Rostliny pro krásnou zimu na zahradě

Na jaře zahrada doslova vybouchne pod náporem překrásných barev květů, v létě zase začne těšit i všemožnými vůněmi či chutěmi a podzim barevný ohňostroj zase rád zopakuje. Co by nás ale mělo těšit v zelené oáze během zimy? Jaké rostliny sem přinesou krásné barvy a jakou jinou přidanou hodnotu nabídnou třeba okrasné trávy?

Rostliny pro krásnou zimu na zahradě
Rostliny pro krásnou zimu na zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zima nám ukáže zahradu doslova ve své nahotě, většina zelené hmoty je totiž pryč a na odiv jsou vystaveny detaily, kterých bychom si přes pestré květy a záplavu zelené hmoty během sezony ani nevšimli. Jenže ani zima nemusí být rozhodně nudná, jen to chce při plánování zahrady přemýšlet nad těmi rostlinami, které nám mají co nabídnout právě v zimě.

Naštěstí je s čím pracovat, stálezelené dřeviny nás potěší různými odstíny zelené, které nespálí ani mráz, okrasné trávy se zase již na podzim zbarví do okrových či načervenalých tónů, které jim vydrží až do jara a pastvu pro oči připraví i některé rostliny, kterým mráz nevadí ani při tvorbě květů a které si klidně rozkvetou pod sněhovou peřinou.

Květy jsou krásné, jen trochu skromné

Se záplavou pestrých květů v roztodivných tvarech ale stejně ani tak nepočítejte, kvítky bývají v zimě trochu menší a poněkud nenápadné, ale i při této skromnosti se na ně budete těšit, protože je to v tomto ročním období příjemná změna, která nás naladí na očekávání jara.

Po novém roce svými žlutými a oranžovými květy s úzkými okvětními plátky rozkvetou léčivé vilíny (Hamamelis sp.), které patří do skupiny pomalu rostoucích dřevin. Tyto krásky si na zahradě oblíbíte i díky pestrým listům na podzim, dřevina totiž krásně přebarvuje.

Mezi další zimní kvetoucí druhy patří také kalina bodnantská (Viburnum x bodnanetense ´Dawn´), která mnohdy rozkvete již na začátku února světle růžovými květy ve shlucích. V odstínech bílé, smetanové, žluté nebo meruňkové kvete jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), který řadíme do skupiny popínavých rostlin. Sice to není popínavá rostlina v pravém smyslu slova, protože se spíše o oporu opírá nebo naopak převisá, je to ale také stálezelený druh, který na sebe v každé zahradě upozorní netradičním habitem.

Zima nevadí ani dřínu obecnému (Cornus mas) a vřesovci pleťovému (Erica carnea), který patří do skupiny vřesovištních rostlin.

Rostliny pro krásnou zimu na zahradě
Rostliny pro krásnou zimu na zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Zima pro pohled z blízka

V zimě si všímáme drobných detailů, jako jsou struktura i textura rostlin. Dokonce mnohem více vnímáme také povrch listů stálezelených rostlin.

I mezi trvalkami najdeme druhy stálezelené. Silně plstnatými listy ve stříbrné barvě se může pochlubit třeba čistec vlnatý (Stachys byzantina), který se často používá i do dekorací se zimní tematikou. U šalvěje lékařské (Salvia officinalis) si zase všimneme zajímavě zvrásněného povrchu listů, které mají navíc různou barvu od sivě zelené přes fialovou až po bíle panašovanou. Navíc i v zimě při dotyku krásně voní.

Mezi podrostové druhy pak patří pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis), která je mnohdy řazená spíše mezi polokeře. Je to oblíbená rostlina nahrazující trávník v místech, kde by se zelenému koberci nedařilo.

Rostliny pro krásnou zimu na zahradě
Rostliny pro krásnou zimu na zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Stálezelené dřeviny mnoha nálad

Mezi klasiku patří také neopadavé dřeviny, které do zahrady vnáší zelenou barvu v mnoha odstínech po celý rok. Ne že by tyto rostliny listy či jehlice nikdy neshazovaly, je ale pravdou, že jejich výměna probíhá postupně, nikoli najednou, jak jsme zvyklí u opadavých druhů.

V zimě vynikne zajímavá textura tvarovaných i volně rostlých tisů červených (Taxus baccata) a určitě si také všimnete barevné změny u borovice kleče (Pinus mugo ´Winter Gold´) nebo u mikrobioty křižmovstřícné (Microbiota decussata).

Jen málokteré neopadavé dřeviny dokáží měnit zbarvení. U posledních dvou zmíněných rostlin se to děje s poklesem teploty. Zatímco borovice kleč se ze sytě zelené přebarví do zlaté barvy, mikrobiota se převlékne do měděných tónů.

Rostliny pro krásnou zimu na zahradě
Rostliny pro krásnou zimu na zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Čeho si ještě všímejte

Při plánování zahrady efektní během zimy se musíme zaměřit i na takové rostliny, které třeba během sezony vypadají i nenápadně. Často se tak jedná o dřeviny s pestrými plody, které drží na větvích dlouho do zimy, než je sezobou ptáci. Řeč je třeba o rakytníku (Hippophae rhamnoides), stálezelené hlohyni šarlatové (Pyracantha coccinea) nebo hlohu jednosemenném (Crataegus monogyna).

Trochu nevšední podívanou pak připraví dekorativní semeníky některých trvalek. Ty sice mají poněkud neatraktivní barvu, většinou jsou totiž šedé nebo černé, ale vyniknou při námraze, kdy je příroda zajímavě postříbří ledovými krystaly.

Během zimy si také spíše všimneme pestře zbarvených prutů různých druhů dřínů (Cornus), kterým se také říká svídy. Jejich barevná škála se pohybuje od žluté, oranžové, růžové až po temně rudou a hráškově zelenou, takže se nemusíme bát, že bychom se v zimě museli obejít úplně bez výrazných barev.

 

Publikováno: 26.12.2021, Autor: 29.12.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.