Jaký kompostér se hodí právě na vaši zahradu?

Začátek nové sezony se blíží závratnou rychlostí a je na čase si ujasnit, jak budete tento rok zpracovávat odpad ze zahrady. Skvělou možností je kompostování. Abyste ale dokázali zpracovat co největší množství různých materiálů, které vznikají jako vedlejší produkt na zahradě, je třeba mít správně zvolenou velikost kompostéru. Stejně tak si rozmyslete, jaký typ se do vaší zahrady bude hodit nejvíce.

Jaký kompostér se hodí právě na vaši zahradu?
Jaký kompostér se hodí právě na vaši zahradu? (Zdroj: archiv redakce)

Kompostování není žádnou novinkou zřejmě pro žádného zahrádkáře. Pokud to prostor na zahradě jen trochu dovoluje, určitě si kompostér pořiďte. Na výběr máte z mnoha možností – od plastových kompostérů až po ty, které si vyrobíte ze dřeva. Každý typ má své výhody i nedostatky.

Na výběr kompostéru má velký vliv hlavně množství zpracovávaného odpadu a také vzhledové vlastnosti. Plastové kompostéry se příliš nehodí do přírodních zahrad, kde se snažíme vyhnout syntetickým materiálům. Na druhou stranu se sem bude hodit kompostér z dřevěných latí, které snadno rozeberete a kompost přeházíte.

Kam kompostér umístit

Kompostér se zřejmě nestane nikdy estetickým prvkem, kterým byste se chtěli chlubit například poblíž terasy, ale bývá běžnou součástí spíše užitkové zahrady. V každém případě by měl být dobře dostupný pokud možno suchou nohou i za špatného počasí.

Nedávejte ho ani na přímé sluneční paprsky, kompost by hodně zahříval hlavně v plastovém kompostéru. Umístit ho také můžete tam, kde míváte nejvíce odpadu ze zahrady, ať to je pod vzrostlými stromy, ze kterých na podzim opadává listí, nebo poblíž zeleninových záhonů.

Správná velikost kompostéru

Na rodinných zahradách bývá nejvíce oblíben plastový typ kompostéru, má ovšem několik výrazných nedostatků. Většinou neumožní zpracování většího množství organické hmoty, proto je třeba pořídit i další kus nebo část odpadu vyvážet do sběrného dvora. Stejně tak není možné kompost v tomto typu kompostéru přeházet.

Pokud máte odpadu ze zahrady více, bude jistě vhodnější varianta ze dřevěných latí, které je možné rozebrat a kompost přeházet. Na venkově se mnohdy můžete setkat s kombinací kompostéru a chovem slepic, které odpad zpracují, navíc zlikvidují semena plevelů.

Co do kompostu patří a co ne

Do kompostéru dáváme hmoty různého původu, všeobecně ovšem platí, že se kombinují organické i minerální složky. Rozhodně do kompostéru nedávejte zbytky masa, které by zahnívaly. Z kuchyňských odpadů zařaďte zbytky ovoce, zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu.

Ze zahrady může do kompostéru přijít posečená tráva, shrabané listí, plevele, pokud možno bez semen, zbytky zeminy, substráty nebo písek.

Vždy se snažte vrstvit různé typy materiálů, tráva nebo listí by neměly být uloženy v příliš silné vrstvě. Vždy je prosypejte vrstvou zeminy, v níž jsou půdní bakterie. Právě ty se postarají o rozklad organické hmoty.

Nahraďte kompostem syntetická hnojiva

Domácí kompost představuje skvělý zdroj enzymů, organické hmoty a živin, které se postarají o správné fungování půdy na vaší zahradě. Velkou výhodou kompostu je jeho vliv na strukturu půdy.

Zatímco syntetická hnojiva do půdy dodají pouze živiny, ale jinak nemají žádný pozitivní vliv na strukturu a půdní život, kompost půdu po všech stránkách zvelebuje.

Podobnou funkci plní i vermikompost, který vyrábí speciální druhy žížal. Vermikompostér je prostorově nenáročný, vejde se i na balkon.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 21.11.2021

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!