Jaký kompostér se hodí právě na vaši zahradu?

Začátek nové sezony se blíží závratnou rychlostí a je na čase si ujasnit, jak budete tento rok zpracovávat odpad ze zahrady. Skvělou možností je kompostování. Abyste ale dokázali zpracovat co největší množství různých materiálů, které vznikají jako vedlejší produkt na zahradě, je třeba mít správně zvolenou velikost kompostéru. Stejně tak si rozmyslete, jaký typ se do vaší zahrady bude hodit nejvíce.

Jaký kompostér se hodí právě na vaši zahradu?
Jaký kompostér se hodí právě na vaši zahradu? (Zdroj: archiv redakce)

Kompostování není žádnou novinkou zřejmě pro žádného zahrádkáře. Pokud to prostor na zahradě jen trochu dovoluje, určitě si kompostér pořiďte. Na výběr máte z mnoha možností – od plastových kompostérů až po ty, které si vyrobíte ze dřeva. Každý typ má své výhody i nedostatky.

Na výběr kompostéru má velký vliv hlavně množství zpracovávaného odpadu a také vzhledové vlastnosti. Plastové kompostéry se příliš nehodí do přírodních zahrad, kde se snažíme vyhnout syntetickým materiálům. Na druhou stranu se sem bude hodit kompostér z dřevěných latí, které snadno rozeberete a kompost přeházíte.

Kam kompostér umístit

Kompostér se zřejmě nestane nikdy estetickým prvkem, kterým byste se chtěli chlubit například poblíž terasy, ale bývá běžnou součástí spíše užitkové zahrady. V každém případě by měl být dobře dostupný pokud možno suchou nohou i za špatného počasí.

Nedávejte ho ani na přímé sluneční paprsky, kompost by hodně zahříval hlavně v plastovém kompostéru. Umístit ho také můžete tam, kde míváte nejvíce odpadu ze zahrady, ať to je pod vzrostlými stromy, ze kterých na podzim opadává listí, nebo poblíž zeleninových záhonů.

Správná velikost kompostéru

Na rodinných zahradách bývá nejvíce oblíben plastový typ kompostéru, má ovšem několik výrazných nedostatků. Většinou neumožní zpracování většího množství organické hmoty, proto je třeba pořídit i další kus nebo část odpadu vyvážet do sběrného dvora. Stejně tak není možné kompost v tomto typu kompostéru přeházet.

Pokud máte odpadu ze zahrady více, bude jistě vhodnější varianta ze dřevěných latí, které je možné rozebrat a kompost přeházet. Na venkově se mnohdy můžete setkat s kombinací kompostéru a chovem slepic, které odpad zpracují, navíc zlikvidují semena plevelů.

Co do kompostu patří a co ne

Do kompostéru dáváme hmoty různého původu, všeobecně ovšem platí, že se kombinují organické i minerální složky. Rozhodně do kompostéru nedávejte zbytky masa, které by zahnívaly. Z kuchyňských odpadů zařaďte zbytky ovoce, zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu.

Ze zahrady může do kompostéru přijít posečená tráva, shrabané listí, plevele, pokud možno bez semen, zbytky zeminy, substráty nebo písek.

Vždy se snažte vrstvit různé typy materiálů, tráva nebo listí by neměly být uloženy v příliš silné vrstvě. Vždy je prosypejte vrstvou zeminy, v níž jsou půdní bakterie. Právě ty se postarají o rozklad organické hmoty.

Nahraďte kompostem syntetická hnojiva

Domácí kompost představuje skvělý zdroj enzymů, organické hmoty a živin, které se postarají o správné fungování půdy na vaší zahradě. Velkou výhodou kompostu je jeho vliv na strukturu půdy.

Zatímco syntetická hnojiva do půdy dodají pouze živiny, ale jinak nemají žádný pozitivní vliv na strukturu a půdní život, kompost půdu po všech stránkách zvelebuje.

Podobnou funkci plní i vermikompost, který vyrábí speciální druhy žížal. Vermikompostér je prostorově nenáročný, vejde se i na balkon.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 21.11.2021

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně používat komprostér

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Kopřiva představí kompostér, jak se o něj správně starat a co všechno do něj patří a nepatří

Kompostové desatero

Jaké jsou zásady kompostování? A jak naložit s bioodpadem?

Jak postavit kompostér

Receptář prima nápadů 2018 (12): Jak postavit kompostér

Kompostér

Kompostér

Vermikompostování

O vermikompostování pomocí žížal.

Vermikompostér v interiéru

Kompostování organických odpadů pomocí kalifornských žížal v kanceláři

ČTĚTE DÁLE

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.