Materiál vybíráme dle charakteru zahrady
Při volbě povrchů máme na výběr mezi dvěma základními kategoriemi. Jedná se o zpevněné povrchy a nezpevněné povrchy. Každý typ povrchu má svá specifika použití, pro která se hodí lépe.
Zpevněné povrchy se hodí všude tam, kde chceme dojít převážně suchou nohou nebo tam kde bude docházet k velké námaze vlivem jízdy auta nebo častého chození jako například u terasy domu či vjezdu ke garáži.
Nezpevněné povrchy využijeme dobře na cesty ve výsadbě nebo tam, kde již není možné vybudovat pevný základ pro zpevněný povrch.
V mnoha případech ovšem není nezbytně nutné držet se striktně obecných pravidel. Mnohdy vám architekt může doporučit odlišné řešení, které lépe zapadá do konceptu vaší zahrady. Ne vždy je povinnost mít u posezení zpevněný povrch. Jsou situace, kdy by takovéto řešení vedlo k rozbití charakteru zahrady, a tak lze zvolit i jiný vhodný typ nezpevněného povrchu, který bude také splňovat vaše požadavky.

Univerzální kámen
Kámen patří mezi nejčastěji používané materiály zpevněných povrchů. Své uplatnění najde jak ve městech, tak na vesnici. Kámen se nikdy nepokládá do betonu, ale vždy do štěrkového lože. Kamenná dlažba položená do betonu nemá díky zimě dlouhou trvanlivost. Voda zateče do spár a po zamrznutí postupně roztrhá části dlažby. Oproti tomu ve štěrkovém loži voda odteče pryč a ani díky mnohem větší dilataci nehrozí poškození povrchu.
Aby bylo možné použít kámen všestranně, můžete se setkat s různými typy dle zpracování kamene, jako jsou například kočičí hlavy, kostky či štípaný kámen nebo valouny. Kamenný typ povrchu se dobře hodí nejen tam, kde je kladen důraz na vysokou pevnost či trvanlivost, ale také tam, kde chceme dosáhnout původního historického rázu.

Beton do moderní zahrady
Mezi další nejpoužívanější typ zpevněného povrchu patří bezesporu beton. I přestože si mnoho z vás jistě představí pod tímto pojmem jednolitě vylitou plochu, není tomu tak. Na trhu se můžete setkat s různou podobou betonu, jako je zámková dlažba nebo různé typy betonových odlitků, které mohou vypadat i jako dřevo.
Nejen tyto typy, ale i další mají také poměrně širokou paletu možných barev, které lze zvolit pro dosažení optimálního kompozičního řešení. Povrch z betonu se dobře hodí tam, kde je požadována vysoká zátěž nebo dlouhodobá funkčnost.

Risknete dřevo?
Stejně tak jako nelze tvrdit, že je dřevo zpevněný povrch, není vhodné tvrdit ani pravý opak. V případě použití dřevěného materiálu záleží hlavně na typu dřeva a také na způsobu položení. V mnoha případech se ale jedná o velmi nákladné řešení, záleží hlavně na vámi požadované trvanlivosti dřeva.
Mezi nejdostupnější, a tedy i nejlevnější dřevo patří smrk či borovice. Zde ale nečekejte dlouhou životnost. Jedná se o velmi měkká a málo odolná dřeva. Pro lepší odolnost a trvanlivost můžete využít modřín evropský, douglasku, buk či dub. V případě, že vyžadujete ještě větší odolnost, není lepšího materiálu než toho, který „vyztužila“ příroda sama. Jedná se o severský modřín a smrk nebo červený cedr.
Vůbec ty nejodolnější dřeva lze najít v zemích, které se nacházejí v tropickém pásu. Tyto druhy dřev musejí odolávat velmi vysoké vzdušné vlhkosti, a tak se stávají i tím nejlepším materiálem, který bude jak nejodolnější, tak bude mít dlouhou životnost. Mezi tyto dřeva patří teak, garapa, bangkirai či diamantová třešeň (jatoba).
Ať už se rozhodnete pro položení jakéhokoliv druhu dřeva, pamatujte vždy na jeden nejdůležitější aspekt, který je nutné při pokládce respektovat, a to schopnost dřeva absorbovat vodu. Dřevo se tak musí nezbytně položit tak, aby za každých okolností větralo a nedocházelo k hromadění vody.

Nezpevněné povrchy a jejich výhody a nevýhody
Nezpevněné povrchy jsou méně náročné na položení, ale za to jsou velmi choulostivé na poškození. Je tak potřeba dbát na volbu vhodných materiálů do daného místa. Mnohdy se můžete setkat s nevhodným použitím, kde například zaborkovaným záhonem vede štěrková cesta. Tyto dva materiály se za krátkou dobu promíchají a renovace tak vyžaduje poměrně mnoho úsilí. Vždy je nutné zvolit správné zafixování materiálů, aby tento efekt byl co nejvíce potlačen.
Mezi často používané materiály pro tvorbu nezpevněných povrchů patří štěpka, borka, kačírek, štěrk či mlat. I přes všechny svoje nevýhody jsou nezpevněné cesty dobrým kompromisem všude tam, kde je mnoho zpevněných povrchů a je nezbytné do okolí vnést trochu pohody a přírodního charakteru.

Foto: Shutterstock.com