jako jsou borůvky chocholičnaté či různé vřesovištní druhy rostlin.

Zajímavou kapitolou je výroba bylinné jíchy, která si stále ještě hledá v zahradnické sféře své místo. Přitom se jedná o poměrně kvalitní hnojivo bohaté na dusík, proto za něj budou rády hlavně na přísun živin náročné druhy zeleniny, jako jsou tykve, brambory, řepa, rajčata nebo okurky. Jícha je poměrně dost koncentrovaná, proto je nutné ji před samotným hnojením zředit v poměru 1 : 10 vodou. Vždy ji aplikujte na vlhký půdní povrch, jinak by mohlo dojít k popálení kořenového vlášení. Jaké druhy bylin se hodí na výrobu jíchy? Na výběr máte z pestré škály planě rostoucích plevelů. Nejčastěji se používají kopřivy, heřmánek, kostival nebo třeba vratič.

Praktické využití zahradního odpadu
Praktické využití zahradního odpadu (Zdroj: shutterstock.com)

Možnosti použití posečené trávy

Mezi nejčastější zahradní odpad patří posečená tráva, které navíc každý rok vyprodukujeme desítky až stovky kilogramů na každé zahradě. Tato hmota se může přidat do kompostéru spolu s dalšími materiály, ale stejně tak se s ní dají mulčovat zeleninové záhony.

Čtěte také:

K mulčování se hodí především jemně posečená tráva rozložená v tenké vrstvě, aby nedocházelo k jejímu zapaření a tvorbě plísní. Tráva se pak rychle rozkládá a obohacuje půdu o výživný humus důležitý pro půdní bakterie. V praxi se často zaměňuje čerstvá tráva za seno, ale to se k mulčování nehodí kvůli obsahu semen plevelů, které pak v záhonech klíčí. Posečenou trávu lze také využít jako lapač slimáků. Pokud ji v silnější vrstvě položíte na stinné a vlhké místo, slimáci zde nakladou velké množství vajíček, které potom jednoduše spolu s trávou zlikvidujete.

Zpracování větví

Další hmotou, kterou ze zahrady potřebujete každý rok odstranit, jsou větve okrasných či ovocných dřevin. Skvělou možností je zpracování na štěpku pomocí zahradních štěpkovačů. K čemu se štěpka hodí? Kromě toho, že s ní můžete topit, skvěle ji uplatníte jako mulčovací materiál nebo jí pokryjete povrchy zahradních cestiček.

Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 26.05.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!